DENON AVR-X2100W

DENON
AVR-X2100W

Amplitunery AV

Wystarczył rok, aby utrwalić zupełnie nowe oznaczenia amplitunerów Denona z indeksem "X". Jak można się było spodziewać, wraz z nadejściem nowego sezonu firma odświeżyła całą linię. Zaczyna się ona od AVR-X1100, serię zamyka AVR-X5200.

Obecne wzornictwo Denona, wprowadzone w poprzednim sezonie, jest zgodne z obowiązującym trendem minimalizmu. Stawiając obok siebie model obecny i zeszłoroczny, widzimy różnice dopiero w drobiazgach - oznaczeniach niektórych funkcji oraz przycisków. Faktura frontu przypomina szczotkowany metal, ale jest wykonana z tworzywa.

Na froncie amplitunera Denon AVR-X2100W dominują dwa duże pokrętła (selektor wejść oraz gałka wzmocnienia) i środkowe "okienko", w którym umieszczono dość skromny, punktowy wyświetlacz; przycisków, ustawionych w rządku, jest "zaledwie" (jak na amplituner wielokanałowy) dziesięć - bez rozdrabniania się na poszczególne funkcje, z naciskiem położonym na system szybkiego wyboru Quick Select.

Podobnym dysponuje Yamaha. Pomysł nie jest nowy i opiera się na czterech klawiszach, które możemy niemal dowolnie zaprogramować. Każdy przypisano roboczo jednemu ze źródeł (np. Blu-ray), ale wciśnięcie go uruchomi lawinę opcji, z których przełączanie gniazda wejściowego to tylko początek. Ustalimy tryby wielokanałowe, funkcje procesora i wiele innych - według własnego uznania.

Wejścia i wyjścia 

Denon AVR-X2100W ma oczywiście wyjście słuchawkowe i gniazdko dla mikrofonu kalibracyjnego, wejście podręczne to jedno HDMI oraz USB; to ostatnie może pracować z nośnikami pamięci lub sterować urządzeniami Apple. Z tyłu widać aż siedem wejść HDMI i dwa wyjścia tego typu (podobnie jak u Pioneera), dla sygnałów analogowych przeznaczono dwa gniazda kompozyt i jeden komplet komponentowy. Nie ma tutaj żadnych wyjść wideo, z założenia wszystkie sygnały mają przecież popłynąć do telewizora kablem HDMI. Aby to było możliwe, Denon zastosował konwerter wizji oraz przetwornik analogowo-cyfrowy. Jest także skaler obrazu do rozdzielczości 4K.

Wejścia analogowe audio (pary RCA) są cztery, wyjścia LFE (subwooferowe) - dwa. Drugą strefę tworzy niezależne wyjście niskopoziomowe (para RCA) lub para wyjść wysokopoziomowych (głośnikowych), które jednak należy wydzielić z podstawowego kompletu siedmiu terminali - bardzo przyzwoitych, zakręcanych. Prawdziwa niespodzianka kryje się w konfiguracji końcówek mocy. Po raz pierwszy bowiem - w tak jawny sposób - producent pozwolił na coś niby oczywistego, co było jednak dotychczas piętą achillesową amplitunerów. Otóż Denon obsługuje kolumny 4-omowe! Nie tylko przednie, ale wszystkie siedem, i robi to bez pomocy selektorów impedancji czy innych dodatków.

To niejedyna atrakcja, jaką kryje tylny panel - podczas gdy Yamaha wprowadziła obsługę Wi-Fi, a Pioneer Bluetooth, Denon uwzględnił obydwie opcje. Z tyłu Denon AVR-X2100W znajdziemy bowiem dwie niewielkie, rozkładane anteny - dla każdego z bezprzewodowych standardów oddzielnie. W ramach Wi-Fi jest jednak dostępne tradycyjne połączenie, bez nowego trybu Wi-Fi Direct. Oczywiście uzupełnieniem możliwości komunikacyjnych jest również przewodowy port LAN.

Denon kontynuuje wsparcie dla serwisu Spotify, ma także protokół Airplay i DLNA do transferu plików z domowej sieci, komputerów czy serwerów NAS. Umiejętności dekodowania plików są takie same dla sieci i gniazda USB, Denon czyta formaty MP3, WMA, WAV, Flac (24/192), Alac (24/96), AIFF (24/192) oraz DSD. Oczywiście sterowanie wspiera aplikacja dla smartfonów i tabletów.

Odsłuch

To najbardziej radosny dźwięk wśród wszystkich amplitunerów tego testu. Nie zważając na drobne potknięcia, Denon AVR-X2100W zawsze żywiołowo i emocjonalnie. W pewnych sferach przypomina propozycję Pioneera - obydwa urządzenia mają wyraźny charakter, grają pewnie i do przodu, ale można też wskazać różnice. Podczas gdy Pioneer operuje odważną (wyższą) średnicą, Denon AVR-X2100W eksponuje sam skraj pasma.

Zamaszyste wysokie tony czasami trochę przejaskrawiają, akcentują wątki metaliczne, jednak dzięki lżejszemu podkreślaniu "niższej góry" nie jest to fatygujące. Swobodna, otwarta, bardzo detaliczna prezentacja nie trzyma się pełnej neutralności, jednak daje świetny wgląd w nagranie - słyszymy długie wybrzmienia i szczegóły, które gdzie indziej umykają. Materiał stereo brzmi bardzo dobitnie, emocji nie szczędzi również kino domowe, mamy wrażenie kąpieli w żywiole.

Mocy nie brakuje w niskich rejestrach, obfitych i obszernych, pasujących do klimatu kinowego.

Wolność Wi-Fi

Funkcje sieciowe amplitunerów rozwinęły się w ostatnich kilku latach niezwykle dynamicznie, za sprawą popularności plików audio (HD), internetowych serwisów strumieniujących oraz sprzętu przenośnego. Objętość plików Flac, Alac czy DSD, jakie odtwarzają coraz częściej nowoczesne amplitunery, jest bardzo duża, co rodzi konieczność wysokich prędkości transmisji. Wygoda, jaką daje Wi-Fi, nie idzie, niestety, w parze z wysoką przepływnością.

Wprawdzie standard jest stale rozwijany, ale prędkość zależy od wielu czynników. W najnowszej odsłonie Wi-Fi 802.11ac gwarantuje prędkość 1 Gb/s, a w nieco starszym (najbardziej chyba popularnym) standardzie - 802.11n - jest to 300 Mb/s. Niby dużo (aż nadto), ale problemów jest wciąż bez liku. Są to tylko teoretyczne wartości maksymalne, w praktyce trudne (niemożliwe?) do uzyskania.

Wszystkie urządzenia w sieci muszą spełniać ten sam standard, w eterze nie może być zakłóceń (np. sieci sąsiada), a na drodze sygnału żadnych przeszkód (gipsowo-kartonowa ścianka działowa jest w stanie wprowadzić znaczne tłumienie). Nawet teoretycznie zgodne urządzenia różnych producentów często nie działają ze sobą w optymalny sposób i nie ma na to żadnego wytłumaczenia, oprócz kolokwialnego - "gryzą się".

W praktyce prędkości transmisji Wi-Fi będą zatem (niemal) zawsze dużo niższe względem przewodowego połączenia LAN, więc problemy z odtwarzaniem najbardziej wymagających plików Flac czy DSD nie powinny nikogo dziwić.

Parametry

DENON AVR-X2100W

  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Amplitunery
  • Ilość końcówek 7
  • Moc8 [W] 2K 120
  • Moc4 [W] 2K 210
  • Skaler 4K
  • Dekodery surround DD-TrueHD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DPL IIz,DTS ES,DTS Neo: 6

Laboratorium

Czułość Denona jest wzorowa, dokładnie 0,2 V. Każda z końcówek mocy to mała elektrownia, potrafi dostarczyć aż 120 W przy 8 omach, a przy 4 omach aż 210 W. Oczywiście kolejne kanały nie są już w stanie jednocześnie utrzymać takiego poziomu, ze względu na wydajność zasilacza, ale AVR-X2100W radzi sobie i tak świetnie, dostarczając 5 x 60 W przy 8 omach i 5 x 77 W przy 4 omach. Odstęp od szumu wynosi -83 dB, dynamika osiąga 103 dB.

Charakterystyka przenoszenia (rys.1) nie ma najmniejszych problemów przy 10 Hz (idealna liniowość), a 100 kHz osiąga przy -1,5 dB dla 8 omów oraz -1,8 dB dla 4 omów.

W spektrum zniekształceń (rys. 2) tylko piąta harmoniczna minimalnie przekracza poziom -90 dB, a pozostałe leżą dużo niżej. Rys. 3 ilustruje, że można liczyć na THD+N poniżej 0,1 % powyżej mocy 2,5 W przy 8 omach i 4,6 W przy 4 omach.

Podstawowe dane

  • 2 700 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Kontynuacja nowoczesnego stylu, siedem wzmacniaczy mocy, obstawionych najnowocześniejszą elektroniką cyfrową spod znaku Analog Devices.
  • Brzmienie: Żywe, podkreślone na skrajach pasma, swobodne i otwarte.
MARANTZ SR6013

MARANTZ
SR6013

Cena: 5 000 zł

YAMAHA RX-A1080

YAMAHA
RX-A1080

Cena: 6 600 zł

DENON AVR-X4500H

DENON
AVR-X4500H

Cena: 6 000 zł

YAMAHA RX-V685

YAMAHA
RX-V685

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
RX-V685

YAMAHA RX-V685

Podstawowa seria Yamahy, a więc urządzenia RX-V, nie tracą na znaczeniu, chociaż występują w towarzystwie coraz liczniej...