Telewizor Samsung QLED 8K

13 stycznia 2020 Sprzęt

Podczas targów CES 2020 Samsung pokazał nową generację swoich flagowych telewizorów QLED 8K. Tegoroczne modele wykorzystują udoskonaloną technologię sztucznej inteligencji i nowe funkcje napędzane platformą Tizen. Na czele tegorocznej serii QLED 8K jest model Q950TS. Niemal bez ramek, dlatego ekran zajmuje 99% jego powierzchni z przodu. Co więcej, telewizor ma na całej szerokości ekranu grubość zaledwie 15 milimetrów.

Może Cię zainteresować

Samsung Q950 i 8K

Każdy z oferowanych modeli spełnia wymogi ustalane dla testów certyfikacyjnych stowarzyszenia 8K Association, jak również standardy rozdzielczości wyświetlaczy 8K Ultra HD określone przez CTA. Jednocześnie linia QLED 8K obsługuje odtwarzanie treści oryginalnie tworzonych w 8K.

W tym roku, za sprawą kodeka AV1, będziemy mogli na telewizorach QLED 8K oglądać i przesyłać strumieniowo wideo rejestrowane w tej rozdzielczości. Wszystkie modele z tegorocznej linii 8K Samsung będą oferowały tę możliwość.

Firma Samsung współpracuje także z partnerami, takimi jak YouTube, by stworzyć metody streamingu treści oryginalnie rejestrowanych w 8K.

Samsung Q950 - procesor

Samsung Q950 jest wyposażony w Procesor Quantum 8K nowej generacji. Oferuje on ulepszone możliwości inteligentnego skalowania, wykorzystując uczenie maszynowe do analizy i identyfikacji charakterystycznych cech poszczególnych pikseli. Procesor poprawia następnie różne elementy obrazu.

Czujniki telewizorów najczęściej są w stanie dostosować jasność ekranu wyłącznie na podstawie analizy oświetlenia pomieszczenia, w którym urządzenie się znajduje. Natomiast oferowana przez model Q950 funkcja Adaptive Picture bierze też pod uwagę rozmieszczenie światła w poszczególnych scenach.

Telewizor wykorzystuje także kodek AI ScaleNet, dzięki czemu zapewnia płynny streaming poprzez optymalizację dostępnej przepustowości sieci. Kompresuje treści w chwili, w której opuszczają one serwis dostawcy, i przywraca im pierwotną formę, gdy docierają do telewizora. W rezultacie o połowę zmniejsza przepustowość potrzebną do przesyłu strumieniowego.

Samsung nieustająco udoskonala tę funkcję we współpracy z firmą Amazon, wykorzystując AI ScaleNet do poprawy rozdzielczości – ze standardowej na 4K – w ramach usługi Prime Video.

Czytaj również: Telewizory Samsung na CES 2020

Telewizor Samsung Q950

Samsung Q950 - dźwięk

Samsung Q950 ma głośniki umieszczone z każdej strony ekranu, a także zlokalizowane z tyłu subwoofery. W połączeniu z funkcją Object Tracking Sound+, która wykorzystuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w celu dostosowania ruchu brzmienia do ruchu obiektów na ekranie, rozwiązanie to sprawia, że generuje on wielokanałowy dźwięk przestrzenny w systemie 5.1.

Ciekawą funkcją jest także Active Voice Amplifier (AVA). Wyłapuje ona dźwięki przeszkadzające oglądać telewizję (np. pracujący blender) i wzmacnia wyrazistość wypowiadanych na ekranie kwestii.

Q950 jest też w stanie używać wbudowanych głośników jako dodatkowego kanału audio – wystarczy połączyć go z soundbarem z tegorocznej serii Q, takim jak uhonorowany podczas CES 2020 nagrodą "Best of Innovation" model Q800. Funkcja Q-Symphony paruje audio z obu urządzeń, tworząc dynamiczny, wielowymiarowy dźwięk.

Connected Living w nowej odsłonie

Telewizory oferują również funkcje wpisujące się w nowoczesny styl życia - np. Multi-View, która powiela ekran urządzenia mobilnego na telewizorze, wyświetlając go w odrębnym oknie. Dostępnych jest aż 14 różnych układów okien, a użytkownicy mogą wybrać np. oglądanie treści obok siebie czy w formacie "obraz w obrazie".

Samsung Q950 oferuje ponadto nowe funkcje sterowania sprzętami domowymi. Na przykład funkcja Tap View pozwala zdublować ekran telefonu tak, by wyświetlił się na telewizorze – wystarczy zetknąć ze sobą oba urządzenia.

Z kolei funkcja Digital Butler umożliwia sterowanie większą niż kiedykolwiek liczbą sprzętów za pośrednictwem działającej w podczerwieni technologii, która rozpoznaje i pozwala kontrolować znajdujące się w domu urządzenia nieobsługujące IoT.

Poszczególne funkcje lub możliwości wymienione powyżej mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub regionach. Przed zakupem należy więc zapoznać się z dokładną specyfikacją produktu przeznaczonego na polski rynek.

Źródło: Samsung

SAMSUNG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu