DOMINIC MILLER

Silent Light

Silent Light

Wykonanie

Nagranie

Producent Manfred Eicher (ECM) coraz częściej lokuje sesje nagraniowe we Francji, Włoszech lub Szwajcarii. Tym razem powrócił do słynnego studia w Oslo, co pozwoliło przypomnieć niezwykłe umiejętności tamtego wybitnego inżyniera dźwięku Jana E. Kongshauga.

Gitara Millera została nagrana przez Kongshauga po mistrzowsku, studyjny spec oddał wszelkie subtelności warsztatu wykonawczego gitarzysty. Grający tu na instrumencie akustycznym Dominic Miller jest znany głównie z wieloletniej współpracy ze Stingiem, ale nagrywał też z wieloma gwiazdami rocka. Choć wydał już kilkanaście albumów autorskich, ten wydaje się być jego wizytówką.

Materiał został skomponowany w trakcie przejażdżek rowerowych po Prowansji, gdzie aktualnie zamieszkuje. Większość utworów Miller wykonał solo, w kilku Miles Bould dodał perkusyjne wtręty, świetnie wyczuwając ich nastrój. Zresztą tam, gdzie nie akompaniuje Bould, efekty perkusyjne kreuje sam Dominic Miller, ślizgając rytmicznie palcami po strunach i pudle rezonansowym.

Większość repertuaru jest utrzymana w nastroju melancholijnym, kojarzonym z balladami wykonywanymi przez Stinga. Jedynie utwór "Chaos Theory", powstały przez dołożenie gitary basowej, emanuje rockową energią.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu