PRO-JECT RPM-1.3 GENIE

PRO-JECT
RPM-1.3 GENIE

Gramofony

To już trzecia wersja gramofonu RPM-1. Konstrukcja wciąż nie jest skomplikowana, choć znajdziemy w niej kilka elementów, które nie występują w innych modelach z tego przedziału cenowego. To gramofon należący do klasy "lekkich", z nieodprzęganym chassis.

Gdy silnik znajduje się na osobnej platformie, jak w RPM-9 i RPM-10, w praktyce znajduje się on najczęściej zbyt daleko. Użytkownicy (ale i sprzedawcy - czego nie rozumiem) niemal zawsze starają się jak najmocniej naciągnąć pasek napędowy. To błąd! Inżynierowie przy projektowaniu i pomiarach ustalili optymalną odległość, przy której napęd jest stabilny, a jednocześnie drgania silnika nie są przenoszone na talerz.

W komplecie z gramofonami PJ dostajemy specjalny przyrządzik - przezroczysty element z plastiku, za pomocą którego ustalamy właściwą odległość. Jestem pewien, że znacząca większość użytkowników myśli, że to łyżeczka do jogurtu… Najwyraźniej właśnie dlatego silnik gramofonu Pro-Ject RPM-ie 1.3 jest ustalony raz na zawsze, co rozwiązuje tę kwestię. Stawia się go w wycięciu podstawy. Ta ma kształt bumerangu, gdzie w "kolanie" zamocowano łożysko talerza, na końcu lewego ramienia wspomniany silnik, a na końcu prawego - ramię.

Ramię

Ramię gramofonu Pro-Ject RPM-ie 1.3 to model 8.6s. W symbolu zakodowano jego podstawowe właściwości - ma długość 8,6 cala, a więc jest nieco krótsze od standardowych 9-calowych, jest zakrzywione jak litera "S". Choć wydawałoby się, że ramiona proste wyparły "eski", SME, Jelco i inne japońskie firmy wciąż oferują modele tego typu.

Rurkę ramienia wykonano z pojedynczego aluminiowego elementu. W przeciwwadze, wyglądającej na stalową, otwór wywiercono niecentrycznie, obniżając środek ciężkości. Przeciwwaga dołączana do kompletu pozwala na stosowanie wkładek o masie 4-9 g, a więc większości wkładek MM i dużej części MC.

Główka to integralna część ramienia - jest spłaszczoną częścią rurki. Tłumienie podnoszenia jest - uwaga, jedna ze zmian - olejowe. 8.6s to ramię typu gimballed, z przegubem kardanowym, którego poziome łożyska wykonano z hartowanej stali - ostrza i łoża. Elementy skrywające tę część są bardzo solidne. Ładnie wygląda też kolumna ramienia, wykonana z grubej rurki mocowanej do okrągłej, grubej płytki za pomocą nimbusowych śrub. Pozwala to na ustawienie VTA. W dość prosty sposób można ustawić azymut wkładki - rurka ramienia mocowana jest pojedynczą śrubą.

Obydwa te elementy są ustawiane w fabryce, ale jeśli chcielibyśmy zmienić wkładkę, będzie można z nich skorzystać. I na koniec słowo o kompensacji skatingu - jak we wszystkich ramionach Pro-Jecta, tak i w Pro-Ject RPM-ie 1.3 jest to klasyczna żyłka z obciążnikiem, mocowana do wystającego z tyłu trzpienia.

Ramię okablowane jest drucikami solid-core ze srebrzonej miedzi o wysokiej czystości. Piny - złocone. Od strony wyjścia kabelki kończą się małą, metalową puszką zamocowaną bezpośrednio pod kolumną ramienia. Wychodzimy z niej przez parę złoconych gniazd RCA. Oznacza to, że w razie potrzeby możemy skorzystać z innych interkonektów.

Talerz i silnik

Talerz Pro-Ject RPM-ie 1.3 wykonano z płyty mdf. Trzpień, na który nakładamy płytę, jest dość długi, można więc stosować opcjonalne dociski. Pro-Ject RPM-ie 1.3 RPM-1.3 cieszy się dużym powodzeniem wśród DIY-owców, przede wszystkim ze względu na swoją "otwartą", modułową konstrukcję, ale też potencjał, jaki posiada. Jedna z ważniejszych zmian, które można wprowadzić, dotyczy właśnie talerza.

Wiele firm oferuje jego wersje wykonane z różnych materiałów. Najciekawiej wygląda oferta Tizo Acryl (acrylteller.com), gdzie możemy kupić piękny, duży i ciężki akrylowy talerz, a także odpowiedni docisk. Co więcej - jeśli mamy wersję Red (jak ta testowana), dostępna jest wersja talerza w czerwieni na wysoki połysk, z przezroczystym akrylowym dociskiem.

Moment obrotowy przenoszony jest z silnika za pośrednictwem długiego białego paska o okrągłym przekroju. Opasuje on talerz na zewnątrz, ponieważ nie ma tutaj sub-talerza. W silniku mamy jedną z większych zmian w tej konstrukcji, przynajmniej w stosunku do wersji RPM-1. Pierwotnie był raczej niewielki, w Pro-Ject RPM-ie 1.3 mamy ciężki, mocny silnik, stosowany w droższych konstrukcjach tej firmy, jak RPM-9. Dzięki niemu można właśnie stosować cięższe talerze z akrylu.

Silnik uruchamia się małym przełącznikiem na jego górnej ściance, o czym informuje czerwona dioda. Jest to jednostka synchroniczna, której prędkość obrotowa uzależniona jest od częstotliwości sieci - w tym przypadku 50 Hz. Dlatego też zmiana prędkości obrotowej odbywa się tutaj ręcznie - przenosimy pasek z szerszej części talerzyka na węższą lub odwrotnie. Jak zwykle w takich przypadkach, namawiam do kupienia zewnętrznego kontrolera prędkości obrotowej, najlepiej Speed Box SE II. Pro-Ject RPM-ie 1.3 dostarczany jest z wkładką Ortofon 2M Red. To bardzo udana konstrukcja typu MM z eliptycznym ostrzem i dość wysokim napięciem wyjściowym 5,5 mV. Nacisk może wynosić od 1,6 do 2 g.

Brzmienie

Brzmienie gramofonu Talerz Pro-Ject RPM-ie 1.3 pokazuje, co można zrobić, jeśli ma się dobry projekt i zrealizuje się go właściwie. Już podstawowy pomysł był niezły, a na pozór drobne poprawki przyniosły zupełnie nową jakość. dźwięk jest otwarty i swobodny. W tym przypadku można doświadczyć fenomenu dynamiki winylu. Wynikająca ze specyfikacji mizeria tego formatu i supremacja Cd to jeden z paradoksów. dynamika w znaczeniu odstępu najcichszego sygnału od najgłośniejszego wydaje się w odsłuchach zupełnie inna, niż by to sugerowały pomiary.

Każda płyta brzmi bowiem w niezwykle żywy, rześki, nośny sposób. Ograniczenia w dynamice da się oczywiście uchwycić, ale dotyczą one raczej pewnych elementów niż ogólnego wrażenia. Częścią tego grania jest ponadprzeciętne w tej grupie gramofonów różnicowanie instrumentów, umiejętność pokazania ich jako osobnych wydarzeń, ale bez cyfrowej mechanicznej separacji. A także na ukazaniu technik realizacyjnych.

Różnica między tłoczeniem 45 rpm 200 g jednostronnej płyty a klasycznym winylem 120 g sprzed trzydziestu lat była szokująca. Nie dlatego, że to ostatnie grało źle - to były po prostu dwa różne światy.

Również w balansie tonalnym wszystko wydaje się poukładane. dopiero wsłuchawszy się głębiej, chociażby w nagrania z japońskiego tłoczenia "Smokin’ At The Half Note" Wesa Montgomery’ego i Wynton Kelly Trio, da się dotrzeć do tego, co jest tu jednak niedoskonałe.  Chociaż wolumen nagrań jest piękny, a scena dźwiękowa szeroka i głęboka, to środek - lekko stłumiony. Nie chodzi o jego dynamikę a barwę. Wydaje mi się, że wyższa jego część pozostaje trochę w cieniu tego, co niżej i wyżej. Wokale lokują się trochę dalej niż zwykle, ale może właśnie bardziej neutralnie. Najniższy bas jest wycofany, za to jego wyższy podzakres mięsisty i wypełniony.

Wojciech Pacuła

Parametry

PRO-JECT RPM-1.3 GENIE

  • Napęd Paskowy
  • Ramię Proste
  • Ilość składników 1
  • Prędkość obrotowa 33 1/3 i 45
  • Typ wkładki MM

Podstawowe dane

  • 1 400 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Oryginalny wygląd, mocny silnik i wysokiej klasy ramię. Wygląda na znacznie droższy.
  • Funkcjonalność: Ręczna, mimo to wygodna, zmiana prędkości obrotowej. Możliwość łatwego apgrejdu.
  • Brzmienie: Wyrównane, dynamiczne, rozdzielcze. Wycofany najniższy bas, bogata góra pasma.
ELAC Miracord 50

ELAC
Miracord 50

Cena: 2 400 zł

DENON DP-450USB

DENON
DP-450USB

Cena: 2 400 zł

TEAC TN-180BT

TEAC
TN-180BT

Cena: 950 zł

PRO-JECT Primary E-Phono

PRO-JECT
Primary E-Phono

Cena: 850 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

LENCO
L-3808

LENCO L-3808

Krótkie wprowadzenie o firmie Lenco można oprzeć na tym, że ma już ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji gramofonów....