PRO-JECT Phono Box RS

PRO-JECT
Phono Box RS

Przedwzmacniacze gramofonowe

Firma Pro-Ject , od początku nastawiona na niedrogie produkty, zrobiła dla odrodzenia i popularyzacji analogu tak wiele, jak żadna inna. Z czasem oferta rozszerzała się o droższe produkty, ale wciąż opiera się na doskonałej relacji jakości do ceny. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem dwie nowe linie Pro-Jecta (RS i DS) w czasie wystawy High End 2012 w Monachium, gdzie miały swoją premierę, wiedziałem, że jest dobrze. A po podłączeniu Phono Box RS u siebie w domu miałem pewność, że jest bardzo dobrze.

Z poprzednimi modelami nowe urządzenia łączy tylko pierwsza część nazwy - Phono Box. Dopisek RS oznacza tak naprawdę kompletnie nowy produkt. Kluczowa jest tu funkcjonalność - tak dobrze wyposażonego przedwzmacniacza gramofonowego próżno szukać i jedynie najdroższe konstrukcje proponują coś podobnego, i to też tylko niektóre. Model RS ma dwa wejścia - zarówno zbalansowane, jak i niezbalansowane, a także wyjścia w obydwu tych standardach.

Obciążenie wkładki można regulować pokrętłem na przedniej ściance, płynnie (!) w zakresie 10-1200 omów. Potencjometr można wyłączyć - obciążenie wynosi wówczas 10 omów (dla wkładek MC) lub 47 kiloomów (dla MM), co ustawimy małym przełącznikiem hebelkowym na przedniej ściance. Obok niego ulokowano też przełącznik krzywej korekcji (RIAA lub Decca), selektor wzmocnienia (60 -50 -40 dB, dla wyjścia XLR zawsze o 6 dB więcej) i przełącznik "mute".

Wyłącznikowi sieciowemu towarzyszy niebieska dioda LED. Z tyłu, obok gniazd, znajdują się kolejne hebelki - wyboru aktywnego wejścia i aktywacji fi ltra subsonicznego, są tutaj też kolejne przełączniki, tym razem DIP, którymi zmieniamy pojemność obciążenia. Zewnętrzny zasilacz jest niewielki, ale jego gniazdo wyjątkowo dobre - złocone, na zatrzask.

Obudowa przedwzmacniacza Pro-Ject Phono Box RS jest złożona z elementów aluminiowych. Układ elektroniczny zmontowano na jednej, dość dużej płytce drukowanej i trzech małych, pomocniczych. Tory lewego i prawego kanału są prowadzone osobno, co odzwierciedla układ gniazd na tylnej ściance. Wygląda on na zbalansowany - od początku do końca.

RIAA, albo tzw. "Decca" (bo to nie był standard per se). Na wyjściu sygnał jest buforowany w stojących na nóżkach, chłodzonych niewielkimi radiatorami układach scalonych Linear Technology LT1010. W części korekcyjnej widać precyzyjne oporniki i bardzo dobre kondensatory polipropylenowe. Płynna regulacja obciążenia odbywa się w potencjometrze firmy Soundwell. Rzetelna konstrukcja i niewiarygodna funkcjonalność. Urządzenie wyprodukowano w Czechach, co może kogoś ucieszyć, a nawet wzruszyć.

Odsłuch

Tutaj różnica względem tańszych przedwzmacniaczy polega na lepszej kontroli, detaliczności i wyrafinowaniu. Dobra równowaga jest tylko punktem wyjścia. Pro-Ject Phono Box RS prezentuje swoje własne, charakterystyczne brzmienie, jednak nie ma w nim żadnej dezynwoltury ani nadinterpretacji. Na czym polega owo "wyrafinowanie"?

Przede wszystkim na umiejętnym połączeniu selektywności i wypełnienia. Blachy perkusji, z którymi słychać to doskonale, są mocne, jednoznaczne i jednocześnie delikatne - mają "sypkość", detal, to nie są tłuczone garnki. Mamy tu sporo wyższego środka i góry, być może trzeba to będzie skorygować odpowiednim doborem wkładki, ale jakość tej części pasma jest wyśmienita. Fortepian nie jest ani monotonnie szklisty, ani matowy, lecz dźwięczny i soczysty, atak - wyraźny, wybrzmienie bogate i przyjemnie zmiękczające.

Balans tonalny wydaje się bardzo dobrze ustawiony - mamy mocny bas, nasycony środek i wyraźną górę. Dopiero gdy postawimy obok dużo droższy przedwzmacniacz, słychać, że brzmienie Phono Boxa jest trochę skrępowane, trzymane w ryzach. Ale dzięki temu bas ma świetną definicję, nie szaleje, nie rozlewa się, a przecież sięga nisko.

Brzmienie przedwzmacniacza Pro-Ject Phono Box RS  jest to brzmienie nie tylko poprawne, lecz i bardzo bliskie naturalnemu działaniu instrumentów akustycznych operujących w tym zakresie częstotliwości. Podobnie średnica - przejrzysta, rzetelna, ani nie rzuca na kolana, ani nie porusza słuchacza wielkimi obrazami i bajecznymi wokalami; wystarczy jednak posłuchać kilku płyt, aby zrozumieć, jak świetnie sobie radzi z różnymi zadaniami. To dźwięk o wysokiej dynamice, szerokim paśmie przenoszenia i bardzo dobrej rozdzielczości.

Gdyby go jeszcze trochę "dopalić", podnieść temperaturę, byłoby może jeszcze lepiej... a może już nie - chwalona "kontrola" może na to nie pozwalać. Wydaje mi się, że barwę tego przedwzmacniacza strojono z wkładkami w rodzaju Ortofona, co zdawałby się potwierdzać sam Pro-Ject, opisując cechy funkcjonalne RS-a właśnie na przykładach modeli Ortofona. Dlatego warto poszukać ciepło brzmiącej wkładki. Weźmy pod uwagę niebywałą funkcjonalność tego urządzenia, a zobaczymy, że jest wybitne w swojej cenie.

Wojciech Pacuła

Parametry

PRO-JECT Phono Box RS

 • Produkowany Tak
 • Typ MM/MC
 • Zmiana wzmocnienia [W] tak
 • Zmiana imp. wejściowej tak
 • Zmiana poj. wejściowe tak
 • Filtr subsoniczny tak
 • Zdalne sterowanie nie
 • Zewnętrzny zasilacz tak

Podstawowe dane

 • 3 690 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Rzetelna konstrukcja.
 • Funkcjonalność: Wyśmienita, opcje rzadko spotykane w znacznie droższych preampach.
 • Brzmienie: Dźwięk o wysokiej dynamice, szerokim paśmie przenoszenia i bardzo dobrej rozdzielczości.
REGA Fono MC

REGA
Fono MC

Cena: 1 500 zł

MUSICAL FIDELITY LX2-LPS

MUSICAL FIDELITY
LX2-LPS

Cena: 1 150 zł

PRO-JECT Phono-Box DS2

PRO-JECT
Phono-Box DS2

Cena: 1 550 zł

CLEARAUDIO Nano Phono V2

CLEARAUDIO
Nano Phono V2

Cena: 1 500 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

CLEARAUDIO
Nano Phono V2

CLEARAUDIO Nano Phono V2

Wśród firm występujących w tym teście mamy kilku wybitnych ekspertów od gramofonów, ale nawet w tak doborowym gronie Cle...