Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
The Blue Room

MADELEINE PEYROUX
The Blue Room

Jazzująca piosenka

Skomponować wiązankę zupełnie nowych piosenek o porywających melodiach i tekstach jest coraz trudniej. Dlatego często się zdarza, że sukces odnosi album składający się z reinterpretacji byłych szlagierów. Tak było miesiąc temu w przypadku albumu Caecile Norby "Silent Ways" i tak też jest z najnowszym albumem firmowanym przez Madeleine Peyroux.

Jednych takie retrospekcje zachwycają, ukazując im nieznaną stronę czegoś, co wcześniej uznawali za świetnie poznane. Inni zaś wymagają od artysty ciągle nowych kompozycji, jakby zapominając, że szczególnie jazz polegał i polega przede wszystkim na interpretacjach.

Przy kreowaniu swego profilu artystycznego Peyroux wykorzystała sprzyjającą sytuację, gdyż mieszkając w Ameryce nasiąknęła bluesem i jazzem, zaś spędziwszy szmat czasu we Francji przyswoiła specyfikę wyrafinowanej piosenki francuskiej. Potem udało się jej połączyć te dwa źródła inspiracji w harmonijną całość, będącą dziś wyznacznikiem jej unikalnego stylu.

Kapitalne wyczucie swingu i eksponowanie detali w interpretacjach stały się głównymi atrybutami jej artyzmu. Docenili to liczni fani, jak i gremia recenzenckie. Madeleine Peyroux rozpoczynała karierę w 1996 r. jakby z falstartem, bo potem wycofała się z aktywnego nagrywania płyt aż na siedem lat. Do triumfalnego, jak się okazało, powrotu przekonał ją Larry Klein, który jest również producentem niniejszego tytułu.

Historia lubi zataczać koła, bo skład zespołu akompaniującego śpiewającej i grającej na gitarze akustycznej Peyroux jest taki sam jak w 2003 r.: Dean Parks - gitara, Larry Goldings - instrumenty klawiszowe, David Piltch - bas i Jay Bellerose - perkusja.

Partię solową na trąbce w dwóch utworach wykonał John Sneider, a aranżację dla smyczków i poprowadzenie orkiestry smyczkowej zawdzięczamy Vincemu Mendozie. Podobnie, jak to miało miejsce w poprzednich projektach, odnotowujemy bezbłędną współpracę solistki i towarzyszących jej muzyków.

Repertuar na kompakcie został w znacznej części oparty na melodiach pochodzących z dwóch przebojowych albumów Raya Charlesa "Modern Sounds in Country & Western Music" (z lat 60.), a dołączone utwory innych twórców doskonale z nimi korespondują. Zbiór otwiera utwór "Take These Chains" w pięknie rozswingowanym rytmie, odmiennym niż w Charlesowskim oryginale.

Głos Madeleine Peyroux jest tylko pozornie chłodny, gdyż pod warstwą melizmatów interpretacyjnych kryje się subtelna zmysłowość. Jeszcze bardziej zaskakuje dość twardy, choć pełen swingu podkład rytmiczny do "Bye Bye Love", podczas gdy warstwa wokalna jest kontrastowo pełna rozmarzenia, ale - o dziwo - to wspaniale współgra! Przy okazji ujawnia tu swój niepowtarzalny kunszt akompaniatora Goldings, przeplatając linię wokalną funkującymi akcentami, to z fortepianu elektrycznego, to z organów.

Pięknie podtrzymuje przyjętą konwencję wykonawczą rytm i oprawa organowa w kompozycji Buddy’ego Holly’ego "Changing All Those Changes". "Born to Lose" jest powrotem do repertuaru Charlesa, lecz znowu w kompletnie zaskakującej wersji - bardziej wytrawnej, mimo użycia sekcji smyczków, które zwykle dosładzają brzmienie.

Niesamowitość wykonania podkreśla jeszcze solo Sneidera na trąbce w melancholijnym stylu Chrisa Bottiego. Lekkim akcentem niepokoju rozpoczyna się cudownie wyluzowana ballada Randy’ego Newmana "Guilty"; w takt kołyszącego akompaniamentu Peyroux cyzeluje subtelności tekstu, co kontynuuje z może jeszcze większym zaangażowaniem w "Bird on the Wire" Leonarda Cohena przy wtórowaniu sekcji smyczków w postimpresjonistycznej aurze.

Przebojowy "I Can’t Stop Loving You", osadzony tu na dosadnym rytmie, zdominowała bodaj najbardziej pogodna wokaliza Peyroux, tak że nawet ton organów Goldingsa wydaje się mniej ciepły niż poprzednio. Interpretacja "You Don’t Know Me" w lirycznej oprawie sekcji smyczków jest chyba najbardziej przewidywalną wersją z całego albumu. Całkiem osobisty charakter przybrała forma prezentacji ballady "Desperadoes Under the Eaves" Warrena Zevona, która kończy tę niezwykle udaną kolekcję z bezbłędnie uwiecznionym głosem tej nietuzinkowej wokalistki.

Cezary Gumiński
EMARCY/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER</span> Good Stuff

IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER Good Stuff

<span>STEFANO BOLLANI TRIO</span> Mediterraneo

STEFANO BOLLANI TRIO Mediterraneo

<span>KARI SÁL</span> Betesda

KARI SÁL Betesda

<span>DAVID KOLLAR</span> Notes from the Underground

DAVID KOLLAR Notes from the Underground

<span>TONY ALLEN</span> The Source

TONY ALLEN The Source

<span>CHARLES LLOYD NEW QUARTET</span> Passin` Thru

CHARLES LLOYD NEW QUARTET Passin` Thru

<span>DAVE HOLLAND</span> Aziza

DAVE HOLLAND Aziza

<span>ACT FAMILY BAND</span> The Jubilee Concerts

ACT FAMILY BAND The Jubilee Concerts

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio