Trzy suity orkiestrowe "Muzyka na wodzie" Händel skomponował dla szerszej, niż tylko arystokracja, publiczności z przeznaczeniem do wykonywania w parkach i ogrodach pałacowych Londynu. Anegdota głosi, że fragmenty przedstawił królowi Jerzemu I Hanowerskiemu, kiedy ten pływał po Tamizie, by zyskać jego przychylność.
W efekcie król zamówił cały koncert, który miał premierę wieczorem 17 lipca 1717 r. podczas jego przejażdżki po rzece. Muzycy płynęli obok na dużej barce, a miało ich być ok. pięćdziesięciu. Płynęło też wiele plebejskich łodzi, bo każdy chciał wysłuchać wyjątkowego koncertu. Wykonywanie na wolnej przestrzeni wymagało dużego składu orkiestry smyczkowej powiększonej o instrumenty dęte.
Radosny, momentami wręcz swawolny charakter części, spośród których można wyróżnić: francuską uwerturę, tańce dworskie i ludowe, adagia i arie, uczynił z "Muzyki na wodzie" jedno z najpopularniejszych dzieł Händla.
Hannoversche Hofkapelle pod kierunkiem Anne Röhring ma wysoką reputację wśród zespołów specjalizujących się w muzyce dawnej. Wykonanie Hanowerczyków jest perfekcyjne, bardzo eleganckie z odpowiednią dozą spontaniczności. Dzięki znakomitej realizacji technicznej i edycji w wersji Super Audio CD - to album, który jest obowiązkową pozycją audiofilską.
Marek Dusza
MDG/CMD