PHILIPS
TAB8805

Trudno zapomnieć zasługi, jakie dla branży audio ma Philips, więc cieszy powrót tej marki na nasze podwórko, nawet ze sprzętem tak popularnym, jak głośniki bezprzewodowe, słuchawki i soundbary. TAB8805 to najdroższa propozycja w tym teście.

Nasza ocena

Wykonanie
Elegancki, nawet stylowy. Konfiguracja 3.1, a w każdym kanale układ dwudrożny.
Funkcjonalność
Dekoder Dolby Atmos, rozbudowane funkcje sieciowe z DTS Play-Fi (strumieniowanie, sterowanie, system strefowy, a nawet bezprzewodowe połączenie z telewizorem). Bluetooth, a do sterowania pilot i aż dwie aplikacje mobilne. Bogaty panel przyłączeniowy, dużo regulacji i ustawień. Na bogato.
Brzmienie
Gęste, spójne, często potężne, ale bez drapieżności; wysokie tony subtelne, przestrzeń swobodna, z wyraźnymi efektami po bokach.
Artykuł pochodzi z Audio

Jej zaawansowanie wyraża się zarówno w sieciowej funkcjonalności, jak i w systemie Dolby Atmos, a mimo to Philips TAB8805 nie należy do prestiżowej serii Fidelio – to jedna z najlepszych konstrukcji w podstawowej linii soundbarów Philipsa.

Philips TAB8805 - budowa

Jest typowym zestawem listwa–subwoofer, ale ten drugi jest czymś ładniejszym i ciekawszym niż zwykle – wyjątkowo szczupły (15 cm), 17-cm przetwornik umieszczono na bocznej ściance, a tunel bas-refleks z tyłu. Listwa ma efektowny profil, też wygląda oryginalnie i elegancko.

Metalowa maskownica zajmuje większą część powierzchni górnej oraz fragment dolnej. Przez siatkę widać wyświetlacz, na którym są przesuwane informacje. W prawym narożniku górnej ścianki znajduje się dyskretny panel sterujący z sensorami dotykowymi. To dość klasyczna konfiguracja, choć z jednym ciekawym dodatkiem – do obsługi źródeł Bluetooth oraz USB (możemy uruchomić i zatrzymać odtwarzanie muzyki).

Philips TAB8805 - panel przyłączeniowy i konfiguracja akustyczna

Przygotowano oczywiście regulację głośności i przełącznik źródeł. Panel przyłączeniowy prezentuje się doskonale, mamy do dyspozycji dwa wejścia HDMI oraz jedno takie wyjście (z eARC), oprócz tego wejście cyfrowe optyczne oraz analogowe. Jest też gniazdo USB do aktualizacji oprogramowania i ściągania muzyki z pamięci typu pendrajw.

Wyjście HDMI z kanałem zwrotnym w najnowszej formule eARC wiąże się z obecnością dekodera Dolby Atmos. Philips połączył go z prostą konfiguracją akustyczną 3.1.

Brak kanałów sufitowych jeszcze może nas zaskakiwać... ale już niedługo, gdyż takie rozwiązanie spotykamy coraz częściej (również w Kruger&Matz Odyssey 3.1, gdzie wątek ten przedstawiliśmy dokładniej).

Podstawowe funkcje możemy wywołać z samej listwy za pomocą sensorów dotykowych.
Podstawowe funkcje możemy wywołać z samej listwy za pomocą sensorów dotykowych.

Formułę 3.1 zrealizowano jednak już bardzo starannie. Układy dwudrożne pracują zarówno w kanałach lewym i prawym, jak i w centralnym. Taka konsekwencja będzie procentować spójnością dźwięku.

Philips TAB8805 - funkcje sieciowe i asystent głosowy

Wprowadzając funkcje sieciowe, Philips sięgnął po układy innych firm. Na pierwszy plan wysuwa się DTS Play-Fi, który omawiamy w ramce obok. Tu dodajmy, że to nie tylko strumieniowanie, ale także inne sieciowe opcje, włącznie z aplikacją (a nawet aplikacjami sterującymi, bo są dwie) i asystentem początkowej konfiguracji.

Powinien dobrze sprawdzić się w asyście mobilnego sprzętu z systemem Android, trudniej będzie z urządzeniami Apple. Ale Philips doskonale o tym wie i podsuwa rozwiązanie bardziej skuteczne – konfigurację z platformą Apple AirPlay 2.

W sekcji HDMI mamy dwa wejścia oraz jedno wyjście z kanałem zwrotnym eARC.
W sekcji HDMI mamy dwa wejścia oraz jedno wyjście z kanałem zwrotnym eARC.

To oczywiście także narzędzie strumieniowe i asystent głosowy Siri. Nie jedyny, bo dzięki Google Chromecast Philips TAB8805 wspiera także pomocnika Google Assistant, a do kompletu mamy jeszcze Amazon Alexa.

W każdym wypadku potrzeba jednak wsparcia, bo soundbar nie ma wbudowanych mikrofonów. Z funkcji strumieniowych warto jeszcze wspomnieć o Spotify Connect, a także Bluetooth (tylko z kodowaniem SBC).

Philips TAB8805 - aplikacja mobilna i ustawienia brzmienia

Aplikacja mobilna to Philips Sound, który jest nieco zmodyfikowaną wersją sterownika DTS Play-Fi. Do bardziej zaawansowanych funkcji pozwoli dobrać się aplikacja Fine Tune. Prawdę mówiąc, zamiast skakać między "okienkami", lepiej byłoby to wszystko zebrać i połączyć w jedną funkcjonalną całość.

W ramach ustawień brzmienia mamy do wyboru kilka trybów korekcji – muzyka, film, dialog i sport. Jest też korekcja barwy (tony niskie i wysokie) oraz suwak poziomu subwoofera. Dźwięk przestrzenny włączamy niezależnie. Pilot jest elegancki i bardzo zgrabny, a przy tym funkcjonalny, chociaż trzeba użyć dużej siły naciskając klawisze.

Górną część listwy zasłania maskownica, co może sugerować zainstalowanie przetworników sufitowych (skoro jest tutaj również Dolby Atmos...), ale konfiguracja akustyczna to w tym przypadku 3.1.
Górną część listwy zasłania maskownica, co może sugerować zainstalowanie przetworników sufitowych (skoro jest tutaj również Dolby Atmos...), ale konfiguracja akustyczna to w tym przypadku 3.1.

Philips TAB8805 - odsłuch

W każdym trybie i korekcji pracują wszystkie trzy (a jeśli wliczyć w to subwoofer – to nawet cztery) sekcje. Kanał centralny jest wciąż bardzo aktywny i ściąga na siebie uwagę. Można go utemperować, ale w takiej jego przewadze jest pewna metoda, a na pewno nie ma problemu. Średnica jest bardzo naturalna, nierozjaśniona, a cała listwa utrzymuje spójność barwy.

Philips TAB8805 brzmi mocno i harmonijnie, a wypychanie planu centralnego zwiększa wrażenie obecności, nie narażając nas na krzykliwość. Soundbar to urządzenie kina domowego, a tam nie powinno zabraknąć ani basu, ani obfitości.

Subwoofer ciężko pracuje, jego pomruki mają siłę i "wlewają" się w średnicę, wzmacniają ją, trochę spowalniają. Możemy obniżyć poziom kanału subwooferowego o dwie–trzy jednostki (będzie to zależeć od sposobu instalacji), co pomoże uzyskać lepszą równowagę w muzyce, jednak przejście w tryb filmowy dodatkowo pobudza bas i robi się masywnie nawet przy takiej korekcie. Philips zaprasza na basową imprezę, na której wysokie tony zachowują się bardzo grzecznie... Tutaj przydałoby się więcej blasku.

Pilot kształtem nawiązuje do listwy, do sterowania służą też dwie aplikacje mobilne
Pilot kształtem nawiązuje do listwy, do sterowania służą też dwie aplikacje mobilne.

Zakres regulacji jest tak duży, że przy odrobinie cierpliwości będziemy mogli skomponować dźwięk bliski własnym oczekiwaniom. Tutaj jednak problem polega na tym, że Philips TAB8805, mimo iż jest urządzeniem młodym i nowoczesnym, miewa problemy z pamięcią...

Część ustawień (między innymi tryby korekcji czy poziomu wysokich tonów) przepada, gdy wyłączymy listwę, pozwalając jej przejść w tryb czuwania. Po ponownym włączeniu musimy wprowadzać korekcje od nowa; zachowane są jednak ustawienia poziomu niskich tonów w kanale subwooferowym. Systemy dźwięku wirtualnego zapewniają duży rozmach przestrzenny, bez drobiazgowych lokalizacji, ale z wyraźną obecnością stref bocznych.

DTS Play-Fi – nowe rozdanie

DTS Play-Fi to platforma znana od niemal 10 lat, z której coraz chętniej korzystają producenci sprzętu A/V. System odpowiada za funkcje sieciowe i strumieniowe i generalnie ułatwia życie, bo DTS troszczy się o wszystko, dostarcza również aplikację mobilną.

Dzięki Play-Fi możliwe jest sterowanie urządzeniem a także konfiguracje strefowe (przy czym zaletą tej platformy jest jej otwartość, nie trzeba ograniczać się do urządzeń jednego producenta).

Standard Play-Fi jest systematycznie rozwijany i udoskonalany, a całkiem niedawno zyskał nowe możliwości. DTS skierował się w stronę rozwiązań wielokanałowych, co nie powinno zaskakiwać, gdy znamy wcześniejsze dokonania firmy w tej dziedzinie.

Dzięki Play-Fi łączność między telewizorem a soundbarem może odbywać się za pomocą kanału sieciowego. Tym samym uciekamy od konieczności podłączania kabla HDMI... i w ogóle jakiegokolwiek kabla (z wyjątkiem zasilającego).

Wszystko rozgrywa się w sieci, którą może przecież obsługiwać bezprzewodowe Wi-Fi. Aby uruchomić tę funkcję, należy uzbroić telewizor w aplikację Play- -Fi i w specjalnym menu ustalić sieciowy most, łącząc telewizor–soundbar. DTS przewidziało również (sieciową) obsługę głośników bezprzewodowych, które będą mogły wejść w rolę głośników efektowych (dla listwy).

Nie wiem, czy ta funkcjonalność jest już obecna w TAB8805, ale jeżeli nawet nie, to prawdopodobnie stanie się to w najbliższej przyszłości. Nie rozumiem, dlaczego Philips nie chwali się tak nowoczesnymi i rzadkimi w tej klasie cenowej rozwiązaniami (w materiałach filmowych nie ma na ten temat informacji).

Bezprzewodowa wygoda, jaką stwarza Play-Fi, ma tylko (przynajmniej na razie) jedno ograniczenie: nie da się przesłać w ten sposób (na linii telewizor–soundbar) sygnałów Dolby Atmos.

Specyfikacja techniczna

PHILIPS TAB8805
Subwoofer Tak
Konfiguracja 3.1
Wejścia/wyjścia HDMI 2/1
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Tak
Dekodery surround Dolby Atmos, Dolby Digital, DTS
Asystent głosowy Google Assistant, Apple Siri, Amazon Alexa
Funkcje strumieniowe DTS Play-Fi, Chromecast, Apple AirPlay 2, Spotify Connect, Bluetooth
Komunikacja Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
PHILIPS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu