Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
PHILIPS
HTS5593

Ubiegłorocznym, najlepszym kinem Philipsa był systemem 2.1; tegoroczne - to typowe 5.1. Czy więcej zawsze znaczy lepiej? Przekonajmy się. W komplecie dostajemy jednostkę centralną Blu-ray 3D, cztery kolumny składane z trzech fragmentów, jednoczęściowy głośnik centralny, subwoofer i pilot.

Nasza ocena

Wykonanie
Oryginalna i doskonale wykonana obudowa jednostki centralnej, zaskakująca konstrukcja satelitów.
Laboratorium
Blu-ray 3D, USB, SD, stacja dokująca iPod (opcja), bezprzewodowe tyły (opcja), LAN, Wi-Fi, 3x HDMI, tuner FM (samodzielny bez TV!!!), funkcje sieciowe (odtwarza większość plików wideo z sieci!!!), SmartTV, sterowanie dotykowe.
Brzmienie
Masywne i bezpośrednie, podkreślające basowe efekty.
Artykuł pochodzi z Audio

Wygląd urządzenia bazowego został zmieniony - nowy front kieruje wyświetlacz nieco do góry. Powyżej tacki uniwersalnego napędu (od Blu-ray 3D do CD poprzez wersje płyt wypalanych chałupniczo oraz VCD i SVCD - formaty bajek nie zawsze obsługiwane przez inne BD) znajduje się rząd czułych na dotyk fragmentów obudowy (zasilanie, odtwarzanie, stop, głośność, źródło, otwieranie nazywane w instrukcji ekranem - tam nie ma żadnego ekranu!), niewielki wyświetlacz, gniazdo Music iLink (czytaj wejście audio 3,5 mm dla np. empetrójek) i gniazdo USB.

Philips HTS5593 - przyłącza

Z tyłu gniazdka głośnikowe oznaczone kolorami, wyjście dla bezprzewodowego transmitera kanałów tylnych (opcja), cyfrowe wejście koaksjalne i optyczne, analogowe wejście audio i kompozytowe wyjście wideo, wejście stacji dokującej iPod/iPhone (opcja), dwa wejścia i jedno wyjście HDMI 3D/ARC, antena FM, USB, LAN i gniazdo na karty SD/SDHC.

Po włączeniu zasilania ukazuje się niemal identyczny, jak rok temu, ekran startowy - z małymi ikonami rozrzuconymi na dużej powierzchni. O ile ikonologia Philipsa nie każdego zachwyci, to jego menu zasługuje na słowa uznania za funkcjonalną prostotę, podobnie jak nawigacja po dużych katalogach urządzeń podpiętych pod USB i serwerów sieciowych.

Zastosowany tu model "kaskadowego" docierania do interesujących treści jest bardzo wygodny - to zarazem jedno z najlepszych rozwiązań opartych na czystym tekście (polskie znaki diakrytyczne są też na swoich miejscach, z czym Panas kompletnie sobie nie radził).

Zarówno interface, jak i pilot są wręcz dedykowane osobom, które czują się przytłoczone nadmiarem guzików, okienek, zakładek itp. w innych dużych systemach.

Philips HTS5593 - obsługiwane formaty plików

Pełna intuicyjność. Teraz rozszyfrujmy kilka nazw z pudełka. "Smart TV" oznacza tu dostęp do internetu - do serwisów i multimediów internetowych, serwisów społecznościowych, wypożyczalni filmów itd. "Stay in Control" - to funkcja pozwalająca m.in. na zmianę kanałów lub wprowadzenie tekstu za pomocą smartfona lub tabletu - bez niej obsługa e-maili czy facebooka na telewizorze jest dość uciążliwa.

"SimplyShare" służy do strumieniowego przesyłania zdjęć, muzyki i filmów z komputera, telefonu i tabletu na ekran telewizora. Obsługiwane formaty plików audio: AAC, MKA, MP3, WMA, WAV; zdjęcia: GIF, JPG, PNG; filmy: AVI, DIVX, MKV, MP4, MPG.

I na koniec niby nic takiego, a jednak - włączanie telewizora w celu posłuchania radia to bzdura do kwadratu i nikt z tym nic nie zrobił. W końcu Philips znalazł na to rozwiązanie - Tuner FM (z RDS i pamięcią 40 stacji) jest dostępny wyłącznie z poziomu pilota i wyświetlacza na obudowie (ekran TV pozostaje w tym czasie wyłączony).

Philips HTS5593 - kolumny

Kolumny w zestawie Philips HTS5593 skręca się bezproblemowo, konstrukcja skrywa przewody, które nie plączą się z tyłu. Zajmijmy się teraz przetwornikami - na każdej kolumnie widać chyba trzy…

Jednak nie - przetwornikiem (szerokopasmowym) jest tylko element środkowy, z wklęsłą srebrną membraną, a towarzyszące mu okrągłe, głośnikopodobne elementy to fikuśnie ukształtowane otwory bas-refleksu.

Dźwięk

W związku z taką konstrukcją dźwięk jest mocny, dynamiczny, z mocną składową "okołobasową" (właściwy bas to już domena subwoofera), góra pasma też jest wyraźna, lecz ściągnięta w okolice 10 kHz, a więc mniej finezyjna.

Subwoofer posługuje się 18-cm przetwornikiem, więc nie będziemy też doświadczać potwornych uderzeń i wibracji. W kinie dialogi są bardzo czytelne i ekspresyjne, a wybuchy eksponują wyższy bas.

Wjazd pociągu w początkowych scenach filmu "Ekspres Polarny" na BD przypominał bardziej Armagedon (mam swoje lata i jeszcze pamiętam ciuchcie w realu). Jednym słowem, w kinie prawie wszystko jest bardzo efektowne i podkoloryzowane. Na dobre i na złe.

Philips określa tegoroczne urządzenia mianem "Immersive Sound" i trzeba przyznać, że słowa dotrzymuje - jesteśmy w dźwięku zanurzeni, ale co do postawionego na początku tego tekstu pytania, moja odpowiedź brzmi następująco: dwa porządne głośniki przednie są warte więcej niż pięć słabszych.

Philips HTS5593 - to typowe niskobudżetowe kino 5.1 przeznaczone do niezbyt dużych pomieszczeń.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Może Cię zainteresować
PHILIPS testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu