GRADO
SR80i

Nowojorska firma Grado Labs od lat 50. ubiegłego wieku wytwarza swoje produkty (głównie słuchawki i wkładki gramofonowe) tylko w USA.

Protoplastą testowanych Grado SR80i były produkowane od 1995 do 2008 roku SR80. W wersji "i" pojawiła się modyfikacja membran oraz kabli sygnałowych.

Wciąż jednak zauważymy prostotę, wręcz garażowy styl, ale też docenimy niezwykłą lekkość. Okrągłe, czarne muszle trzymają się w uścisku czarnych ramek.

Podczas gdy konkurenci silą się na oryginalne, wyrafinowane mechanizmy regulacyjne, w Grado jest pojedynczy pręt, obracający się i przesuwający (w dół i w górę) w "kostce" gniazdka. 

Tym prostym sposobem załatwiono wszystko, muszle ruszają się swobodnie wokół własnej osi, a przed wypadnięciem w dół zabezpiecza je czarny kapturek.

Czytaj również nasze testy słuchawek bezprzewodowych

Całą resztę załatwia pałąk - płaski kawałek metalu obleczony sztuczną skórą. Fabrycznie dość sztywny, ale można go rozgiąć. Na muszle nałożono grubą, wyprofilowaną gąbkę, która jest jednocześnie zabezpieczeniem przetworników.

"80-tki" - jako jedyne słuchawki w tym teście - są konstrukcją otwartą (przez ażurową obudowę dojrzymy wewnętrzną część przetworników). Do każdej z muszli doprowadzono kabel sygnałowy, obie "nitki" łączą się pod brodą i biegną już pojedynczym przewodem o długości ok. 2 metrów do wzmacniacza.

Mimo klasycznej formy i braku wszelkich dodatków "multimedialnych", słuchawki mają "nowoczesną" impedancję 32 Ω. W komplecie jest przejściówka 3,5-6,3 mm.

Odsłuch

Grado SR80i mają swój własny niepowtarzalny styl. I choć można jego źródeł upatrywać w konstrukcji otwartej (z pewnością nie jest ona bez znaczenia), to jednak składa się na niego szereg innych czynników.

Każdy dźwięk wydobywający się ze słuchawk Grado SR80i jest szybki, czytelny - bez nadmiernej ostrości, ale i bez rozmazania, a przede wszystkim bez ociężałości.

Grado nie wygładzają każdego dźwięku, nie usuwają brudów, lecz zostawiają naturalne szorstkości, które przydają sporo naturalności brzmieniu wielu instrumentów (gdzie indziej często tracimy to nawet nie na skutek celowego działania konstruktora, lecz na skutek ograniczonej rozdzielczości, która nie oznacza tylko wydobywania higienicznych smaczków).

Grado SR80i grają żywo i prawdziwie, a zarazem bardzo przyswajalnie. Słuchawki otwarte mają często (za) lekki bas i SR80i nie należą do basowych mocarzy, ale nie są też maruderami.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

GRADO SR80i
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 190
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-22 000
Ergonomia Po regulacji (rozgięciu) pałąka wygodne, bez izolacji od hałasów z zewnątrz – to słuchawki otwarte.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu