PHILIPS BDP-7500Mk2

PHILIPS
BDP-7500Mk2

Odtwarzacze Blu-ray

Philips BDP7500 gościł już na naszych łamach pod koniec zeszłego roku. Można by podejrzewać, że w wersji Mk2 wprowadzono tylko delikatny lifting, ale widząc zupełnie przeprojektowaną tylną ściankę, z innym układem gniazd związanym z gruntowną zmianą układów wewnętrznych, jesteśmy spokojni, że testowane urządzenie jest nowe.

Co najważniejsze, Philips BDP7500MkII to pierwszy i jedyny stacjonarny model Philipsa oznaczony znakiem 3D... ready. Oznacza to tyle, że urządzenie będzie w stanie odtworzyć płyty 3D, jednak dopiero po wgraniu stosownego oprogramowania, które producent zapowiedział na niedaleką przyszłość - cała elektronika jest już jednak gotowa na trójwymiarowe wrażenia, do pełni szczęścia brakuje tylko tzw. update’u, który użytkownik będzie mógł wykonać sam - akceptując tylko cały proces jednym przyciskiem OK. Philips zachwyca jakością wykonania.

Podczas gdy większość urządzeń konkurencji wykonana jest w całości z lepszego lub gorszego plastiku, w odtwarzaczu Philips BDP7500 MkII boki oraz górna pokrywa są metalowe, w dodatku z ciekawą, szczotkowaną fakturą. Lustrzana czerń pojawia się tylko na fragmencie przedniego panelu. Tutaj widać centralnie zamocowaną szufladę, niebieski wyświetlacz oraz pojedynczy, duży przycisk zasilania. Dopiero po włączeniu odtwarzacza podświetlane są dotykowe pola, zastępujące typowe klawisze, które realizują kilka pierwszoplanowych funkcji.

Urodzaj gniazd

Z przodu odtwarzacza Philips BDP7500MkII znajduje się także zakamuflowany odsuwaną zaślepką (niezbyt wygodne) port USB. Philips odczytuje z pamięci flash (lub przenośnych dysków twardych) większość formatów, z najważniejszym obecnie MKV na czele, ale NTFS nie jest wspierany. Urodzaj gniazd przyłączeniowych na tylnym panelu jest rzeczywiście imponujący.

Oprócz znanego standardu wyznaczonego wyjściem HDMI, kompozytu, komponentu oraz dwukanałowego gniazda audio jest także komplet cyfrowy (koaksjalne i optyczne) oraz pełne wyjście 7.1 poprzedzone dekoderami Dolby True HD i DTS HD Master Audio. Nie zabrakło także złącza sieci przewodowej LAN oraz drugiego portu USB, który spełnia tutaj przede wszystkim rolę konektora dla adaptera bezprzewodowej sieci. Stosowną kartę trzeba jednak dokupić oddzielnie.

Dane multimedialne można przenieść na dysku USB, Philips pozwala także korzystać z zasobów sieciowych poprzez protokół DLNA. Opracowano również Net TV - dający dostęp do serwisów internetowych, wybór aktywnych usług będzie się zmieniał, na razie do najważniejszych należą YouTube, Picasa, aukcje ebay oraz wybrane serwisy społecznościowe. Menu konfiguracyjne jest przejrzyste, Philips BDP7500MkII wprawdzie nie zasypuje użytkownika zbyt wieloma funkcjami, ale ma wszystko, co istotne - prostą regulację parametrów obrazu i konsekwencje zainstalowania wyjść 7.1, ustawienia poziomu, opóźnień i sposobu filtrowania poszczególnych kanałów.

Brzmienie i obraz

Odtwarzacz Blu-ray Philips BDP7500MkII jest świetnym rozwiązaniem w przypadku gdy nie najnowszy już system zechcemy uzupełnić nowym źródłem - gdy amplituner jest modelem bez dekoderów HD. Wyjścia wielokanałowe w Philipsa BDP7500Mk2 oferują bowiem znakomitą jakość sygnału. Philips potrafi generować wyjątkowo płynny, spójny i zarazem dynamiczny dźwięk. Zaletami są też lekkość, przestrzenność i przejrzystość uzyskiwana dobrą symbiozą góry pasma ze średnicą. Sopranom daleko do natarczywej metaliczności, grają gładko, nieco subtelnie, ale z zachowaniem wszystkich informacji. Bas jest nieco skromniejszy, ale nie dlatego, że nie sięga w najniższe rejony, ale z powodu zwartych, krótkich wybrzmień. W muzyce Philips urzeka delikatnością, dobrym wyrównaniem i spójnym, subtelnym charakterem góry i środka.

Żywość w połączeniu ze stabilnością i płynnością charakteryzują obraz HD. Im lepsze źródło, tym lepszy rezultat, ale odtwarzacz - mimo krystalicznej wyrazistości - nie pozwala sobie na najmniejsze artefakty, nawet materiały skompresowane są stosownie wygładzane. W przypadku bardzo złych źródeł, a i na takie niestety trafimy korzystając choćby z systemu Net TV, trudno oczekiwać ideału.

Parametry

PHILIPS BDP-7500Mk2

  • Obraz Z dbałością o najdrobniejsze szczegóły w obrazie HD, źródła o niższej rozdzielczości skutecznie wygładzone.
  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Blu-ray
  • Obsługiwane formaty BD Video, BD-R/RE 2.0, DVD, DVD-Video, DVD+R/+RW, DVD-R/-RW, CD, CD-R/CD-RW, USB flash drive, DivX,
  • Wyjścia wideo HDMI
  • Wyjściowa rozdzielczość 1080p.
  • Dekodery surround DTS, Dolby Digital, AAC, MP3, PCM, WMA

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wykonana w większości z metalu obudowa robi świetne wrażenie, wewnątrz mądre rozplanowanie, oddzielony od elektroniki zasilacz, niezależny moduł dla sygnałów audio z czterema dwukanałowymi konwerterami.
  • Laboratorium: 3D Ready (po przyszłej aktualizacji oprogramowania), opcjonalny adapter sieci bezprzewodowej, odczytuje niemal wszystkie typy plików multimedialnych, błyskawiczne wczytywanie płyt, ponadstandardowy zestaw wyjść z 7.1 na czele, dekodery HD, protokół DLNA, autorskie serwisy sieciowe Net TV.
  • Brzmienie: Naturalne, minimalnie ocieplone, bez oznak szorstkości, wysokiej klasy z wyjść analogowych.
PIONEER UDP-LX800

PIONEER
UDP-LX800

Cena: 9 000 zł

OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
UDP-LX800

PIONEER UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z ni...