Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
PIONEER
VSX-932

VSX-932 to jeden z zaledwie dwóch nowych (tegorocznych) modeli amplitunerów - obydwie nowości należą do podstawowej linii Pioneera. Prestiżowa gama LX ma zostać odświeżona na początku przyszłego roku. Tym samym VSX-932 jest na razie esencją najnowszych trendów i rozwiązań, za które nie musimy nawet - w takim wydaniu - dużo zapłacić.

Nasza ocena

Wykonanie
Plastikowy front... nieźle udaje metal, tradycyjny układ przycisków i pokręteł, bez ekstrawagancji. Dostępny w odmianie czarnej i srebrnej. Choć Pioneer często stosuje końcówki mocy klasy D, to w tym przypadku trzyma się klasy AB. Sekcja cyfrowa z ultranowoczesnym przetwornikiem C/A.
Funkcjonalność
Z wielokanałowym rozmachem, rzadkim w tym zakresie ceny – siedem końcówek mocy, dekodery Dolby Atmos i DTS:X. Komplet złącz HDMI z 4K i najnowszymi rozszerzeniami HDR (w tym Dolby Vision). Premierowy, firmowy system multiroom Pioneera – FlareConnect – a zapowiadane (aktualizacja oprogramowania) również ChromeCast i PlayFi. Obsługa poprzez aplikację dla urządzeń mobilnych, jest też klasyczny pilot. Dwa złącza USB, pliki audio można również umieścić w sieci. Komunikacja LAN, Wi-Fi (dwuzakresowe) oraz BT, dodatki DLNA, Spotify Connect i AirPlay. Automatyczna kalibracja MCACC. Wejście gramofonowe (MM)! I na deser: oficjalnie obsługuje kolumny 4-omowe.
Laboratorium
Umiarkowana moc na 8 Ω (2 x 49 W, 7 x 34 W), ale już wyższa na 4 Ω (2 x 73 W, 7 x 41 W), umiarkowany szum, szerokie pasmo, wysoki poziom zniekształceń.
Brzmienie
Efektowny, obszerny bas, wyrazista góra, dużo swobody i własnej kreacji.
Artykuł pochodzi z Audio

Regulacje mają klasyczną, łatwo rozpoznawalną formę - pokrętła głośności i wyboru wejść, wiele przycisków do przeskakiwania pomiędzy trybami przestrzennymi i do obsługi tunera. Wyświetlaczowi towarzyszą dodatkowe wskaźniki pracy kilku ważnych układów, np. automatyki kalibracyjnej MCACC.

Pioneer VSX-932 - złącza

Gniazda na przednim panelu tworzą typowy zestaw - oprócz wyjścia słuchawkowego i wejścia na mikrofon kalibracyjny dostajemy analogowe wejście liniowe (mini-jack) oraz złącze USB, do którego podłączymy nośniki pamięci (pliki audio). Drugie złącze USB (o takiej samej funkcjonalności) znajduje się z tyłu.

Pioneer VSX-932 ma siedem końcówek mocy i siedem par zacisków głośnikowych. Do każdego z nich podłączymy kolumny o impedancji 8 albo 4 Ω (wymagana konfiguracja w menu). Dolby Atmos oraz DTS:X pozwalają uruchomić system 5.1.2, przy ustawieniu 5.1 "zbędną” parę końcówek można oddelegować do bi-ampingu kolumn lewej i prawej.

Amplituner opiera się głównie na sygnałach cyfrowych, ale jest tutaj też coś bardzo analogowego - wejście gramofonowe (MM). To jedyny tak wyposażony amplituner z tej trójki. Są też dwa wejścia liniowe oraz dwa cyfrowe (jedno optyczne i jedno współosiowe), a w sekcji wideo - dwa wejścia kompozyt.

Gniazd powinno wystarczyć, choć trudno się oprzeć wrażeniu, że z każdą kolejną generacją jest ich coraz mniej...

Gniazd powinno wystarczyć, choć trudno się oprzeć wrażeniu, że z każdą kolejną generacją jest ich coraz mniej...

Liczba wejść HDMI jest raczej typowa dla zauważalnego trendu (czyli redukcja postępuje), cztery gniazda tego typu powinny jednak wystarczyć, podobnie jak jedno wyjście. Standardem jest już także wsparcie dla sygnałów 4K. Wszystkie wejścia obejmuje specyfikacja HDCP 2.2, gniazda są zgodne z rozszerzeniami HDR10, Dolby Vision i BT.2020.

Pioneer VSX-932 potrafi skalować sygnał 1080p do formatu 4K, pozostałe są wysyłane na zewnątrz w oryginalnej formie (co dotyczy także wejścia kompozyt). Obok portu sieciowego LAN amplituner ma dwie anteny dla bezprzewodowych standardów Bluetooth (kodowanie SBC oraz AAC) oraz Wi-fi (2,4 GHz oraz 5 GHz).

Wejście gramofonowe (MM) to mocny punkt VSX-932, nie ma go żaden z konkurentów.

Wejście gramofonowe (MM) to mocny punkt VSX-932, nie ma go żaden z konkurentów.

Pioneer VSX-932 - właściwości sieciowe

Urządzenie może stać się częścią firmowego systemu strefowego FireConnect (szerzej o nim poniżej), pracuje też w standardzie DLNA, wspiera AirPlay, a po zapowiadanej na najbliższe miesiące aktualizacji oprogramowania ma zyskać również zgodność ze formatami Chromecast oraz DTS PlayFi. Współpracuje z serwisami Spotify, Tidal, Deezer, ma też iradio internetowe.

Przy okazji premiery autorskiego systemu FlareConnect, Pioneer zaktualizował również aplikację sterującą dla urządzeń mobilnych, która nabiera kluczowego znaczenia dla obsługi całego systemu.

Zarówno z nośników USB, jak i serwerów sieciowych odtworzymy pliki FLAC, WAV, AIFF oraz ALAC (wszystkie 24 bit/192 kHz), jak również DSD (64, 128) - te ostatnie nie mogą być przesłane w połączeniu Wi-Fi, co może dziwić wobec przyzwolenia na standard PCM 24/192 (wymagana przepustowość dla plików bez kompresji jest tu bliska tej z DSD128).

Chociaż z każdym sezonem impulsowe końcówki mocy trafiają do coraz tańszych amplitunerów Pioneera, to jeszcze nie dotarły do poziomu Pioneera VSX-932. Jego wzmacniacze są układami liniowymi, bazują na tranzystorach Sankena, i na pewno nie będziemy się z tego powodu martwić. Aby zwiększyć sprawność, Pioneer zastosował autorskie rozwiązanie nazwane "Direct Energy".

Do dekodowania sygnałów surround służy czterordzeniowy procesor Cirrus Logic, a konwerter DAC pochodzi z firmy AKM - to świeżutki układ AK4438, ośmiokanałowy, imponujący obsługą sygnałów PCM aż 32 bit/768 kHz, jednak takich sygnałów do VSX-932, podobnie jak do Denona, skutecznie nie dostarczymy.

W nieco droższych amplitunerach Pioneer stosuje impulsowe końcówki mocy, tutaj są jeszcze klasyczne układy liniowe, stawiające duże wymagania sekcji zasilającej.

W nieco droższych amplitunerach Pioneer stosuje impulsowe końcówki mocy, tutaj są jeszcze klasyczne układy liniowe, stawiające duże wymagania sekcji zasilającej.

Odsłuch

Od początku słychać, że mocną bronią Pioneera VSX-932 ma być bas. Swobodny, dość miękki, ale sugestywny, daje wrażenie obfitości i obszernego fundamentu dla każdego dźwięku, a często potęgi dla całego spektaklu. Niskie tony nie są twarde i konturowe, lecz wciąż dobrze odnajdują się w rytmie, swoim pogrubieniem nie przeszkadzając biec akcji we właściwym tempie.

Całość nie zostaje przeciążona i zaciemniona dzięki "kontrakcji" wysokich tonów, które też mają dużo do powiedzenia; nie są jednoznacznie wyeksponowane, ale nie dają się podporządkować średnicy, która ma w tym związku chyba najsłabszą pozycję - co jednak, paradoksalnie, trochę wiąże się z jej dobrą neutralnością, chłodem i dystansem.

Natomiast wysokie tony potrafią zaatakować, nawet jeżeli stale nie rozjaśniając brzmienia, to często sypiąc detalem, a nawet zagrywając dość siarczystymi "smugami” wysokotonowych blach. Brzmienie Pioneera nie jest więc tak skoncentrowane i konsekwentne jak Denona, za to przynosi większe zróżnicowanie emocji, każde nagranie jest w jakimś stopniu nowe i niespodziewane.

Zestawienie wielokanałowe przynosi pewne uspokojenie całości, jednocześnie w bardzo dobrym kształcie pokazuje się kanał centralny, będący ośrodkiem skupienia dla całej sceny; dzięki niemu dźwięk dookólny nie rozsypuje się, chociaż w kanałach efektowych też zawsze dzieje się dużo.

Pioneer VSX-932 jest kompetentnym amplitunerem kina domowego, a nie audiofilskim wzmacniaczem stereo.

VSX-932 dysponuje nowoczesnym modułem bezprzewodowym, w ramach Wi-Fi pracuje na dwóch bazowych częstotliwościach: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Pioneer VSX-932 dysponuje nowoczesnym modułem bezprzewodowym, w ramach Wi-Fi pracuje na dwóch bazowych częstotliwościach: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

- Końcówki mocy: 7
- Dekodery: Dolby Atmos, DTS:X, Dolby True HD, DTS HD MA, DD, DD Plus, Dolby Surround, DTS, DTS ES, DTS 96/24, DTS Neo:6
- Konwerter wideo: nie
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo 4 x HDMI, 2 x kompozyt
- Wyjścia wideo 1 x HDMI
- Standardy HDMI 4K, HDCD 2.2, Dolby Vision, BT.2020, HLG
- Wej./wyj. analogowe audio 2 x RCA /-
- Wej./wyj. cyfrowe audio 1 x koaksjalne, 1 x opt./ –
- Wej. podręczne USB, 1 x mini-jack audio
- USB: 1 x przód, 1 x tył
- Wej. gramofonowe: tak
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: nie
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: nie
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- Pilot uniwersalny: nie
- iPhone/iPad/iPod: AirPlay
- Funkcje strumieniowe FlareConnect, DLNA, Spotify Connect, radio internetowe
- Flac 24/192
- DSD x 128
- Dodatkowe strefy: zaciski głośnikowe
- Komunikacja: LAN, Wi-Fi, BT

Ogień zamienia się w Błysk

Jeszcze wiosną Pioneer zapowiadał nowe urządzenia z systemem strefowym FireConnect, pochodzącym od zewnętrznego producenta - firmy Blackfire Research. Związek Pioneera z FireConnect okazał się jednak tylko krótkim epizodem, ponieważ zaledwie kilka tygodni temu Pioneer ogłosił, że zastępuje ten system nowym - i już własnym - FlareConnect.

W gruncie rzeczy jest bardzo zbliżony (w sposobie działania) do FireConnect, ale Pioneer wskazuje na pewne przewagi autorskiego rozwiązania (nie wspominając jednak o najważniejszej: braku opłat licencyjnych). Pojawia się elastyczność w przydzielaniu ról Master-Slave (w uproszczeniu nadajnik/odbiornik) pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, co oznacza, że np. bezprzewodowy głośnik (który był dotychczas odbiornikiem) może przesyłać sygnał dalej, np. do amplitunera.

Druga dogodność - to łatwe tworzenie list odtwarzania za pomocą aplikacji sterującej dla sprzętu mobilnego. Nowe urządzenia Pioneera będą już fabrycznie wyposażone w system FlareConnect, a dla starszych modeli producent przygotowuje bezpłatną "migrację" poprzez aktualizację oprogramowania (trzeba je także zmienić w smartfonach pełniących rolę sterowników).

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

PIONEER VSX-932
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 7
Moc8 [W] 2K 49
Moc4 [W] 2K 73
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DTS:X, Dolby True HD, DTS HD MA, DD, DD Plus, Dolby Surround, DTS, DTS ES, DTS 96/24, DTS Neo:6
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 0,08
Dynamika [dB] 97
Stosunek sygnał/szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 81
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 42
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
PIONEER testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu