Setna rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów stała się okazją do przygotowania specjalnego albumu z piosenkami mającymi związek z walką o polskość. Bo pieśń - słowo i muzyka były ważnym nośnikiem patriotyzmu i idei, które w 1918 r. doprowadziły do powstania II Rzeczypospolitej.
"Pieśń potrafi zmobilizować i porwać do działania" - pisze we wstępie do albumu Stanisław Bukowski. Na płytę trafiło 14 utworów w nowych aranżacjach na solistów, chór i orkiestrę, śpiewane przez znanych i popularnych artystów. "Pieśń konfederatów barskich" z muzyką Andrzeja Kurylewicza do wiersza Juliusza Słowackiego wykonuje w podniosłym stylu Krzysztof Cugowski, a towarzyszy mu chór i orkiestra. Ta pieśń naprawdę potrafi porwać nawet dziś i jest to jeden z mocniejszych momentów albumu.
"Ostatniego mazura" tańczyli ponoć powstańcy styczniowi, a tu śpiewa Opole Gospel Choir. Jest "Marsz Pierwszej Brygady", piosenka partyzantów AK "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" i współczesne protest-songi: "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego śpiewana przez Andrzeja Krzywego, "Ballada o Janku Wiśniewskim" Andrzeja Korzyńskiego w wykonaniu Piotra Cugowskiego i ponadczasowa żołnierska ballada "Czerwone słoneczko" zaśpiewana na nostalgiczną nutę przez Marylę Rodowicz.
Marek Dusza
Polskie Radio