Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Vocabularies

BOBBY MCFERRIN
Vocabularies

Jazzujące wokalizy

Z niepowtarzalną osobowością, jaką bez wątpienia jest Bobby McFerrin, mieliśmy szczęście zapoznać się na początku kariery, gdy przybył na Jazz Jamboree ‘85 jako protegowany Urszuli Dudziak. Już wtedy dało się wyczuć, że śpiewając nie tylko gardłem, ale całym ciałem, całym sobą, wprowadza na jazzowe sceny nowy standard wokalistyki, a mikrofon służący dotąd do zbierania fali głosowych traktuje jako akompaniujący instrument, najczęściej perkusyjny.

Bobby McFerrin posiada zdolność płynnego przechodzenia od falsetu do basu, niezwykle sprawnie prowadzi równolegle kilka wątków melodycznych, a w upodobnianiu swego głosu do trąbki, gitary elektrycznej czy syntezatora nie ma sobie równych. W jego stylu swobodnie miesza się tradycyjny śpiew europejski, jazzowe wokalizy i rytualne śpiewy etniczne z całego świata, z wyraźną preferencją Afryki.

Za pomocą elastycznych figur ostinatowych potrafi wykreować zniewalającą atmosferę transową. Doceniono te nieprzeciętne umiejętności, nagradzając wokalistę 10 razy nagrodą Grammy, a każdy, kto zetknął się z jego sztuką, zapamiętuje to spotkanie jako coś niezwykłego. Jego niebywałe umiejętności rozcią- gają się również na komponowanie, aranżowanie, edukowanie a nawet dyrygowanie orkiestrami symfonicznymi.

Mówiąc w skrócie: Bobby McFerrin ma muzykę w małym palcu. Artysta odwiedza nas dość regularnie (wiosną i w lecie wystąpi znowu w kilku miastach Polski z różnymi programami) mając zawsze zapewniony komplet na widowni, bo każdy meloman wrażliwy na muzykę improwizowaną chce znaleźć się w orbicie oddziaływań jego niebywałej ekspresji, naturalności i poczucia humoru. Mimo dużej aktywności na scenie poprzedni tytuł autorski "Beyond Words" został wydany aż 7 lat temu.

Czas oczekiwań na prezentację najnowszych pomysłów został nagrodzony i niniejszy album "Vocabularies" imponuje rozmachem przedsięwzięcia. Oprócz McFerrina, w różnych konfiguracjach wystąpiło około pięćdziesięciu wokalistów, a wśród nich takie osobowości jak: Lisa Fischer, Janis Siegel, Kim Nazarian, Luciana Souza, Joey Blake, czy Theo Bleckman.

Dyskretną oprawę instrumentalną i rytmiczną sprokurowali: Alex Acuna (perkusjonalia), Donny McCaslin lub Perdro Eustache (instrumenty dęte drewniane) i Roger Treece (syntezator, perkusjonalia). Ten ostatni wystąpił też w roli producenta, inżyniera nagrań, współkompozytora i aranżera. To on po setkach godzin przesłuchań archiwalnych nagrań McFerrina wybrał najciekawsze wątki i połączył w całość w postaci siedmiu zgrabnie zbudowanych utworów. Nietrudno więc wyłowić w nich motywy znane z poprzednich płyt i koncertów. Fragmenty nagrywano w małych grupach, a potem misternie scalano.

Utwory zaskakują zwrotami akcji, obfitością faktur głosowych i uniwersalnością przekazu; kulminacja magii obrzędu następuje w "Wailers". Bobby McFerrin wprawia w zdumienie, że gdy w obecnych czasach muzyka popularna pędzi w kierunku uproszczeń, on z przyjaciółmi dąży w kierunku przeciwnym - do bogactwa, doskonałości. Niemal zbiegły się w czasie: "Orchestrion" (wielogłos robotów muzycznych) Pata Metheny`ego z niniejszym projektem. Obaj mistrzowie wykonali gigantyczną pracę w zgraniu polifonii i polirytmii w syntetyczny obraz muzyczny. Jednakże projekt McFerrina posiada tę wyraźną przewagę, że używa jako tworzywa żywych głosów – elementów nie do przecenienia.

Cezary Gumiński
EMARCY / UNIVERSAL MUSIC

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>STEFANO BOLLANI TRIO</span> Mediterraneo

STEFANO BOLLANI TRIO Mediterraneo

<span>KARI SÁL</span> Betesda

KARI SÁL Betesda

<span>DAVID KOLLAR</span> Notes from the Underground

DAVID KOLLAR Notes from the Underground

<span>TONY ALLEN</span> The Source

TONY ALLEN The Source

<span>CHARLES LLOYD NEW QUARTET</span> Passin` Thru

CHARLES LLOYD NEW QUARTET Passin` Thru

<span>DAVE HOLLAND</span> Aziza

DAVE HOLLAND Aziza

<span>ACT FAMILY BAND</span> The Jubilee Concerts

ACT FAMILY BAND The Jubilee Concerts

<span>VIJAY IYER</span> Far from over

VIJAY IYER Far from over

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio