ULTRASONE
HFI-450

Ultrasone ma na swoim koncie szereg autorskich rozwiązań, spośród których najważniejszy jest chyba system S-Logic. Opracowany w kilku różniących się stopniem zaawansowania wersjach, trafił do wielu modeli, nie tylko najdroższych - nawet kosztujące kilkaset złotych HFI-450 zawierają ten układ.

S-Logic dotyczy najpoważniejszego problemu słuchawek w ogóle, czyli kwestii budowania przestrzeni dźwiękowej. Ultrasone od lat pracuje nad rozwiązaniami mającymi ten problem niwelować.

W modelu Ultrasone HFI-450 układ S-Logic to zainstalowany tuż przed przetwornikami (patrząc od ucha) dyfuzyjny panel, który tak kieruje falę, abyśmy mieli wrażenie, że dźwięk dochodzi bardziej z przodu niż z boku.

Relatywnie kompaktowe rozmiary i niska masa pozwalałyby na użytkowanie Ultrasone HFI-450 w podróży czy na ulicy, gdyby nie jeden szczegół - zainstalowany na stałe, dość gruby i sztywny przewód sygnałowy o długości 3 metrów.

Czytaj również nasze testy słuchawek bezprzewodowych

W komplecie jest nawet ładne etui transportowe… W tej sytuacji częściej skorzystamy jednak z przejściówki na standard 6,3 mm i domowego wzmacniacza słuchawkowego. Miękki, skóropodobny materiał i elastyczne wypełnienie dużych, wokółusznych poduszek odpowiadają zarówno za wygodę, jak i efektywne tłumienie hałasu.

Odsłuch

Dźwięk Ultrasone HFI-450 plasuje się pomiędzy uporządkowaniem a dynamiką. Jest elastyczny i uniwersalny, ale chyba ostatecznie w HFI-450 podoba mi się najbardziej coś zupełnie innego - niewymuszona, naturalna przejrzystość i selektywność, którą trudno zakłócić nawet najtrudniejszym nagraniem.

Nie ma na nią wpływu ani niski bas, będący elementem towarzyszącym większości nagrań, ani nawet charakter źródła i typ sygnału. Niezależnie od tego, czy podłączymy słuchawki do wzmacniacza zintegrowanego, wyspecjalizowanego wzmacniacza słuchawkowego czy też do urządzenia przenośnego, zawsze usłyszymy bardzo dużo.

Szkoda, że Ultrasone HFI-450 nie mają wymiennego kabla sygnałowego, bo ogranicza to możliwości wykorzystania mobilnego. Co ciekawe, możliwości analityczne nie zostały okupione najmniejszym wyostrzeniem ani nawet schłodzeniem - wysokie tony są delikatne, nie mają wielkiego blasku, a jednak pokazują dużo, nie wbijając nam szpilek do środka głowy.

Radek Łabanowski

Specyfikacja techniczna

ULTRASONE HFI-450
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 265
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Ergonomia Obszerne, wygodne muszle z dobrą izolacją hałasów. Długi (3 m) kabel zainstalowano na stałe, co praktycznie uniemożliwia korzystanie ze słuchawek na ulicy.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu