GEORGE BENSON

Giblet Gravy

Giblet Gravy

Wykonanie

Nagranie

Gdy George Benson jako dziewiętnastolatek pojawił się w grupie organisty Jacka McDuffa, okrzyknięto go następcą wielkiego gitarzysty Wesa Montgomery`ego.

Brzmienie Bensona charakteryzował ciepły i obły ton, rytmiczny przebieg fraz i gładkość rozwijanych wątków. W łatwo rozpoznawalnym stylu, jaki sobie wtedy na gitarze wypracował, pozostał do dziś, lecz od połowy lat 70. położył w nagraniach główny nacisk na śpiewanie.

Winylowe audiofilskie (180 g) wznowienie płyty z 1968 r. przypomina nam Bensona grającego na tle dużej orkiestry prowadzonej przez aranżera Toma McIntosha. W składzie zespołu takie asy jak: Herbie Hancock (fortepian), Ron Carter (kontrabas), czy Billy Cobham (perkusja) świadczą o renomie Bensona.

W repertuarze przebojowe utwory, jak "Sunny" czy "Walk on by" o dość przewidywalnych rozwojach akcji. Główny bohater zaskoczył jednakże melodyjnością i rytmiką w dwóch własnych kompozycjach "Giblet Gravy" i "Low Down and Dirty". Pierwsza o funkowej rytmice, w której przy kreśleniu tematu riffy gitary zręcznie przeplatały się z wejściami sekcji dętej, a potem nastąpiła długa i dynamiczna partia solowa gitary. Druga utrzymana w formie rasowego bluesa z niezwykle barwnym duetem gitary i fortepianu.

Cezary Gumiński
VERVE / UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu