PHILIPS Soundstage HTL4110B

PHILIPS
Soundstage HTL4110B

Grające podstawki telewizorowe

Nie jestem pewny na sto procent, kto pierwszy wpadł na pomysł zaprojektowania grającej podstawki pod telewizor, ale Philips pokazywał skończony produkt na berlińskiej IFA we wrześniu ubiegłego roku, podczas gdy pozostali gracze zaprezentowali go dopiero na CES w styczniu tego roku.

Korpus wykonano z płyty MDF, a nie z tworzywa, co bardziej upodabnia ten produkt do kolumn głośnikowych, ze wszystkimi pozytywnymi konsekwencjami akustycznymi. Philips Soundstage HTL4111B jest przeznaczony pod telewizory o przekątnej 32-55 cali, ale nie cięższe niż 22 kg.

Za tekstylną siateczką ukrywa się dwudrożny system stereofoniczny (kopułka + owalny średniotonowiec) oraz podświetlane pokrętło będące włącznikiem i regulatorem głośności oraz krótki, pokazujący skróty komunikatów wyświetlacz. Powyżej umieszczono przycisk wyboru źródła, a w prawym górnym narożniku wbudowano pole automatycznego łączenia Bluetooth - NFC.

Dopóki nie zacznie się korzystać z tej funkcjonalności, człowiek nie zdaje sobie sprawy z wygody, jaka się za nią kryje. W części centralnej, od spodu, promieniuje głośnik subwoofera, działający wraz z wyprowadzonym do tyłu tunelem bas-refleksu.

Przyłącza cyfrowe: wyjście HDMI (z ARC i CEC), optyczne, koaksjalne, USB (z boku obudowy), analogowe: RCA i 3,5 mm (z boku obudowy) oraz bezprzewodowy Bluetooth z NFC. Port USB obsługuje tylko pliki MP3 i WMA, ale nie ma co kręcić nosem, bo mówimy tu cały czas o głośniku pod telewizor, a nie o rozbudowanym odtwarzaczu. Jest więc sporo możliwości podłączeniowych.

Dzięki możliwości podłączenia telewizora kanałem zwrotnym z ARC, przekierowujemy sygnał na podstawkę, a dzięki funkcjonalności CEC (pisałem o tym więcej w zeszłym miesiącu przy okazji głośników firmy KEF) możemy się posługiwać jednym pilotem (telewizyjnym), ponieważ podstawka wybudza się automatycznie i przejmuje kontrolę nad strumieniem audio.

Wypada pochwalić jeszcze Philipsa Soundstage HTL4111B za pilot - tu są dedykowane przyciski chyba do wszystkiego: osobno przełącza się sygnały cyfrowe, analogowe, bezprzewodowe, jest też sterowanie ścieżkami, gdy korzystamy z odtwarzania przez Bluetooth lub USB, jest regulacja brzmienia basów i sopranów, ściemniacz wyświetlacza, tryb nocny i stereo/wirtualny tryb dookólny. Produkowany jest również model siostrzany HTB4150B wzbogacony odtwarzaczem 3D Blu-ray.

Brzmienie

Philips Soundstage HTL4111B potrafi sporo, wziąwszy pod uwagę umiarkowane rozmiary i cenę (najniższą w tym teście). Powtórzę - to nie jest kino domowe, ale rozwiązanie przywracające porządny dźwięk z telewizora, z którym mieliśmy do czynienia w epoce kineskopowych skrzynek.

Może to autosugestia, ale wydaje się, że mająca więcej wspólnego właśnie z tradycyjną "skrzynką" obudowa z MDF-u, wraz ze skromnym, ale dobrze zestrojonym układem głośnikowym zapewnia brzmienie o ładniejszej barwie, z całkiem gęstym i dobrze kontrolowanym basem i ładną porcją detali wysokotonowych. Wśród predefi niowanych ustawień mamy: Auto, Balanced, Power, Bright, Clear, Warm, Auto i Użytkownika. W żadnym z nich potężnie nie zagra, ale przyjemnie, i owszem.

Waldemar Pegaz Nowak

Parametry

PHILIPS Soundstage HTL4110B

 • Produkowany Tak
 • Moc wzmacniacza [W] 2 x 20 + 40 RMS
 • Wymiary głośnika 701 x 68 x 325
 • Głośniki 1” (kopułki) + 1,5 x 5&#
 • Wejścia HDMI (ARC, CEC), optyczne, koaksjalne, USB, RCA, a
 • Subwoofer wbudowany
 • Pasmo przenoszenia 20-20
 • Inne pilot

Podstawowe dane

Nasza ocena

 • Wykonanie: Porządna skrzynka z MDF-u z wyświetlaczem i regulacjami w "starym stylu".
 • Laboratorium: Uniwersalny głośnik 2.1 pod główny telewizor lub do sypialni, dekoduje Dolby Digital, sporo przyłączy cyfrowych i analogowych, przewodowych oraz bezprzewodowych (BT NFC), współdzieli pilot z TV (CEC).
 • Brzmienie: Komunikatywne, naturalne, przyjemne.
LG Soundplate LAP340

LG
Soundplate LAP340

Cena: 1 700 zł

SAMSUNG Sound Stand HW-H610

SAMSUNG
Sound Stand HW-H610

Cena: 1 700 zł

SONY HT-XT1

SONY
HT-XT1

Cena: 1 450 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj