RÓŻNI WYKONAWCY The Rough Guide To Klezmer Revival/ The Rough Guide To Klezmer Revolution

The Rough Guide To Klezmer Revival/ The Rough Guide To Klezmer Revolution
Wykonanie
Nagranie

Muzyka klezmerska cieszy się coraz większą popularnością nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Kilka lat temu w teatrze w Sejnach słuchałem koncertu tamtejszych muzyków grających tak, że chciałem kupić ich płytę. Nie mieli, a mogliby zrobić furorę, jak nasz zespół Kroke. O dziwo, nie znajdziemy ich nagrania na drugiej składance, choć powinno tam być.

Słowo klezmer pochodzi z języka jidisz (złożone ze słów: instrument, piosenka) i oznacza muzyka oraz niereligijną muzykę instrumentalną. Powstała w XV w., a tworzyli ją początkowo Hasydzi i Żydzi Aszkenazyjscy. Grana na weselach i innych uroczystościach rozwijała się przez wieki, tworząc bogatą tradycję.

Na pierwszej ze składanek znalazło się osiemnaście utworów wykonywanych przez zespoły z całego świata: z USA, Mołdawii, Rosji, Izraela, Niemiec, Argentyny i Rumunii. To muzyka porywająca do tańca, ale zawierająca też nostalgiczną nutę. Druga płyta "The Rough Guide To Klezmer Revolution" bardziej mnie zainteresowała. Zainspirowana jest muzyką klezmerską wywodzącą się z Europy Wschodniej. Trafiły tu nagrania popularnej grupy The Klezmatics i Davida Krakauera. Niesamowite klezmerskie reggae "Sadagora Hot Dub" gra Amsterdam Klezmer Band, bałkańskie dęciaki zaadoptował Frank London, pojawiają się skrecze, sample, słowem klubowe brzmienia. Muzyka klezmerska jest uniwersalna i potrafi być nowoczesna.

Marek Dusza
WORLD MUSIC NETWORK/MULTIKULTI

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu