Ultra Evolution - nowa flagowa seria głośników SVS

29 marca 2024 Sprzęt

Seria obejmuje siedem całkowicie modeli głośników, w tym trzy kolumny podłogowe, dwie kolumny podstawkowe, 3-drożny kanał centralny oraz głośnik efektowy/surround Ultra Elevation. Producent wprowadził w nich udoskonalenia w projekcie przetworników, architekturze obudowy i materiałach komponentów.

Na pierwszy rzut oka najbardziej uderzającą cechą projektu jest akustycznie wyważona architektura obudowy. Krzywizna na przedniej ściance obudowy wyważa punkt emisji dźwięku tweetera i przetworników na płaszczyźnie pionowej - sprawiając, że dźwięk z każdego przetwornika dociera do ucha słuchacza dokładnie w tym samym momencie. Pozwala to na maksymalizację spójności fazowej, tworząc bardziej przekonującą i immersyjną scenę dźwiękową o precyzyjnej lokalizacji i obrazowaniu.

W modelach podłogowych przetworniki średniotonowe i głośniki niskotonowe zostały umieszczone nad i pod tweeterem, co umożliwia bezproblemowe łączenie w "punkt-źródło", w którym dźwięk płynie z pojedynczego punktu przed głośnikiem, optymalizując charakterystykę dyspersji.

Zupełnie nowym rozwiązaniem dla SVS jest także aluminiowy przetwornik wysokotonowy o diamentowej powłoce. Wykorzystując nowoczesną technologię, tj. osadzanie parą, na powierzchni kopuły z aluminium tworzona jest warstwa diamentowego węgla, poprawiając sztywność i istotne właściwości akustyczne.

Czytaj również test wzmacniacza SVS Prime Wireless Soundbase

Rozwiązanie to ma podnosić odpowiedź częstotliwościową znacznie ponad granice ludzkiego słuchu, zapewniając lekkie wysokotonowe brzmienie bez zniekształceń. Ma również zapewniać głębsze rozszerzenie niskich częstotliwości głośnika wysokotonowego, co prowadzi do bardziej płynnego łączenia z zakresem tonów średnich.

Podczas projektowania głośników Ultra Evolution każdy detal został dokładnie przemyślany, czego przykładem jest organiczny dyfuzor kopuły tweetera. Mimo że jego głównym celem jest ochrona głośnika wysokotonowego przed uszkodzeniami mechanicznymi, inżynierowie SVS prototypowali dziesiątki wzorów osłony, aby wybrać zapewniającą najlepszą wydajność akustyczną.

Poprzez analizę FEA wybrano pół-losowy wzór oparty na strukturach komórkowych, ze względu na zoptymalizowaną charakterystykę częstotliwościową i właściwości dyspersji.

Czytaj również test subwoofera SVS SB-1000

W trzech głośnikach podłogowych Ultra Evolution zastosowano nowy sposób wykonania głośnika niskotonowego. Podobnie jak w modelu 3000 Micro Subwoofer, podwójne przeciwstawne aktywne głośniki niskotonowe umieszczone na górze i na dole obudowy w układzie równoważenia sił bez wysiłku generują odpowiedź na niskie częstotliwości, jednocześnie radząc sobie z charakterystyką pomieszczenia.

Osiem głośników niskotonowych w parze głośników, grających zgodnie w różnych kierunkach, pozwala na uzyskanie głębokiego basu wypełniającego obszar odsłuchu, niwelując szczyty i zera.

Energia mechaniczna z każdego głośnika niskotonowego skierowanego do przodu jest równoważona w obudowie przez głośnik niskotonowy skierowany do tyłu, eliminując tym samym mechaniczną koloryzację dźwięku. Pozwala to na uzyskanie czystych i dokładnych niskich częstotliwości przy dowolnym poziomie odtwarzania.

Przetworniki średniotonowe i głośniki niskotonowe we wszystkich modelach posiadają stożki z kompozytu włókna szklanego, wybrane ze względu na doskonały stosunek sztywności do masy oraz zdolność do przekazywania niezwykłej dynamiki i precyzyjnej dokładności tonalnej.

Oddzielne, akustycznie dostrojone wewnętrzne komory dla głośników niskotonowych i średniotonowych wzmacniają separację i eliminują potencjalne rezonanse obudowy, co przekłada się na nieskazitelne brzmienie w całym spektrum częstotliwości. Precyzyjnie odlane ze stopu aluminium kosze zapewniają precyzyjne ustawienie kluczowych komponentów i maksymalne rozproszenie ciepła.

Godne uwagi są także ścięte przednie przegrody, które minimalizują dyfrakcję krawędziową i zapewniają optymalną charakterystykę częstotliwościową poza osią. Zwrotnice wyposażone są w najwyższej klasy kondensatory, cewki indukcyjne, rezystory i płytkę drukowaną o dużej zawartości śladów.

Brzmienie nowych głośników Ultra Evolution jest dostosowane do barwy wszystkich pozostałych modeli SVS Prime i oryginalnych modeli Ultra, dzięki czemu można łączyć te trzy serie w jeden system. Wszystkie głośniki są wyposażone w zdejmowane magnetyczne neodymowe maskownice. Do modeli podłogowych dostępne są stopki z elastomeru i metalowe stopki z kolcami.

Linia Ultra Evolution została uzupełniona o dedykowany trójdrożny głośnik centralny oraz wszechstronny głośnik dźwięku przestrzennego/Dolby Atmos. Głośnik Ultra Elevation to długo oczekiwana aktualizacja głośnika Prime Elevation firmy SVS do zastosowań w systemach dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i dźwięku surround. Został wyposażony w pochyłą przednią ściankę oraz wielokątny uchwyt, który umożliwia łatwe montowanie na suficie lub ścianie.

Ceny

• Ultra Evolution Pinnacle: 3-drożny głośnik podłogowy – 13499 zł/sztuka
• Ultra Evolution Titan: 3-drożny głośnik podłogowy – 10999 zł/sztuka
• Ultra Evolution Tower: 3-drożny głośnik podłogowy – 7999 zł sztuka
• Ultra Evolution Bookshelf: 2-drożny głośnik podstawkowy – 6699 zł/para
• Ultra Evolution Nano: Kompaktowy 2-drożny głośnik podstawkowy – 4899 zł/para
• Ultra Evolution Center: 3-drożny głośnik centralny – 4399 zł sztuka
• Ultra Elevation: Wszechstronny głośnik do kina domowego z wielokątnym uchwytem do montażu na ścianie/suficie – 4899 zł/para

Źródło: Konsbud Hi-Fi

SVS testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu