JBL Playlist

JBL
Playlist

Głośniki bezprzewodowe

Wielkie firmy od dawna wychodzą naprzeciw takim małym potrzebom. Stąd mnóstwo wokół nas "drobiazgu" grającego często tak marnie, jak się tego... spodziewamy. Pojawiają się jednak propozycje zdecydowanie wybijające się ponad przeciętność. Nic dziwnego, że rodzynki szykują nam znani specjaliści głośnikowi, którzy najlepiej opanowali sztukę dobrego dźwięku, ale to, że właśnie JBL stanie się w tej dziedzinie takim mocarzem, jest trochę zaskakujące... A raczej było, bo pozycja amerykańskiej marki na tym rynku utrwala się już od kilku sezonów. Ten amerykański producent od sprzętu nagłaśniającego, wielkich instalacji kinowych, estradowych i studyjnych zawędrował nawet nie pod strzechy, ale może i do toalet... 

Przycisków niewiele, ale do sterowania podstawowymi funkcjami wystarczy; Playlist nie jest kombajnem z rozbudowanym menu.

Przycisków niewiele, ale do sterowania podstawowymi funkcjami wystarczy; Playlist nie jest kombajnem z rozbudowanym menu.

JBL Playlist to smukła, "łódkowata" konstrukcja, wyposażona w dwa głośniki szerokopasmowe oraz umieszczoną z tyłu membranę bierną. Przetworniki C/A obsłużą sygnał 24 bit/96 kHz. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, podstawki i górny panel z przyciskami pokryto gumą, zaś cały front zasłania maskownica.

Na dole znajduje się (niewidoczna od przodu) wnęka z gniazdami wejściowymi oraz przycisk resetu. Wszystko proste, bez ozdobników, w spokojnych kolorach (biel, czerń lub granat), prezentuje się estetycznie i bezpretensjonalnie, odpowiednio do zadań takiego urządzenia - zdolnego wkomponować się w przestrzeń w różnych pomieszczeniach.

Playlist umożliwia dostarczenie sygnału do urządzenia trzema metodami - za pośrednictwem klasycznego wejścia analogowego (mini-jack), łączności BT bądź przez WLAN. Pierwsze dwie metody oznaczają wykorzystanie Playlista do odtwarzania materiału z urządzenia wyjściowego.

JBL Playlist ma tylko jedno wejście na kabel sygnałowy - analogowy mini-jack.

JBL Playlist ma tylko jedno wejście na kabel sygnałowy - analogowy mini-jack.

Łączność WLAN to rozwiązanie dla użytkowników serwisów streamingowych - JBL Playlist może bowiem strumieniować muzykę z dowolnej aplikacji wspierającej usługę Google Chromecast, przy czym głośnik będzie grał wybrany utwór/album/playlistę, niezależnie od wykonywanej na telefonie czynności, nawet po jego wyłączeniu (ze Spotify można także korzystać bez Chromecasta, łącząc się przez aplikację serwisu).

Playlist to urządzenie stacjonarne, wymagające stałego zasilania, świetnie sprawdzające się głównie w domu, ale w razie konieczności jest też dosyć mobilne - lekkie i chude, łatwe w transporcie (chociaż trzeba uważać na membranę z tyłu).

Na dole urządzenia znajduje się świecąca ikona, informująca o stanie połączenia bezprzewodowego.

Na dole urządzenia znajduje się świecąca ikona, informująca o stanie połączenia bezprzewodowego.

Odsłuch

JBL Playlist uderza mocnym basem (jak na wielkość urządzenia, rzecz jasna) i sypie wyraźnymi, trochę metalicznymi wysokimi tonami. Czasami nagranie jest zdominowane przez niskie częstotliwości, czasami przez wysokie, najczęściej panuje między nimi względna równowaga, ale średnie tony nie mają wielkich szans - o audiofilskiej neutralności i ciepłych klimatach można zapomnieć.

JBL Playlist ma jednak kilka ważnych zalet - dobrze radzi sobie z głośnym graniem (imponujące, gdy to maleństwo grzeje na maksa), a głośniki skierowane lekko na zewnątrz zapewniają swobodne rozpraszanie i podobne brzmienie w szerokim polu. Słuchając ich z bardzo niewielkiej odległości, możemy też wytropić ślady stereofonii.

Membrana bierna okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem poprawiającym bas w malutkich urządzeniach - w tego typu produktach widzimy ją coraz częściej.

Membrana bierna okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem poprawiającym bas w malutkich urządzeniach - w tego typu produktach widzimy ją coraz częściej.

- Komunikacja: WLAN, BT
- Wejścia: 1 x analogowe mini-jack audio
- Wymiary (szer. x wys. x gł.)[mm]: 316 x 131 x 147
- Jakość plików: 24 bit/96 kHz

 

 

 

Podstawowe dane

  • 800 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wygląd niepozorny, ale estetyczny, zestaw ładnie komponuje się w różnych pomieszczeniach. Chudy i lekki, łatwy w transporcie. Układ dwukanałowy, z szerokopasmowymi membranami biernymi.
  • Funkcjonalność: Standardowe metody łączności bezprzewodowej (BT, WLAN), łatwa konfiguracja połączeń.
  • Brzmienie: Silny bas oraz metaliczne wysokie tony, może zagrać dość głośno i czysto, dobre na małe imprezy.
YAMAHA MusicCast 50

YAMAHA
MusicCast 50

Cena: 2 400 zł

VIFA Copenhagen 2.0

VIFA
Copenhagen 2.0

Cena: 3 200 zł

RUARK AUDIO MRx

RUARK AUDIO
MRx

Cena: 2 200 zł

HARMAN/KARDON Citation 500

HARMAN/KARDON
Citation 500

Cena: 2 600 zł

Zobacz także
Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
MusicCast 50

YAMAHA MusicCast 50

System MusicCast odmienił oblicze... oferty Yamahy, wprowadzając do jej urządzeń nowe umiejętności związane z siecią, pl...