SENNHEISER
Momentum

Momentum odcina się od klasycznych projektów, wkraczając formą w lifestylowy świat przedmiotów pięknych, dających poczucie luksusu i przez to pożądanych (choć często… niepotrzebnych). Od początku do końca wykonany jest z wielkim smakiem, już twarde, starannie ozdobione grafikami pudełko przyciąga uwagę.

Nasza ocena
Wykonanie
Ociekają luksusem i perfekcją - słuchawkowa biżuteria.
Brzmienie
Radosne, witalne, lekko ocieplone i soczyste.
Artykuł pochodzi z Audio

Uchylając wieko, widzimy, że to tylko początek atrakcji. W precyzyjnym, piankowym wyżłobieniu jest umieszczony owalny, brązowy pokrowiec.

Materiał przeszyto jasną nicią, na górze wycięto logo fi rmy, nawet suwak ma przytroczone, skomponowane kolorystycznie uchwyty - koraliki do łatwego zamykania i otwierania. Jeszcze nie widać słuchawek, a już wiemy, że dobrze wydaliśmy pieniądze. Wewnątrz pokrowca, oprócz słuchawek, znajduje się zamykana na rzepy kieszonka z akcesoriami.

Widziałem wcześniej słuchawki Sennheiser Momentum na wielu zdjęciach i wydawały mi się dużymi, nausznymi słuchawkami, tymczasem w rzeczywistości są mniejsze, zgrabne, wręcz filigranowe.

Ramę wykonano ze stali nierdzewnej, połączony z nią pałąk obszyto w górnej części naturalną, brązową skórą; z odrobinę ciemniejszego materiału "wyrzeźbiono" poduszki, które w częściach zewnętrznej oraz stykającej się uszami są skórzane, ale wewnątrz, na ściankach sąsiadujących z przetwornikami (ze względów akustycznych) użyto już porowatego materiału. Zewnętrzne muszle zrobiono z brązowego, matowego plastiku.

Połączenie z ramą wykonano za pomocą przesuwnych klipsów, które odpowiadają także za regulację wysokości pałąka. Niezależnie od tego, w wypustkach każdej muszli zainstalowano ruchomy przegub, gwarantujący idealne dopasowanie do głowy. Cieniutki kabel w gumowej izolacji podłączamy do jednej ze słuchawek.

W komplecie znajdują się dwa kable - fabrycznie zainstalowano kabel ze sterownikiem dla sprzętu Apple, zakończony wtykiem 3,5 mm (majstersztyk - ma metalowy przegub umożliwiający „łamanie”), drugi nie ma sterownika i jest zakończony maleńkim wtykiem 2,5 mm, stosowanym niezwykle rzadko, w zestawie nie mogło więc zabraknąć adaptera na format 6,5 mm.

Zakładając słuchawki na głowę, musiałem je każdorazowo chwilę dopasowywać, by zajęły właściwe miejsce. Możemy je zakwalifi kować do kategorii wokółusznych, jednak z powodu wąskich poduszek trzeba się będzie chwilkę pogimnastykować, by uzyskać właściwy komfort. Znakomicie spisuje się natomiast mechanizm odpowiedzialny za regulację wysokości pałąka, można go bardzo precyzyjnie ustawić trzymając słuchawki na głowie, bez konieczności ich zdejmowania.

Brzmienie

Sennheiser Momentum brzmią pewnie i często potężnie, wykorzystują każdą okazję, by uwolnić energię, potencjał niskich częstotliwości, ale mają też hamulce, które nie pozwalają, by bas wybrzmiewał zbyt długo i gubił rytm. W najniższym podzakresie dźwięk jest lekko natłuszczony, wzbogacony o grubszą niż zwykle otoczkę, ale przy tym żywy i spontaniczny - tym razem Sennheisery, inaczej niż dawne modele fi rmy z tego zakresu cenowego (np. HD580), unikają suchości i sterylności.

Obfitość i soczystość a także odrobinę słodyczy można porównać z pogłosem sali koncertowej - przecież zmienia on brzmienie samych instrumentów, ale z korzyścią dla całego wydarzenia muzycznego. Senki chcą nas przenosić w większe przestrzenie akustyczne.

W otwartym, swobodnym stylu prezentują się wysokie częstotliwości, są dźwięczne i błyskotliwe. Chociaż w samej ilości przekazywanych informacji nie ścigają się z liderami, to dbają o dobre proporcje między tym, co pierwszoplanowe, a tym, co tylko chwilami wyłania się ze ściany dźwięku.

Mimo mocnego basu, Sennheiser Momentum są skoczne i bardzo rytmicznie, prowadzą wiele utworów w nonszalanckim, rozbujanym klimacie. Bogate barwy i radość grania poprawia nastrój, tym bardziej, że Sennheisery (właśnie te, a nie inne) wybaczają błędy nagrań, szukają samej muzyki. Brzmienie rozrywkowe i pozytywne.

Parametry
SENNHEISER Momentum
Produkowany Tak
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 190
Impedancja (Ω) 18
Pasmo przenoszenia (Hz) 17-23 000
Ergonomia Skórzane poduszki "generują" trochę ciepła, wchodzą dość ciasno i wymagają przyzwyczajenia, w komplecie piękny neseserek, dwa kable sygnałowe (w tym jeden z pilotem).
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SENNHEISER testy
MP 3100HV / PA 3100 HV
T+A
MP 3100HV / PA 3100 HV
Odtwarzacz CD + wzmacniacz

W 2013 roku prezentowaliśmy system złożony z odtwarzacza MP3000HV i wzmacniacza zintegrowanego PA3000HV. Były to wówczas referencyjne urządzenia T+A i pierwsze zaprojektowane w koncepcji HV (High Voltage). Od tamtego czasu wiele się zmieniło, wspomniane wyżej modele zastąpiono przez nowsze wersje - MP3100HV i PA3000HV - którymi zaraz się zajmiemy, ale wspomnijmy też o pozostałych. Otóż pojawiły się jeszcze dwa źródła strumieniowe (SD3100HV, SDV3100HV), transport (PDT3100HV), odtwarzacz płyt (PDP3000HV), dwie końcówki mocy (A3000HV, M40HV), przedwzmacniacz (P3000HV), a nawet zasilacz (PS3000HV). Rodzinka pod wysokim napięciem.

SA/PM KI Ruby
MARANTZ
SA/PM KI Ruby
Odtwarzacz CD + wzmacniacz

Celebrowanie jubileuszy, wykorzystywanie ich do promocji własnej marki i produktów stało się w branży audio powszechne. Nasza wrażliwość i podatność na sugestię, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym, jest więc mniejsza niż kiedyś. Ale wciąż pojawiają się urządzenia i okoliczności, które poruszają naszą wyobraźnię. Takim autorytetom, jak Marantz i Ken Ishiwata, trudno odmówić prawa do edycji urządzeń specjalnych, tym bardziej, że wcale go nie nadużywają.

MP1000E / PA1000E
T+A
MP1000E / PA1000E
Odtwarzacz CD + wzmacniacz

Firma T+A nigdy nie startowała w sektorze niskobudżetowym, a seria E to jej relatywnie tańsze propozycje w zakresie "elektroniki". Seria ta obchodzi w tym roku swoje 10-lecie, a przy tej okazji dokonano jej odświeżenia, czego efektem są trzy najnowsze produkty.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu