DENON
DRA-800H

Stereofoniczne amplitunery i wzmacniacze sieciowe Denon ma na warsztacie już od dłuższego czasu. Były to jednak działania w ramach serii Denon Design Series, skupiającej urządzenia o kompaktowych wymiarach. Do pełnowymiarowych wzmacniaczy Hi-fisieciowe rozwiązania dopiero wejdą. Nie ma ich nawet najnowszy PMA-600NE, który musiał zadowolić się przetwornikiem C/A oraz modułem Bluetooth. Pierwszy jest najnowszy amplituner stereo – Denon DRA-800H.

Nasza ocena

Wykonanie
Metalowy panel frontowy. "Przeróbka" amplitunera wielokanałowego, płytka cyfrowa z ośmiokanałowym przetwornikiem C/A.
Funkcjonalność
Dominująca rola złącz cyfrowych (z sekcją HDMI) i rozwiązań sieciowych w ramach fi rmowej platformy HEOS. LAN, Wi-Fi oraz BT, Airplay 2, Spotify i cała reszta najważniejszych systemów strumieniowych. Wyjście słuchawkowe, wejście gramofonowe, komplet asystentów głosowych.
Laboratorium
Bardzo wysoka moc na 8 Ω (2 x 141 W), ale znacznie niższa na 4 Ω (2 x 57 W). Umiarkowane szumy i zniekształcenia.
Brzmienie
Zrównoważone, spójne, komunikatywne, lekkostrawne, bez nerwowości i wielkich emocji. Ocieplający bas, łagodna średnica, delikatna góra.
Artykuł pochodzi z Audio

Denon, podobnie jak Marantz, ale też Onkyo, podszedł do tematu praktycznie. Punktem wyjścia jest platforma wielokanałowa, gdzie wszystko, co potrzebne do obsługi nowoczesnych funkcji i rozwiązań sieciowych, jest już od dłuższego czasu gotowe. Zmodyfikowano to i owo, dopasowując rodzaj i potencjał układów do (ograniczonych) wymagań dwukanałowych.

Denon DRA-800H obsłuży muzykę dwukanałową z każdego źródła, jakie można sobie dzisiaj wyobrazić, i podda się integracji w systemach A/V. Nie trzeba od razu ze wszystkich tych dobrodziejstw korzystać. Funkcji jest tutaj tyle, że trudno będzie je natychmiast opanować.

Denon DRA-800H to amplituner, z którym obejrzymy film (chociaż już bez przestrzennych fajerwerków), posmakujemy dźwięku z czarnej płyty, poznamy i skonsumujemy muzykę z Internetu i z najodleglejszego zakątka świata.

Denon DRA-800H przypomina swoich wielokanałowych "kuzynów", ale należy podkreślić, że urządzenie ma metalowy front, czym zaznacza swoją wyższość nad wieloma modelami A/V w podobnej cenie.

Obsługa podstawowych funkcji (regulacja głośności i wybór źródeł) odbywa się za pomocą dwóch pokręteł, kolejne trzy są już typowo "wzmacniaczowe" – to regulacje barwy oraz zrównoważenia kanałów.

Denon wykorzystał swój "Quick Select", czyli system programowalnych przycisków, którym można przyporządkować indywidualne schematy ustawień. Oprócz atrakcji sieciowych "zagramy" także z nośników USB, złącze jest dostępne na przednim panelu i obsługuje materiały PCM 24/192 i DSD128).

Tutaj górą - dosłownie i w przenośni - złącza i sygnały cyfrowe, DRA-800H wejdzie też w środowisko wideo, do dyspozycji jest aż pięć wejść HDMI.
Tutaj górą - dosłownie i w przenośni - złącza i sygnały cyfrowe, DRA-800H wejdzie też w środowisko wideo, do dyspozycji jest aż pięć wejść HDMI.

Denon DRA-800H - przyłącza

Obok jest wyjście słuchawkowe. Wyposażenie tylnej ścianki okazuje się bardzo zbliżone (choć nie identyczne) jak w Marantzu NR1200. Jest tutaj aż pięć wejść i jedno wyjście HDMI (wszystkie zdolne do przenoszenia sygnałów 4K wraz z rozszerzeniami HDR, ale dźwięk musi już zmieścić się w ryzach czystego formatu PCM).

Są też dwa wejścia optyczne i jedno elektryczne (współosiowe). Nieco skromniej niż u konkurentów wygląda panel analogowy, choć w takim sieciowym towarzystwie nie będzie to poważnym ograniczeniem. Są więc dwa wejścia liniowe i jedno gramofonowe (dla wkładek MM).

Przygotowano obsługę drugiej strefy (RCA) oraz wyjścia dla dwóch subwooferów. W kwestiach sieciowych będzie zapewne dominować Wi-fi (układ anten wspiera też komunikację Bluetooth), bo tak jest wygodniej (co nie znaczy, że lepiej), ale dla wymagających jest także przewodowy interfejs LAN.

Towarzyszące przetwornikowi C/A procesory rozkodują pliki FLAC 24/192 z nośników pamięci USB.
Towarzyszące przetwornikowi C/A procesory rozkodują pliki FLAC 24/192 z nośników pamięci USB.

Dwie pary terminali głośnikowych pozwalają na... No właśnie – bi-wiring jest możliwy i z pojedynczej pary, poza tym kto myślałby o takim okablowaniu z amplitunera...

Denon DRA-800H obsługuje kolumny 4-omowe, jednak pod warunkiem typowym dla amplitunerów – wyboru stosownego trybu selektora impedancji, z czym wiążą się dość ciekawe wyniki pomiarów.

 Denon DRA-800H - funcje sieciowe

Środowisko sieciowe zostało zdominowane przez platformę HEOS, dzięki której Denon ma w garści zarządzanie i integrację całym systemem strefowym, a także strumieniowanie.

HEOS jest intensywnie rozwijany, można spodziewać się wielu atrakcji w przyszłości (aktualizacje oprogramowania), gwarantuje także dostęp do modnych asystentów głosowych w ramach Amazon Alexa, Google Assistant, a obecność AirPlay 2 dodaje trzeci wariant – Apple Siri.

Niezależnie od rozwiązań cyfrowych i strumieniowych, prawie wszystkie obecne wzmacniacze (i amplitunery) stereofoniczne mają wejście gramofonowe.
Niezależnie od rozwiązań cyfrowych i strumieniowych, prawie wszystkie obecne wzmacniacze (i amplitunery) stereofoniczne mają wejście gramofonowe.

Sieciowe szaleństwa obejmują również Spotify Connect, radio internetowe czy odtwarzanie plików z lokalnych zasobów - podobnie jak w przypadku gniazda USB do formatu PCM 24/192 i DSD128. "Podłączenie" usług, takich jak Tidal czy Deezer, także nie stanowi najmniejszego problemu.

Obsługa całego arsenału rozpoczyna się od powitania przez asystenta ustawień. Gdzieniegdzie można trafić na wielokanałowe artefakty, jak np. deklarację odległości (opóźnień). Bluetooth, jako uniwersalna metoda strumieniowania, często się przydaje, szkoda tylko, że jedynym dostępnym kodekiem jest tutaj SBC.

Odsłuch

Denon z właściwym sobie spokojem i pewnością oferuje zrównoważony, ale przy tym dość pogodny dźwięk. Nie odzywają się w nim ani żadne skrajności, ani ambicje "na wyrost". Nie wprowadzi nas w świat audiofilskich uniesień, ale biorąc pod uwagę wszystkie jego umiejętności i funkcjonalność, jest to urządzenie, które można kupować "w ciemno".

W konstrukcji DRA-800H widać kilka zapożyczeń z amplitunerów AV (sekcja cyfrowa z ośmiokanałowym przetwornikiem C/A, sekcja wideo). Amplifi kacja jest liniowa, co wobec praktyki znanej z gamy Design Series nie było takie oczywiste. Radiator (oraz elementy zasilacza) są spore i prawdopodobnie zmieściłby się tam układ 5.1.
W konstrukcji DRA-800H widać kilka zapożyczeń z amplitunerów AV (sekcja cyfrowa z ośmiokanałowym przetwornikiem C/A, sekcja wideo). Amplifi kacja jest liniowa, co wobec praktyki znanej z gamy Design Series nie było takie oczywiste. Radiator (oraz elementy zasilacza) są spore i prawdopodobnie zmieściłby się tam układ 5.1.

Wszystkie źródła (lepsze i gorsze) brzmią podobnie, nie wyłania się z nich bogactwo barw ani precyzja, ale też nie pojawia się uciążliwa natarczywość, bezwzględność i dyskryminacja słabszych materiałów. Komfortowo posłuchamy zarówno stacji internetowych, płyt CD, jak i winylu.

Przewidywalność i uniwersalność jest dla urządzenia tej kategorii najbardziej prawidłowa i pożądana. Denon osiąga ten efekt dociążeniem zarówno niższych rejestrów, jak i otwarciem wysokich tonów.

Średnica jest łagodna i odrobinę ciepła, bardziej skłania się ku połączeniu z basem, niż z górą pasma, przez co unika krzykliwości (delikatne dęciaki), za to wzmacnia np. męskie wokale.

Jest naturalnie ze wskazaniem na przyjemnie. Muzyka płynie z optymalnym zaangażowaniem, ale i lekkim dystansem. Ograniczenie dynamiki i analityczności jest zharmonizowane, przekaz – spójny i łatwy w odbiorze.

Ośmiokanałowy przetwornik C/A AKM AK4458 skonfi gurowano w tryb podwójnie różnicowy, pozostałe wolne sekcje oddelegowano do drugiej strefy.
Ośmiokanałowy przetwornik C/A AKM AK4458 skonfigurowano w tryb podwójnie różnicowy, pozostałe wolne sekcje oddelegowano
do drugiej strefy.

Nie oczekujmy na efekty specjalne w odtworzeniu przestrzeni; Denon DRA-800H nie jest ani amplitunerem kina domowego, ani też tego typu urządzeniem stereofonicznym, które przysuwa pierwszy plan. Perspektywa jest lekko odsunięta, pozorne źródła nienapastliwe, to także wpisuje się w bezpretensjonalną elegancję całego brzmienia.

Swoboda nie oznacza tutaj wielkiego rozmachu, lecz dawkę "luzu", bez nerwowości, napięcia, splątania. Denon pozwala się muzyką cieszyć i przy niej odpocząć. Bas nie łomocze, nie imponując też potęgą w niskich zejściach, "przewija" się, wspiera i ociepla średnicę, trzyma tempo i zasadniczą kontrolę.

- Wej./wyj. analogowe audio 3 x RCA / 1 x RCA
- Wej. podręczne USB
- USB 1 x przód
- Wej. gramofonowe tak
- Wyj. na subwoofer 2 x
- Wejście cyfrowe 2 x opt., 1 x coax
- Wejście wideo 5 x HDMI
- Wyjście wideo 1 x HDMI
- Wyj. słuchawkowe tak
- Funkcje strumieniowe HEOS, AirPlay 2, Spotify Connect, Tidal
- Flac 24/192
- DSD x128
- Dodatkowe strefy RCA
- Komunikacja Bluetooth, LAN, Wi-Fi
- Asystenci głosowi Apple Siri, Google Assistant, Amazon Alexa

Specyfikacja techniczna

DENON DRA-800H
Zdalnie sterowany Tak
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8Ω 1K 162
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4Ω 1K 57
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8Ω 2K 141
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4Ω 2K 57
Czułość (dla mak symalnej mocy) [V] 0,24
Stosunek sygnał/szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 82
Dynamika [dB] 104
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 57
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Laboratorium Denon DRA-800H

Denon obiecuje w specyfi kacji 100 W przy 8 Ω, a na opakowaniu znajduje się informacja o 145 W – ale już bez podania impedancji. Może na 4 Ω?...

W rzeczywistości na 8 Ω pojawia się aż 162 W przy wysterowaniu jednego kanału i 2 x 141 W przy dwóch. Świetnie, ale podłączenie 4 Ω, niestety, nie tylko nie zapewnia wzrostu mocy, lecz prowadzi do jej znacznego spadku (o ile zgodnie z zaleceniami producenta wybierzemy stosowny tryb pracy w tzw. selektorze impedancji).

Wtedy wyciśniemy z DRA-800H tylko 57 W (2 x 57 W), co przypomina zachowanie wielokanałowych amplitunerów Denona, kalibrowanych tak, aby przy podłączeniu 4 Ω nie przekroczyć granicznych wartości temperatury, określonych czy to przez unijne normy bezpieczeństwa konsumentów, czy też specyfikę samego urządzenia.

W wielu przypadkach będziemy jednak podłączać kolumny 4-omowe z przekonaniem, że są 8-omowe (tak wiele z nich jest przedstawianych przez producentów). Co się wtedy stanie? Zwykle nic złego, będzie tylko trochę cieplej...

Charakterystyki przenoszenia (rys. 1) są wyśmienite, spadek przy 10 Hz jest śladowy, a punkty -3 dB wyznaczymy przy 90 kHz dla 8 Ω i 83 kHz przy 4 Ω.

W spektrum harmonicznych (rys. 2) widać tylko trzecią, sięgającą umiarkowanych -86 dB.

Z rys. 3. wynika spodziewana lepsza kondycja przy obciążeniu 8-omowym. Warto stosować tryb Pure Direct, dla przykładu THD+N (2,83 V/8 Ω) wynoszą wówczas 0,3% vs 0,7% w standardowym ustawieniu "Stereo".

Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu