ROKSAN
K3 CD + K3 AMP

Nie jestem przekonany o bezwarunkowej wyższości urządzeń wyprodukowanych w Europie, USA, w Japonii nad tymi z Chin czy Malezji. Wiem, że są lepsze i gorsze, a branża audio jest tutaj tylko jedną, która to pokazuje. Tak już jednak jest na tym świecie, że dla wielu klientów kraj pochodzenia ma duże znaczenie. Dla nich wszystkich mam świetną wiadomość: Najnowsze urządzenia Roksana wyprodukowała nie tylko jedna z najbardziej renomowanych, brytyjskich firm, mają one nie tylko metki "Made in England", ale nawet "Made in London" - tak, ten Londyn, a nie Lądek czy Shenzhen.

Cena

5 500 zł Odtwarzacz CD 5 500 zł Wzmacniacz

Nasza ocena

Wykonanie

K3 CD

Solidny, klasyczny odtwarzacz CD, rozbudowane zasilanie, nowoczesna sekcja cyfrowa.

K3 AMP

Starannie zaprojektowany i oparty na porządnych podzespołach; krótka ścieżka sygnału, solidny zasilacz i dobre końcówki mocy.

Funkcjonalność

K3 CD

Czyta tylko płyty CD, nie przyjmuje sygnałów cyfrowych z zewnątrz, wyjścia cyfrowe w trzech standardach, bardzo przyjemny wyświetlacz.

K3 AMP

Wygodny pilot, dużo wejść (w tym gramofonowe), pętla dla zewnętrznego procesora, moduł Bluetooth.

Brzmienie

K3 CD

Zrównoważone i zróżnicowane, żywe i wyraziste w całym pasmie, uniwersalne

K3 AMP

Gęste, mocne i często potężne, bardzo wiarygodne i naturalne w substancji i barwach. Nigdy nie straszy ostrością, potrafi grać z klimatem, jednak nie przesadza z ocieplaniem i nie traci dynamiki.

Artykuł pochodzi z Audio

Marki takie jak Roksan cieszą już samą swoją obecnością, bo nie wszystkim wyspiarskim firmom udało się przeżyć kryzys w stereo, który na szczęście mamy już za sobą. Teraz Roksan powiększa ofertę o kolejne urządzenia i akcesoria, mając ich szczególnie dużo w grupie gramofonów i winylowych płyt. Seria K3 jest najnowszą propozycją, wprowadzoną do sprzedaży pod koniec zeszłego roku - to klasyczny zestaw odtwarzacza CD i wzmacniacza zintegrowanego.

Odtwarzacz Roksan K3 CD

Obydwa urządzenia mają taką samą obudowę, ale w odtwarzaczu zostaje znacznie więcej wolnej przestrzeni na przedniej ściance; szuflada, wyświetlacz i kilka przycisków sprawiają wrażenie wręcz wyalienowanych. Mechanizm zainstalowano pośrodku, matryca ma przyjemny, ciemnoniebieski odcień, informacje są też dobrze czytelne. Wyświetlacz odtwarzacza Roksan K3 nawiązuje do dawnych wzorców, prezentując - oprócz podstawowych informacji, takich jak czas i numer ścieżki - także ich "makietę", ułożoną z małych, kwadratowych symboli. Sześć srebrnych przycisków realizuje główne funkcje mechanizmu. Zaskakujące może być tylko spore "okienko" pod linią szuflady i przycisków - ciemna szybka zasłania sensor podczerwieni; mogłaby być subtelniejsza.

Odtwarzacz Roksan K3 CD

Odtwarzacz Roksan K3 CD

W wielu urządzeniach audio uzupełnieniem wygodnego trybu czuwania jest mechaniczny wyłącznik zasilania. Zwykle wyłączniki tego typu są montowane na tylnej ściance i zintegrowane z gniazdem sieciowym - tak jest najtaniej i dość elegancko, tyle tylko, że sięganie do tyłu, nierzadko w czeluści szafki, nie jest wygodne. Roksan zainstalował ten wyłącznik od spodu, dostęp jest łatwy dzięki wysokim nóżkom.

K3 jest klasycznym odtwarzaczem płyt CD, nie sięga SACD, nie wspominając już o DVD-Audio czy zewnętrznych plikach i pendrajwach. Takich konstrukcji jest już coraz mniej, coraz mniej jest także rasowych mechanizmów CD. Szuflada nie otwiera się może bezszelestnie i z gracją, ale już sama detekcja, a zwłaszcza odczyt ścieżki, przebiega w idealnej ciszy, szybko i pewnie.

Bezapelacyjnie - odtwarzacz K3 nie daje szansy wejścia z sygnałami cyfrowymi.

Bezapelacyjnie - odtwarzacz K3 nie daje szansy wejścia z sygnałami cyfrowymi.

Roksan K3 jest funkcjonalnie bardzo konwencjonalny, żeby nie powiedzieć - wczorajszy. Jest "zamknięty" na inne sygnały cyfrowe, które we współczesnych odtwarzaczach bardzo często możemy dostarczyć do wbudowanego przetwornika C/A. Na tylnym panelu nie ma więc żadnych wejść cyfrowych, ale tak jak drzewiej bywało, są cyfrowe wyjścia, i to w rozbudowanym zestawie wszystkich głównych standardów - jest optyczne, elektryczne współosiowe oraz AES/EBU. Oczywiście, jest też parka analogowych RCA, bo przecież, chociaż niedostępny dla sygnałów zewnętrznych, wewnątrz znajduje się przetwornik C/A. Styki wszystkich złączy (nawet cyfrowego AES/EBU i trzpienia uziemiającego) są złocone.

Odtwarzacz skupia większość układów na jednej, niewielkiej płytce w tylnej części obudowy. Źródłem zasilania jest transformator toroidalny, przygotowano niezależne odczepy dla sekcji cyfrowej i analogowej. W dobie napędów DVD i Blu-ray mechanizm płyt CD należy do rzadkości. Można przypuszczać, że jest to konstrukcja stworzona na podzespołach Sanyo - taki jest przynajmniej układ odczytujący z laserem.

W tak dużej obudowie zmieściłyby się dwa takie odtwarzacze; komplet układów elektronicznych zaprojektowano w ramach pojedynczej płytki.

W tak dużej obudowie zmieściłyby się dwa takie odtwarzacze; komplet układów elektronicznych zaprojektowano w ramach pojedynczej płytki.

Konwersja cyfrowo-analogowa odbywa się w scalaku PCM178 firmy Burr Brown, jego rozdzielczość sięga 24 bitów, a częstotliwość próbkowania 192 kHz, przy czym maksymalna, teoretyczna dynamika wynosi 123 dB. W sekcji analogowej Roksan sięgnął po scalone wzmacniacze operacyjne NE5534, również marki Texas Instruments (Burr Brown to marka Ti). Nie ma się czego wstydzić, takie układy znalazły się między innymi w konstrukcji tzw. małego Tacta, a więc SDAI2175; często korzysta z nich również Rotel czy Denon. O ile z zewnątrz tego nie widać i K3 nie rozpieszcza nas dodatkowymi funkcjami, to jego układy są na wskroś nowoczesne - ostatecznie takiego odtwarzacza nie można by zaprojektować dziesięć lat temu...

Wzmacniacz Roksan K3 AMP

Seria K3 wprowadza nową platformę obudów urządzeń - dużych i okazałych. Urządzenia nie są najtańsze, ale nie kosztują też majątek; producent uznał jednak, że zasługują na bardzo staranne opakowanie - dwa kartonowe pudła z grubymi wyściółkami. Obydwa urządzenia są dostępne w trzech oryginalnych wersjach kolorystycznych; każda ma wyraźną fakturę surowego metalu i faktycznie cała obudowa, włącznie z panelem przednim, jest metalowa.

Wzmacniacz Roksan K3 AMP

Wzmacniacz Roksan K3 AMP

Wersja Opium, stalowo-brązowa, jest najciemniejsza, brąz przebija się też w wersji Anthracite oraz w trzeciej, zwanej potocznie węglem drzewnym Charcoal - tę właśnie otrzymałem do testów. W mocnym, dziennym świetle Charcoal nie jest jednak wcale ciemny i ponury, to bardziej przydymiony grafit, na tle którego srebrne krawędzie i elementy regulacyjne stanowią wyrazisty kontrast.

Wzmacniacz Roksan K3 AMP, tak jak i odtwarzacz, jest dość wysoki, co wynika nie tylko z rozmiarów obudowy, ale także pokaźnych nóżek. Obudowy Roksana zostały wykonane bardzo starannie, wzmacniacz ma liczne perforacje górnej ścianki, które pomagają w chłodzeniu, ale nie pogarszają one sztywności, doskonałej dzięki grubym elementom.

Front jest zdominowany przez diodowy wskaźnik źródeł, ale nawet cztery niewielkie przyciski nie wyglądają zbyt delikatnie; może dlatego, że otoczono je pokaźnym pokrętłem wzmocnienia, które działa w typowy sposób. Można więc przypuszczać, że wewnątrz kryje się analogowy potencjometr.

Wejść liniowych wystarczy na każdą okazję, jest również przedwzmacniacz gramofonowy MM.

Wejść liniowych wystarczy na każdą okazję, jest również przedwzmacniacz gramofonowy MM.

Roksan nie wychodzi na spotkanie źródłom przenośnym jakimikolwiek wejściami na przednim panelu - ma tylko wyjście słuchawkowe (3,5 mm), a współpraca ze smartfonami czy tabletami odbywa się na nowocześniejszym, bezprzewodowym gruncie, bowiem K3 ma zintegrowany moduł transmisji Bluetooth z kodowaniem aptX, dzięki któremu łatwo przesłać do wzmacniacza muzykę ze sprzętu przenośnego, a także z komputera, bez obawy o kwestie kompatybilności, sterowniki czy jakiekolwiek inne aspekty konfiguracyjno-programowe.

Roksan K3 AMP pozwala na podłączenie pięciu wejść liniowych, ma także niezależną pętlę dla zewnętrznego procesora, która umożliwi np. wpięcie wzmacniacza do systemu wielokanałowego. Znając sympatię producenta do dźwięku analogowego, nie dziwi obecność wejścia phono, przygotowanego do współpracy z wkładkami MM. Obok znajduje się też małe złącze przeznaczone dla anteny modułu Bluetooth, co ma poprawić zasięg i jakość transmisji.

Wnętrze wzmacniacza pokazuje dobrze znaną i korzystną architekturę. Selekcja wejść odbywa się tuż za gniazdami, za pomocą szeregu hermetycznych przekaźników. Tak jak to sugerowało działanie pokrętła głośności, za regulację odpowiada klasyczny potencjometr analogowy, ale przeniesiono go w obszar przedwzmacniacza (tylna c zęść głównej płytki drukowanej) i połączono z gałką za pomocą długiego trzpienia; w ten sposób skutecznie skrócono drogę sygnału i uniknięto, jak to się dzieje najczęściej, "przeskakiwania" sygnału na kolejne płytki.

Bardzo porządna konstrukcja - z dużym zasilaczem, rozbudowanymi końcówkami na dobrych mosfetach, z zachowaniem krótkiej ścieżki sygnału i dużym zasilaczem.

Bardzo porządna konstrukcja - z dużym zasilaczem, rozbudowanymi końcówkami na dobrych mosfetach, z zachowaniem krótkiej ścieżki sygnału i dużym zasilaczem.

W centralnym punkcie zainstalowano także parę kondensatorów filtrujących, ale główny element zasilacza - duży transformator toroidalny - został przeniesiony już do lewej sekcji. Od układów audio oddziela go duży radiator. Roksan zbudował pokaźną końcówkę mocy, angażując do każdego kanału po dwie pary tranzystorów wyjściowych Mosfet International Rectifier. Elementy takie stosowane są również w bardzo drogich urządzeniach, w przeszłości sięgał po nie np. Pass.

Układy odbiornika Bluetooth schowano w wąskiej szczelinie między główną płytką a dolną ścianką, tuż pod sekcją przełącznika wejść.

Specyfikacja techniczna

ROKSAN K3 CD + K3 AMP
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 2x 0.45
Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 82
Dynamika [dB] 103
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 2x 82
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 130
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 209
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Amplituner Roksan K3 - pomiary
Amplituner Roksan K3 - pomiary
Roksan K3 CD + K3 AMP

Na tylnej ściance znajduje się niezrozumiały napis, sugerujący konieczność (albo "wyższość") podłączenia kolumn 8-omowych. Na szczęście można podłączać również 4 omy, i to z doskonałymi rezultatami. K3 osiąga moc 136 W przy 8 omach, a przy 4 omach aż 229 W, co jest bardzo bliskie firmowej specyfikacji (odpowiednio 140 W i 220 W). W trybie stereofonicznym mamy odpowiednio 2 x130 W oraz 2 x 209 W.

Czułość jest wyraźnie niższa od standardu 200 mV, wynosi 0,45 V, co jednak nie powinno być problematyczne w praktyce. Poziom szumów - 82 dB może nie zachwyca, ale i nie przygnębia; dynamika osiąga 103 dB.

Powodów do krytyki nie daje pasmo przenoszenia (rys.1), przy 100 kHz i 8 omach spadek wynosi -2,3 dB, a przy ok. 90 kHz i 4 omach mamy -3 dB. W spektrum harmonicznych na rys. 2. można wyróżnić tylko drugą, której poziom to też niskie -86 dB, a wyżej jest już czysto. Wzmacniacz generuje niskie THD+N w szerokich zakresach mocy wyjściowej (rys. 3). THD+N schodzi poniżej 0,1 % już od niemal 0,4 W przy 8 omach oraz 0,6 W przy 4 omach. Taki stan utrzymuje się aż do obszarów przesterowania.

Może Cię zainteresować
ROKSAN testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu