PHILIPS HTS5593

PHILIPS
HTS5593

Zestawy kina domowego

Ubiegłorocznym, najlepszym kinem Philipsa był systemem 2.1; tegoroczne - to typowe 5.1. Czy więcej zawsze znaczy lepiej? Przekonajmy się. W komplecie dostajemy jednostkę centralną Blu-ray 3D, cztery kolumny składane z trzech fragmentów, jednoczęściowy głośnik centralny, subwoofer i pilot.

Wygląd urządzenia bazowego został zmieniony - nowy front kieruje wyświetlacz nieco do góry. Powyżej tacki uniwersalnego napędu (od Blu-ray 3D do CD poprzez wersje płyt wypalanych chałupniczo oraz VCD i SVCD - formaty bajek nie zawsze obsługiwane przez inne BD) znajduje się rząd czułych na dotyk fragmentów obudowy (zasilanie, odtwarzanie, stop, głośność, źródło, otwieranie nazywane w instrukcji ekranem - tam nie ma żadnego ekranu!), niewielki wyświetlacz, gniazdo Music iLink (czytaj wejście audio 3,5 mm dla np. empetrójek) i gniazdo USB.

Gniazdka

Z tyłu gniazdka głośnikowe oznaczone kolorami, wyjście dla bezprzewodowego transmitera kanałów tylnych (opcja), cyfrowe wejście koaksjalne i optyczne, analogowe wejście audio i kompozytowe wyjście wideo, wejście stacji dokującej iPod/iPhone (opcja), dwa wejścia i jedno wyjście HDMI 3D/ARC, antena FM, USB, LAN i gniazdo na karty SD/SDHC.

Po włączeniu zasilania ukazuje się niemal identyczny, jak rok temu, ekran startowy - z małymi ikonami rozrzuconymi na dużej powierzchni. O ile ikonologia Philipsa nie każdego zachwyci, to jego menu zasługuje na słowa uznania za funkcjonalną prostotę, podobnie jak nawigacja po dużych katalogach urządzeń podpiętych pod USB i serwerów sieciowych.

Zastosowany tu model "kaskadowego" docierania do interesujących treści jest bardzo wygodny - to zarazem jedno z najlepszych rozwiązań opartych na czystym tekście (polskie znaki diakrytyczne są też na swoich miejscach, z czym Panas kompletnie sobie nie radził). Zarówno interface, jak i pilot są wręcz dedykowane osobom, które czują się przytłoczone nadmiarem guzików, okienek, zakładek itp. w innych dużych systemach.

Intuicyjność

Pełna intuicyjność. Teraz rozszyfrujmy kilka nazw z pudełka. "Smart TV" oznacza tu dostęp do internetu - do serwisów i multimediów internetowych, serwisów społecznościowych, wypożyczalni filmów itd. "Stay in Control" - to funkcja pozwalająca m.in. na zmianę kanałów lub wprowadzenie tekstu za pomocą smartfona lub tabletu - bez niej obsługa e-maili czy facebooka na telewizorze jest dość uciążliwa.

"SimplyShare" służy do strumieniowego przesyłania zdjęć, muzyki i filmów z komputera, telefonu i tabletu na ekran telewizora. Obsługiwane formaty plików audio: AAC, MKA, MP3, WMA WAV; zdjęcia: GIF, JPG, PNG; filmy: AVI, DIVX, MKV, MP4, MPG.

I na koniec niby nic takiego, a jednak - włączanie telewizora w celu posłuchania radia to bzdura do kwadratu i nikt z tym nic nie zrobił. W końcu Philips znalazł na to rozwiązanie - Tuner FM (z RDS i pamięcią 40 stacji) jest dostępny wyłącznie z poziomu pilota i wyświetlacza na obudowie (ekran TV pozostaje w tym czasie wyłączony).

Kolumny w zestawie Philips HTS5593 skręca się bezproblemowo, konstrukcja skrywa przewody, które nie plączą się z tyłu. Zajmijmy się teraz przetwornikami - na każdej kolumnie widać chyba trzy… Jednak nie - przetwornikiem (szerokopasmowym) jest tylko element środkowy, z wklęsłą srebrną membraną, a towarzyszące mu okrągłe, głośnikopodobne elementy to fikuśnie ukształtowane otwory bas-refleksu.

Dźwięk

W związku z taką konstrukcją dźwięk jest mocny, dynamiczny, z mocną składową "okołobasową" (właściwy bas to już domena subwoofera), góra pasma też jest wyraźna, lecz ściągnięta w okolice 10 kHz, a więc mniej finezyjna. Subwoofer posługuje się 18-cm przetwornikiem, więc nie będziemy też doświadczać potwornych uderzeń i wibracji. W kinie dialogi są bardzo czytelne i ekspresyjne, a wybuchy eksponują wyższy bas.

Wjazd pociągu w początkowych scenach filmu "Ekspres Polarny" na BD przypominał bardziej Armagedon (mam swoje lata i jeszcze pamiętam ciuchcie w realu). Jednym słowem, w kinie prawie wszystko jest bardzo efektowne i podkoloryzowane. Na dobre i na złe.

Philips określa tegoroczne urządzenia mianem "Immersive Sound" i trzeba przyznać, że słowa dotrzymuje - jesteśmy w dźwięku zanurzeni, ale co do postawionego na początku tego tekstu pytania, moja odpowiedź brzmi następująco: Dwa porządne głośniki przednie są warte więcej niż pięć słabszych. Philips HTS5593 - to typowe niskobudżetowe kino 5.1 przeznaczone do niezbyt dużych pomieszczeń.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

PHILIPS HTS5593

  • Produkowany Tak

Podstawowe dane

  • 2 150 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Oryginalna i doskonale wykonana obudowa jednostki centralnej, zaskakująca konstrukcja satelitów.
  • Laboratorium: Blu-ray 3D, USB, SD, stacja dokująca iPod (opcja), bezprzewodowe tyły (opcja), LAN, Wi-Fi, 3x HDMI, tuner FM (samodzielny bez TV!!!), funkcje sieciowe (odtwarza większość plików wideo z sieci!!!), SmartTV, sterowanie dotykowe.
  • Brzmienie: Masywne i bezpośrednie, podkreślające basowe efekty.
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

KEF
V300

KEF V300

KEF niemal co roku zgarnia za coś nagrodę EISA. Głośniki Serii T, które znajdują się w testowanym systemie, również taką...