Nowa seria urządzeń ELAC Alchemy: DDP-2, DPA-2 i PPA-2

10 maja 2019 Sprzęt

Elac zaprezentował nową serię urządzeń Alchemy. Tworzą ją trzy modele: DDP-2, będący połączeniem przetwornika C/A, przedwzmacniacza i cyfrowego streamera, wzmacniacz mocy DPA-2 oraz przedwzmacniacz gramofonowy PPA-2.

Może Cię zainteresować

Każdy z tych komponentów udostępnia m.in. dyskretną implementację zasilania, wzmocnienia i obróbki sygnału. Specjalnie dla niech powstały transformatory toroidalne, we wszystkich trzech modelach znajdziemy też ramy wykonane ze stali narzędziowej, rozciągające się na całą szerokość urządzeń, a także frezowane płyty czołowe z aluminium.

ELAC Alchemy DDP-2

Najwszechstronniejszą konstrukcją z nowej serii Alchemy jest model DDP-2, który pełni funkcję przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego odtwarzacza strumieniowego. W jego wnętrzu znajduje się moduł Dual DAC 384 kHz/32 bity, pracujący w cyfrowo zbalansowanym trybie.

Elac DDP-2 obsługuje m.in. formaty DSD (aż do 4x) oraz MQA i pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 16 do 24 bitów oraz z 24 do32 bitów. Z kolei konfigurowalny up-sampling umożliwia zwiększenie częstotliwości próbkowania do 384 kHz.

 

ELAC Alchemy DDP-2

ELAC Alchemy DDP-2

Urządzenie oferuje technologię Bluetooth, a także kompatybilność z AirPlay. Dzięki temu możemy odtwarzać muzykę wprost ze źródła wyposażonego w moduł Bluetooth, a także z urządzeń Apple. Funkcjonalność Elaca Alchemy DDP-2 zwiększają wbudowany Spotify Connect i obsługa Roon.

W sekcji przedwzmacniacza projektanci zastosowali cyfrowo kontrolowaną analogową regulację głośności. Sama obsługa urządzenia może odbywać się m.in. poprzez port Ethernet, który również wykorzystywany jest do aktualizacji oprogramowania, a konfigurację można przeprowadzać przy wykorzystaniu aplikacji na systemy iOS lub Android. Elac DDP-2 jest też wyposażony w tryb home-theater bypass - z myślą o entuzjastach kina domowego.

Czytaj również testy urządzeń Elac

ELAC Alchemy DDP-2 - wnętrze

ELAC Alchemy DDP-2 - wnętrze

ELAC Alchemy DPA-2

Wzmacniacz mocy Elac Alchemy DPA-2 pomaga w uzyskaniu referencyjnego poziomu dynamiki muzyki. To zasługa konstrukcji urządzenia, łączącej układ Class A zbudowany w oparciu o tranzystory FET z liniowym zasilaniem z transformatorem toroidalnym. Wyjściowa moc urządzenia nie tylko jest ogromna, lecz także łatwo konfigurowalna pod kątem potrzeb dowolnego systemu audio. Dostarczając 350 W na kanał w trybie stereo wzmacniacz Alchemy można z łatwością zmostkować, aby uzyskać 650 W w trybie mono, co jest wystarczającą wartością do wysterowania nawet najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych.

Funkcjonalność urządzenia zwiększa możliwość wyboru trybu wzmocnienia wysoki/niski, co ułatwia dopasowanie końcówki mocy do przedwzmacniacza. Elac Alchemy DPA-2 jest w pełni zbalansowaną konstrukcją od wejścia do wyjścia i wykorzystuje ultra-niskoszumowe regulatory napięcia. Stopień wyjściowy został stworzony w oparciu o układ PWM Class D. Wartość mocy wyjściowej jest prezentowana na czytelnym wyświetlaczu LCD. Do naszej dyspozycji jest wejście wyzwalacza 12 V oraz tryb pass-through.

Czytaj również testy z kategorii: Przetworniki C/A

ELAC Alchemy DPA-2

ELAC Alchemy DPA-2 

ELAC Alchemy PPA-2

Elac Alchemy PPA-2 to przedwzmacniacz gramofonowy, który wykorzystuje w pełni analogowe stopnie wzmocnienia FET i korekcji EQ. Jednym z elementów wyróżniających urządzenie jest przydatny, choć dość rzadko stosowany filtr Rumble. Jego zadaniem jest eliminowanie sprzężenia akustycznego o charakterze dudniącym, powodowanym najniższymi częstotliwościami odtwarzanymi przez głośniki.

Elac Alchemy PPA-2 oferuje wiele użytecznych funkcji i rozwiązań. Są przełącznik trybu pracy Stereo lub Mono oraz przełącznik wzmocnienia MM lub MC dla każdego kanału. Obciążenie MC można płynnie regulować w zakresie od 5 do 999 omów. Precyzyjna korekcja RIAA wykorzystuje metalizowane rezystory 0,1% i wyselekcjonowane kondensatory polistyrenowe 1% i metalizowane polipropylenowe.

W urządzeniu zastosowno ekranowany wewnętrznie transformator toroidalny i liniowe zasilanie, co pozwala zachować bardzo niskie pole promieniowania szumu. Obecny na pokładzie mikrokontroler można z kolei całkowicie wyłączyć podczas normalnej pracy, aby wyeliminować jakikolwiek szum zegara. Podobnie jak pozostałe modele z nowej serii Alchemy, PPA-2 jest wyposażony w wejście wyzwalacza 12 V.

Czytaj również testy z kategorii: Wzmacniacze

ELAC Alchemy PPA-2

ELAC Alchemy PPA-2

Źródło: Audio Klan

ELAC testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu