PHILIPS HTS5593

PHILIPS
HTS5593

Zestawy kina domowego

Ubiegłorocznym, najlepszym kinem Philipsa był systemem 2.1; tegoroczne - to typowe 5.1. Czy więcej zawsze znaczy lepiej? Przekonajmy się. W komplecie dostajemy jednostkę centralną Blu-ray 3D, cztery kolumny składane z trzech fragmentów, jednoczęściowy głośnik centralny, subwoofer i pilot.

Wygląd urządzenia bazowego został zmieniony - nowy front kieruje wyświetlacz nieco do góry. Powyżej tacki uniwersalnego napędu (od Blu-ray 3D do CD poprzez wersje płyt wypalanych chałupniczo oraz VCD i SVCD - formaty bajek nie zawsze obsługiwane przez inne BD) znajduje się rząd czułych na dotyk fragmentów obudowy (zasilanie, odtwarzanie, stop, głośność, źródło, otwieranie nazywane w instrukcji ekranem - tam nie ma żadnego ekranu!), niewielki wyświetlacz, gniazdo Music iLink (czytaj wejście audio 3,5 mm dla np. empetrójek) i gniazdo USB.

Gniazdka

Z tyłu gniazdka głośnikowe oznaczone kolorami, wyjście dla bezprzewodowego transmitera kanałów tylnych (opcja), cyfrowe wejście koaksjalne i optyczne, analogowe wejście audio i kompozytowe wyjście wideo, wejście stacji dokującej iPod/iPhone (opcja), dwa wejścia i jedno wyjście HDMI 3D/ARC, antena FM, USB, LAN i gniazdo na karty SD/SDHC.

Po włączeniu zasilania ukazuje się niemal identyczny, jak rok temu, ekran startowy - z małymi ikonami rozrzuconymi na dużej powierzchni. O ile ikonologia Philipsa nie każdego zachwyci, to jego menu zasługuje na słowa uznania za funkcjonalną prostotę, podobnie jak nawigacja po dużych katalogach urządzeń podpiętych pod USB i serwerów sieciowych.

Zastosowany tu model "kaskadowego" docierania do interesujących treści jest bardzo wygodny - to zarazem jedno z najlepszych rozwiązań opartych na czystym tekście (polskie znaki diakrytyczne są też na swoich miejscach, z czym Panas kompletnie sobie nie radził). Zarówno interface, jak i pilot są wręcz dedykowane osobom, które czują się przytłoczone nadmiarem guzików, okienek, zakładek itp. w innych dużych systemach.

Intuicyjność

Pełna intuicyjność. Teraz rozszyfrujmy kilka nazw z pudełka. "Smart TV" oznacza tu dostęp do internetu - do serwisów i multimediów internetowych, serwisów społecznościowych, wypożyczalni filmów itd. "Stay in Control" - to funkcja pozwalająca m.in. na zmianę kanałów lub wprowadzenie tekstu za pomocą smartfona lub tabletu - bez niej obsługa e-maili czy facebooka na telewizorze jest dość uciążliwa.

"SimplyShare" służy do strumieniowego przesyłania zdjęć, muzyki i filmów z komputera, telefonu i tabletu na ekran telewizora. Obsługiwane formaty plików audio: AAC, MKA, MP3, WMA WAV; zdjęcia: GIF, JPG, PNG; filmy: AVI, DIVX, MKV, MP4, MPG.

I na koniec niby nic takiego, a jednak - włączanie telewizora w celu posłuchania radia to bzdura do kwadratu i nikt z tym nic nie zrobił. W końcu Philips znalazł na to rozwiązanie - Tuner FM (z RDS i pamięcią 40 stacji) jest dostępny wyłącznie z poziomu pilota i wyświetlacza na obudowie (ekran TV pozostaje w tym czasie wyłączony).

Kolumny w zestawie Philips HTS5593 skręca się bezproblemowo, konstrukcja skrywa przewody, które nie plączą się z tyłu. Zajmijmy się teraz przetwornikami - na każdej kolumnie widać chyba trzy… Jednak nie - przetwornikiem (szerokopasmowym) jest tylko element środkowy, z wklęsłą srebrną membraną, a towarzyszące mu okrągłe, głośnikopodobne elementy to fikuśnie ukształtowane otwory bas-refleksu.

Dźwięk

W związku z taką konstrukcją dźwięk jest mocny, dynamiczny, z mocną składową "okołobasową" (właściwy bas to już domena subwoofera), góra pasma też jest wyraźna, lecz ściągnięta w okolice 10 kHz, a więc mniej finezyjna. Subwoofer posługuje się 18-cm przetwornikiem, więc nie będziemy też doświadczać potwornych uderzeń i wibracji. W kinie dialogi są bardzo czytelne i ekspresyjne, a wybuchy eksponują wyższy bas.

Wjazd pociągu w początkowych scenach filmu "Ekspres Polarny" na BD przypominał bardziej Armagedon (mam swoje lata i jeszcze pamiętam ciuchcie w realu). Jednym słowem, w kinie prawie wszystko jest bardzo efektowne i podkoloryzowane. Na dobre i na złe.

Philips określa tegoroczne urządzenia mianem "Immersive Sound" i trzeba przyznać, że słowa dotrzymuje - jesteśmy w dźwięku zanurzeni, ale co do postawionego na początku tego tekstu pytania, moja odpowiedź brzmi następująco: Dwa porządne głośniki przednie są warte więcej niż pięć słabszych. Philips HTS5593 - to typowe niskobudżetowe kino 5.1 przeznaczone do niezbyt dużych pomieszczeń.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

PHILIPS HTS5593

  • Produkowany Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Oryginalna i doskonale wykonana obudowa jednostki centralnej, zaskakująca konstrukcja satelitów.
  • Laboratorium: Blu-ray 3D, USB, SD, stacja dokująca iPod (opcja), bezprzewodowe tyły (opcja), LAN, Wi-Fi, 3x HDMI, tuner FM (samodzielny bez TV!!!), funkcje sieciowe (odtwarza większość plików wideo z sieci!!!), SmartTV, sterowanie dotykowe.
  • Brzmienie: Masywne i bezpośrednie, podkreślające basowe efekty.
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

DALI
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

DALI Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

Firma Dali również przygotowała na rok 2014 całą nową serię zespołów głośnikowych. Jej nazwa też jest zupełnie nowa - Ru...