Jedną z przyciągających uwagę funkcjonalności jest obsługa aptX Lossless – pierwszego formatu Bluetooth umożliwiającego bezstratne odtwarzanie strumieniowe w jakości CD.
ifi Audio NEO iDSD 2 to pierwszy na świecie przetwornik cyfrowo-analogowy, który obsługuje aptX Lossless, jeszcze bardziej zwiększając przewagę wiodącej w swojej klasie technologii Bluetooth firmy iFi poza możliwości urządzeń konkurencyjnych. Oczywiście, podobnie jak jego poprzednik, NEO iDSD 2 oferuje również wejścia USB, optyczne i cyfrowe koaksjalne.
W konstrukcji NEO iDSD 2 wprowadzono wiele innych innowacji, począwszy od nowego kolorowego wyświetlacza, przez wiele możliwości strojenia dźwięku, po ulepszenia obwodów wewnętrznych.
Wśród nich znajduje się przeprojektowany wzmacniacz słuchawkowy, który ze zbalansowanego wyjścia 4.4 mm może teraz dostarczyć ponad 5550 mW przy 32 Ω.
Czytaj również nasze testy urządzeń ifi Audio
Niewielkie wymiary NEO iDSD 2 (214 x 41 x 158 mm) ułatwiają umieszczenie go na biurku lub półce, z możliwością orientacji w poziomie lub w pionie, umożliwiając dopasowanie do niewielkich przestrzeni. Nowy, dwucalowy, kolorowy wyświetlacz TFT o wysokiej rozdzielczości obraca się automatycznie.
ifi oferuje trzy tryby pracy. Urządzenie mozna używać jako klasyczny przetwornik C/A z wyjściem analogowym o stałym poziomie do podłączenia do oddzielnego wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza w systemie audio. ifi może też działać jako przetwornik cyfrowo-analogowy/przedwzmacniacz ze zmiennym wyjściem, idealny do bezpośredniego podłączenia do wzmacniacza mocy lub aktywnych głośników. Użytkownicy słuchawek i IEM (monitorów dousznych) mogą ponadto wykorzystać jego sekcję wzmacniacza do stworzenia systemu "head-fi" klasy referencyjnej.
Niezależnie od tego, czy jest podłączony do urządzeń źródłowych za pomocą kabla czy przez Bluetooth, nowa generacja cyfrowego silnika NEO iDSD 2 i zbalansowane obwody analogowe PureWave zapewniają w środowisku domowym olśniewający dźwięk z każdego formatu audio – doskonały do muzyki, treści multimedialnych lub w celu uzyskania lepszych wrażeń z gier wideo.
ifi Audio NEO iDSD 2 - silnik cyfrowy nowej generacji
Sekcja DAC NEO iDSD 2 wykorzystuje chip Burr-Brown, często stosowany iFi, wybrany ze względu na jego naturalnie brzmiącą muzykalność i architekturę True Native. ifi ma doświadczenie z tym układem scalonym. Ale choć jest to nieodłączny element dla uzyskania dźwięku, stworzenie wzorowej sekcji cyfrowej wymaga znacznie więcej niż tylko wyboru konkretnego układu DAC.
Jednym z takich krytycznych podzespołów jest układ XMOS, którego iFi używa do przetwarzania danych audio odbieranych przez wejścia cyfrowe. NEO iDSD 2 zawiera 32-bitowy, 16-rdzeniowy mikrokontroler XMOS Cortex, którego moc obliczeniowa jest wykorzystywana przez iFi w celu optymalizacji jakości dźwięku i odblokowania pełnego potencjału układu DAC Burr-Brown.
Zastosowano również rozbudowane technologie eliminacji jittera, w tym najnowszą wersję zegara GMT (Global Master Timing) iFi o femtosekundowej precyzji oraz inteligentną pamięć podręczną. Ta kombinacja technologii tworzy podstawę naszego cyfrowego silnika, który stanowi autorską konstrukcję iFi.
Każdy format w najwyższej jakości
Zaawansowana obsługa dźwięku w wysokiej rozdzielczości zapewnia kompatybilność z formatami PCM do rozdzielczości 32 bit/768 kHz i wszystkie wersje DSD do częstotliwości 22.5792 MHz (DSD512).
Dzięki czterokanałowej konstrukcji True Native układu Burr-Brown DAC, sygnały PCM i DSD podążają oddzielnymi ścieżkami – umożliwia to zachowanie bitowej perfekcji w ich natywnej formie, aż do konwersji analogowej.
MQA - technologia streamingu w wysokiej rozdzielczości, używana przez Tidal "HiFi Plus" - jest kompleksowo obsługiwana, z pełnym dekodowaniem / upsamplingiem plików MQA aż do najwyższej specyfikacji formatu 384 kHz.
Oznacza to, że pełny proces dekodowania "trzech rozwinięć" jest wykonywany wewnętrznie w przeciwieństwie do końcowego rozwinięcia w sposobie renderowania MQA.
Bluetooth
Firma przeprojektowała swój moduł Bluetooth, aby jeszcze bardziej podnieść jego wydajność, a NEO iDSD 2 jest pierwszym urządzeniem, w którym został on zaimplementowany.
Najważniejszym dodatkiem do nowej generacji modułu iFi jest aptX Lossless – pierwszy bezstratny format audio Bluetooth. Chociaż inne formaty Bluetooth określane jako hi-res już istnieją – na przykład aptX Adaptive może obsługiwać dźwięk do 24 bit/96 kHz, a specyfikacja LDAC rozciąga się do 32 bit/96 kHz – są to formaty stratne.
Oznacza to, że kompresują plik, usuwając dane audio, które są uważane za mniej ważne dla wyniku końcowego. Te formaty Bluetooth hi-res stosują kompresję, która jest bardziej wydajna i mniej szkodliwa dla dźwięku niż starsze kodeki, ale jakość dźwięku jest nadal obniżona.
aptX Lossless to pierwszy format audio Bluetooth umożliwiający bezstratne przesyłanie strumieniowe dźwięku o jakości CD (16 bit/44.1 kHz) (chociaż technicznie rzecz biorąc nadal stosuje się pewną kompresję). Osiąga przepływność do 1.2 Mb/s przy jakości CD – to ponaddwukrotnie więcej niż maksymalna przepływność w przypadku aptX Adaptive i aptX HD i około 20 procent więcej niż maksymalna wartość LDAC.
aptX Lossless jest elementem platformy Snapdragon Sound firmy Qualcomm. Aby skorzystać z formatu, zarówno urządzenie źródłowe (być może smartfon z Androidem), jak i urządzenie odbiorcze (słuchawki lub słuchawki Bluetooth, przetwornik cyfrowo-analogowy lub system audio) muszą posiadać kompatybilny chipset Snapdragon.
ifi Audio NEO iDSD 2 to pierwszy na świecie przetwornik cyfrowo-analogowy – w istocie pierwszy komponent audio – obsługujący dekodowanie aptX Lossless, a iFi ściśle współpracowało z Qualcomm, aby zapewnić maksymalizację korzyści płynących z tego rozwiązania.
Oprócz aptX Lossless obsługiwany jest pełny zestaw formatów Bluetooth, w tym aptX Adaptive (wstecznie kompatybilny z aptX i aptX HD), LDAC, HWA/LHDC, AAC i SBC.
Oznacza to, że każde urządzenie źródłowe jest obsługiwane w najwyższej rozdzielczości, na jaką pozwala specyfikacja Bluetooth. Moduł Bluetooth iFi można również aktualizować drogą bezprzewodową, więc istnieje możliwość dodawania kolejnych kodeków w przyszłości.
NEO iDSD 2 jest nie tylko pierwszym przetwornikiem cyfrowo-analogowym obsługującym aptX Lossless, ale także pierwszym, który obsługuje Bluetooth w wersji 5.4 – najnowszym standardzie Bluetooth wprowadzonym na początku tego roku.
Zapewnia to największy zasięg i stabilność sieci bezprzewodowej, najwyższą prędkość i najniższe opóźnienia między urządzeniem źródłowym a przetwornikiem DAC. NEO iDSD 2 przechowuje w swojej pamięci do ośmiu sparowanych urządzeń źródłowych Bluetooth, co ułatwia przełączanie między nimi.
PureWave - konstrukcja obwodu zapewniająca najczystszy dźwięk
Sekcja cyfrowa to tylko połowa sukcesu w każdym przetworniku DAC/wzmacniaczu słuchawkowym. Zbalansowana, różnicowa konstrukcja obwodów analogowych jest od dawna ceniona ze względu na zdolność do redukcji szumów i przesłuchów w ścieżce sygnału, ale dodatkowy koszt i złożoność oznaczają, że tradycyjnie pozostają one domeną wysokiej klasy komponentów hi-fi.
Od czasu wprowadzenia na rynek wzmacniacza słuchawkowego Pro iCAN w 2016 roku firma iFi stopniowo wdrażała w swojej ofercie konstrukcje obwodów zbalansowanych o różnym stopniu zaawansowania.
Oryginalny NEO iDSD charakteryzował się nową topologią twin-mono, w pełni zbalansowaną od wejścia do wyjścia – iFi nazywa ten rodzaj projektowania obwodów PureWave, odnosząc się do czystości dźwięku, jaką osiąga dzięki wyjątkowej liniowości i niewiarygodnie niskim poziomom szumów i zniekształceń.
Obwody PureWave są bardzo wyrafinowane pod względem konstrukcji i implementacji, zawierają podzespoły najwyższej jakości i dlatego są zarezerwowane dla przetworników DAC i wzmacniaczy iFi wyższej klasy. ifi Audio NEO iDSD 2 wykorzystuje najnowszą generację konstrukcji PureWave firmy iFi, udoskonaloną w celu podniesienia jakości dźwięku i mocy wzmacniacza słuchawkowego.
W całym układzie zastosowano wysokiej jakości elementy, w tym wykonane na zamówienie wzmacniacze operacyjne o bardzo niskim poziomie zniekształceń, wielowarstwowe ceramiczne kondensatory TDK C0G, cienkowarstwowe rezystory MELF i cewki indukcyjne firm Murata i Taiyo Yuden.
Są one droższe niż konwencjonalne odpowiedniki, ale wiodące w swojej klasie cechy, takie jak niski ESR (równoważna rezystancja szeregowa), wysoka liniowość i niski poziom szumów, przynoszą ogromne korzyści pod względem jakości dźwięku.
Sekcja wzmacniacza słuchawkowego utrzymuje stabilną równowagę pomiędzy mocą dźwięku i kontrolą, niezależnie od tego, co ma obsługiwać – od monitorów dousznych o wysokiej czułości po wymagające prądowo słuchawki planarne. Wzmacniacz może dostarczyć 5551 mW/13.3 V przy 32 omach i 650 mW/19.5 V przy 600 omach dzięki zbalansowanemu wyjściu 4.4 mm – to nawet dziesięciokrotnie większa moc niż oryginalny NEO iDSD.
W rzeczywistości jest to więcej mocy zdolnej do obsługi najtrudniejszych do wysterowania słuchawek niż jakikolwiek inny przetwornik DAC/wzmacniacz słuchawkowy oferuje w tym przedziale cenowym. Aby zachować maksymalną rozdzielczość, głośność jest regulowana w domenie analogowej za pomocą drabinki rezystorowej pod precyzyjną kontrolą mikroprocesora.
Niskoszumowy, szerokopasmowy obwód zasilania w NEO iDSD 2 zapewnia liniową regulację i doskonałą wydajność PSRR (Power Supply Rejection Ratio).
Technologia półprzewodników BiCMOS wykorzystująca układ PMOS zapewnia bardzo niskie zniekształcenia i doskonałą odpowiedź przejściową. Całość uzupełnia zasilacz iFi iPower 2 AC/DC, który generuje znacznie mniej szumów niż inne podobne urządzenia dzięki aktywnej redukcji hałasu i jest dołączony do NEO iDSD 2 (349 zł przy sprzedaży osobno).
Kolorowy wyświetlacz, który wskazuje format audio, częstotliwość próbkowania, poziom głośności, tryb wejścia i ustawienia, oferuje regulowaną przez użytkownika jasność i konstrukcję SilentLine, która gwarantuje, że nie generuje on żadnych zakłóceń elektrycznych wpływających na sygnał audio.
Nawet sposób, w jaki NEO iDSD 2 przełącza się pomiędzy ustawieniami, został zaprojektowany tak, aby zapewnić transparentności dźwięku – przełączanie oparte na FET jest obsługiwane przez mikrokontroler, który aktywuje się tylko wtedy, gdy użytkownik zmienia ustawienie, eliminując w ten sposób wszelkie szkodliwe dla dźwięku zakłócenia.
Jeśli chodzi o parametry wydajności, cała ta żmudna dbałość o szczegóły skutkuje THD (całkowite zniekształcenia harmoniczne) na poziomie <0,0015% i SNR (stosunkiem sygnału do szumu) >120 dB – co jest bardzo imponujące w każdym przedziale cenowym. Dla ucha oznacza to większą klarowność i teksturę oraz bardziej dynamiczną i wciągającą reprodukcję.
Dźwięk dostosowany do upodobań
ifi Audio NEO iDSD 2 dodaje wiele możliwości strojenia dźwięku do oryginalnej specyfikacji NEO iDSD, umożliwiając słuchaczowi dostosowanie brzmienia zgodnie z własnymi preferencjami.
Sekcja DAC oferuje cztery wybierane filtry rekonstrukcji cyfrowej – Standard, Bit Perfect, Minimum Phase i GTO (Gibbs Transient Optimised). Zapewniają one subtelne, ale zauważalne modyfikacje dźwięku, które można wybierać w locie za pośrednictwem menu NEO iDSD 2.
Wzmacniacz słuchawkowy oferuje cztery ustawienia wzmocnienia, co pozwala dostosować jego moc wyjściową do podłączonych słuchawek lub IEM-ów. Tryb domyślny to Normalny (0dB); stamtąd można przejść na Turbo (+8dB) lub Nitro (+16dB).
Dostępny jest również tryb tłumienia IEMatch (-12 dB) – jest to szczególnie przydatne w przypadku superczułych IEM, usuwając potencjalny szum tła i zwiększając użyteczny zakres głośności.
Dalsze strojenie dźwięku zapewniają tryby przetwarzania analogowego iFi. XBass wzmacnia niskie częstotliwości, co jest przydatne m.in. w przypadku niektórych słuchawek z otwartym tyłem, które brzmią lekko i niskotonowo; koryguje bas, dzięki czemu słuchacz słyszy niskie częstotliwości zgodnie z zamierzeniami artysty.
ifi Audio NEO iDSD 2 został wyposażony w rozszerzoną wersję o nazwie XBass II oferującą trzy oddzielne opcje korekcji dźwięku w słuchawkach: "Bass" (która skupia się na niskich częstotliwościach), "Presence" (koncentruje się na wyższej średnicy) i "Bass + Presence" (która implementuje oba tryby razem).
XSspace to kolejny tryb przetwarzania analogowego, zaprojektowany w celu kompensacji efektu "lokalizacji w głowie", który może wystąpić podczas używania słuchawek do słuchania muzyki zmiksowanej przy użyciu pary głośników. Po włączeniu XSspace poszerza scenę dźwiękową słuchawek, zapewniając bardziej przestrzenne wrażenia przypominające te z głośników.
Zarówno XBass II, jak i XSspace działają całkowicie w domenie analogowej, zamiast ingerować w sygnał cyfrowy za pośrednictwem DSP, i mogą być włączane lub wyłączane ze ścieżki sygnału.
Obsługa
ifi Audio NEO iDSD 2 jest dostarczany z nowym, aluminiowym pilotem, który zastąpił prostego pilota w stylu karty kredytowej dostarczanego z oryginalnym NEO iDSD. Ale to nie jedyny sposób na zdalne sterowanie NEO iDSD 2 – właściciele mogą również skorzystać z aplikacji Nexis firmy iFi, dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS.
Podążając za nowym, topowym wzmacniaczem słuchawkowym iCAN Phantom firmy iFi, NEO iDSD 2 jest drugim urządzeniem wyposażonym w moduł Nexis, który w połączeniu z bezpłatną aplikacją Nexis zapewnia kompleksowy system sterowania poprzez sieć bezprzewodową. Można go używać do konfiguracji NEO iDSD 2 i zarządzania jego funkcjami, jako alternatywa dla zdalnego pilota i elementów sterujących zamontowanych na urządzeniu, a także do dostarczania aktualizacji oprogramowania systemowego za pośrednictwem sieci Wi-Fi użytkownika.
Z czasem Nexis będzie implementowany do większej liczby urządzeń iFi. Wraz ze wzrostem liczby urządzeń iFi wyposażonych Nexis i rozszerzaniem się funkcjonalności aplikacji, będzie się rozwijać cały ekosystem iFi – jedna aplikacja spełniająca wszystkie Twoje wymagania, jak usługa concierge dla klientów iFi. Umożliwi dostarczanie i udostępnianie dodatkowych funkcji opartych na oprogramowaniu na istniejących urządzeniach iFi, a także zapewni bezpośrednią pomoc techniczną, a nawet potencjalnie da dostęp do sklepu internetowego w aplikacji.
Nawiązywanie połączeń
Oprócz Bluetooth, NEO iDSD 2 oferuje asynchroniczne wejścia USB-B, optyczne i koaksjalne wejścia cyfrowe oraz wejście analogowe 3.5 mm, które zostało dodane do specyfikacji.
W ten sposób można podłączyć jednocześnie maksymalnie cztery urządzenia – trzy wysyłające cyfrowe dane audio, jedno dostarczające sygnał analogowy – plus piąte przez Bluetooth, z możliwością automatycznego wykrywania wejścia lub ręcznego wyboru za pomocą wielofunkcyjnego pokrętła, pilota zdalnego sterowania lub aplikacji sterującej iFi Nexis.
Dostępne są również zbalansowane wyjścia analogowe, co pozwala w pełni wykorzystać całkowicie zbalansowane obwody NEO iDSD 2. Z przodu, obok standardowego, gniazda słuchawkowego single-ended 6.3 mm, znajduje się wyjście słuchawkowe 4.4 mm zapewniające zbalansowane połączenie.
Coraz większa liczba wysokiej jakości słuchawek i IEM-ów jest tak wyposażona lub oferuje możliwość odłączenia kabla i przejścia na zbalansowane złącze 4.4 mm. Z tyłu znajdują się wyjścia RCA z pojedynczą końcówką i zbalansowane gniazda XLR, umożliwiające podłączenie NEO iDSD 2 do wzmacniacza i głośników (lub pary aktywnych głośników).
ifi Audio NEO iDSD 2 wyposażono w nowy układ anteny Bluetooth, która nie jest już zewnętrzna, lecz ukryta wewnątrz urządzenia. Dodano również wejście zegara umożliwiające podłączenie zewnętrznego zegara głównego, co zapewnia możliwość aktualizacji.
ifi Audio NEO iDSD 2 bedzie dostępny w sprzedaży od października 2023 roku u wybranych sprzedawców detalicznych.
Źródło: Horn Distribution