T+A
MP 3100HV / PA 3100 HV

W 2013 roku prezentowaliśmy system złożony z odtwarzacza MP3000HV i wzmacniacza zintegrowanego PA3000HV. Były to wówczas referencyjne urządzenia T+A i pierwsze zaprojektowane w koncepcji HV (High Voltage). Od tamtego czasu wiele się zmieniło, wspomniane wyżej modele zastąpiono przez nowsze wersje - MP3100HV i PA3000HV - którymi zaraz się zajmiemy, ale wspomnijmy też o pozostałych. Otóż pojawiły się jeszcze dwa źródła strumieniowe (SD3100HV, SDV3100HV), transport (PDT3100HV), odtwarzacz płyt (PDP3000HV), dwie końcówki mocy (A3000HV, M40HV), przedwzmacniacz (P3000HV), a nawet zasilacz (PS3000HV). Rodzinka pod wysokim napięciem.

Cena

61 900 zł Odtwarzacz CD 72 900 zł Wzmacniacz

Nasza ocena

Wykonanie

T+A MP3100HV

Powagi i solidności wykonania mogłoby mu pozazdrościć wiele wzmacniaczy. Doskonały mechanizm SACD, rozbudowany, dwusekcyjny przetwornik C/A, zaawansowany układem redukcji jittera.

T+A PA3100HV

Integra o masie blisko 40 kg, perfekcja mechaniczna i elektroniczna. Wyłącznie układy dyskretne w torze sygnałowym, wyeliminowane sprzężenie zwrotne. Imponujące końcówki mocy wsparte adekwatnie solidnym zasilaczem. Autorskie układy HV.

Funkcjonalność

T+A MP3100HV

Płyty CD i SACD, pliki z nośników pamięci USB oraz sieci (serwery NAS), może też działać jako USB-DAC (dostępna cała paleta innych wejść cyfrowych). Moduł radia FM/DAB+ oraz odbiornik Bluetooth. Wyjścia zbalansowane.

T+A PA3100HV

Wyłącznie wejścia analogowe i tylko liniowe (w standardach RCA i XLR), możliwa instalacja modułu phono. Wyjście słuchawkowe.

Laboratorium

T+A PA3100HV

Potężna moc (2 x 347 W/ 8 Ω, 2 x 615 W/4 Ω), umiarkowane szumy (S/N=86 dB) i zniekształcenia.

Brzmienie

T+A MP3100HV

Nasycone i przejrzyste, barwne i detaliczne. Wybitne różnicowanie, a zarazem umiejętność wydobycia muzycznej esencji również ze słabszych nagrań. Technika podporządkowana kulturze..

T+A PA3100HV

Połączenie siły, swobody i dyscypliny tworzy przekaz o unikalnych walorach poznawczych i emocjonalnych. Mocny pierwszy plan, a za nim głęboka, czytelna perspektywa. Bas sprosta każdemu zadaniu.

Artykuł pochodzi z Audio

Odsłuch

System T+A MP 3100HV / PA 3100 HV jest funkcjonalnie kompletny i bardzo praktyczny. Wyraża się to zintegrowaną formą wzmacniacza i odtwarzacza, a przede wszystkim kompetencjami każdego z tych urządzeń. MP3100HV ma ambicje spełnić wszystkie wymagania nowoczesnego źródła, nie zamyka dostępu do tradycyjnych sposobów słuchania muzyki (płyty), ale podąża też za strumieniami (komputer, sieć, pliki, Internet....).

Nie obraża się na sygnały nieaudiofilskie - Bluetooth, radio FM czy pliki MP3. Natomiast wzmacniacz T+A PA3100HV, mimo że zajmuje się tylko sygnałami analogowymi, podejmuje się "napędzić" praktycznie każde kolumny. To rozsądny podział obowiązków. Czy brzmienie jest równie uniwersalne i rozsądne, czy też zmierza ku jakimś ekstremizmom?

Można by się spodziewać, że system o takiej aparycji i takiej cenie "powala" dynamiką i basem, a jednocześnie imponuje precyzją i detalicznością. Może nie jest arcymistrzem barwy, to w końcu "tylko" tranzystor, i to pod wysokim napięciem... Tymczasem system T+A MP 3100HV / PA 3100 HV od pierwszych dźwięków urzeka delikatnością, wrażliwością, elastycznością, co wynika z dokładności, ale nie sprowadza się ona, przynajmniej w odbiorze muzyki i wrażeniach słuchacza, do technicznej skrupulatności.

Reaguje niesamowicie na zmianę materiału; pokazuje wszystkie niuanse realizacyjne, ale robi to z taką samą konsekwencją i skutecznością, jak kulturą i elegancją. Słuchając słabszych nagrań z niektórych systemów, bez względu na ich cenę, czasami mamy kłopot - są wyraźnie stygmatyzowane, po prostu odbierają przyjemność, co sugeruje wysoką rozdzielczość samego sprzętu, jego "bezkompromisowość" w ukazywaniu problemów, a jednocześnie... kiedy zmieniamy nagrania, wcale nie otwiera się przed nami wielkie bogactwo wybrzmień, nie różnią się one tak wielowymiartowo, jak z T+A, są tylko lepsze i gorsze, ewentualnie jaśniejsze lub ciemniejsze itp.

Z T+A odbywamy podróż po najróżniejszych, już trudnych do nazwania klimatach, warunkach akustycznych, barwach i przestrzeniach - i oczywiście nie są one kreowane przez system, lecz odkrywane w nagraniach. Jedne są lepsze, inne słabsze, ale ma to już znaczenie drugorzędne - sposób demonstrowania różnic wciąga nie tylko w ich obserwowanie, ale w ogóle nie przeszkadza w kontakcie z samą muzyką.

Czytaj również: Jakie jest optymalne wytłumienie pomieszczenia odsłuchowego?

T+A MP 3100HV / PA 3100 HV

T+A MP 3100HV / PA 3100 HV

T+A wszystko traktuje sprawiedliwie i wyrozumiale, nie mając żadnych ograniczeń w dotarciu do najdrobniejszych elementów nagrania, w analityczności, odkrywa również warstwę muzycznej syntezy. Skutkuje to pełną uniwersalnością, a nie wyspecjalizowaniem - nie ma sensu przypisywać T+A predyspozycji do takich czy innych gatunków muzycznych lub nagrań audiofilskich, elektronicznych czy akustycznych.

System T+A MP 3100HV / PA 3100 HV gra krystalicznie czysto, ale nie narzuca klinicznego chłodu; lekko i dyskretnie, bez przejaskrawiania czegokolwiek, przechodzi od nagrań jasnych, a nawet ostrych, do ciepłych i miękkich.

Swoboda "podróżowania", jaką nam funduje, staje się atrakcją samą w sobie, również muzyka, za którą nie przepadaliśmy, nabiera rumieńców, staje się ciekawa, a nawet intrygująca. Pozwala smakować subtelności, płynąć głównym nurtem wydarzeń, porwać dynamiką i poczuć dreszcz mocniejszych emocji.

Selektywność splata się ze spójnością, a różnicowanie z płynnością. Mogą pojawić się dźwięki szorstkie i chropowate albo gładkie i słodkie - wciąż miałem przekonanie o ich naturalności nawet jeżeli tej rozumianej jako "prawda o nagraniu", to już niezmienionej przez system.

Ciekawym skutkiem tych możliwości, a może jeszcze jakichś innych, jest umiejętność absorbowania słuchacza grą "w tle"; nawet przy niskim poziomie głośności słychać więcej niż zwykle, tym razem już nawet nie za sprawą błyszczących szczegółów, co plastyczności; muzyka jest wciąż blisko, wyraźnie, z emocjami.

Wieloformatowość T+A MP3100HV pozwala zarówno pokazywać różnice, jak też wydobyć wszystko, co najlepsze, ze słabszych formatów i realizacji. Nie przeistacza ich w kompozycje o najwyższej precyzji i wyrafinowaniu, ale system 3100 potrafi przygotować coś strawnego nawet z miernych komponentów, a ze średnich - już coś fajnego.

Wydaje się, że pracuje nad tym trochę, dosycając niższą średnicę, ale już nie zaokrąglając wysokich tonów. Podstawa niskotonowa jest znakomita - mięsista i dynamiczna, obszerna i rytmiczna, solidna i elastyczna. Bas może popisywać się zarówno potęgą, jak i szybkim prowadzeniem akcji, zwartością i konturami.

Pod względem prezentacji przestrzennej T+A 3100 jest równie wyjątkowy i może nawet od tego powinienem zacząć. Wbrew podejrzeniom, jakie można by mieć na podstawie powyższego opisu, a więc kultury, przejrzystości i proporcjonalności, system gra również efektownie.

Perspektywa stereofoniczna wydaje się nieco wysunięta do przodu, muzyka jest "obecna", a nie tylko czytelna, a przy dobrych nagraniach akustycznych dochodzi do tego fantastyczna aura i naturalne, płynne przejście do dalszych planów.

W ten sposób również przestrzeń jest obszarem pokazywania wyraźnych różnic, ale raczej w kierunku dostarczenia specjalnych atrakcji w sprzyjających ku temu okolicznościach, niż pozostawiania nas z dźwiękiem płaskim, gdy nagranie nie jest mistrzowskie - okazuje się, że boleśnie płaskich nagrań nie ma tak wiele i nawet z tych biedniejszych, prostszych, T+A wydobywa przynajmniej odrobinę plastyczności, chociaż oczywiście nie układa wszystkiego od nowa.

Czytaj również: Dlaczego postuluje się, aby charakterystyka przetwarzania urządzeń była płaska, skoro charakterystyka czułości ucha ludzkiego płaska wcale nie jest?

System MP 3100HV / PA 3100 HV - piloty zdalnego sterowania

System MP 3100HV / PA 3100 HV - piloty zdalnego sterowania

Lokalizacje są tak precyzyjne, jak na to pozwalają nagrania, kolumny, ich ustawienie i akustyka pomieszczenia - proszę nie oczekiwać, że elektronika zdziała w tym zakresie cuda. Zresztą wszystko, co napisałem wcześniej, dotyczy optymalnych warunków. Kiedy jednak o wszystko zadbamy, wydarzenia na scenie będą nie tylko rysowane dokładnie, ale i oddane angażująco. Klarowność wręcz sprzyja spójności; nie jesteśmy absorbowani "przestrzenią" w oderwaniu od pulsu muzyki, ona ją organizuje i uwiarygodnia. Dynamiczne nagrania nie rozpadają się na czynniki pierwsze, energia płynie do nas mocnym strumieniem.

W najlepszych przypadkach system 3100 kreuje wielki spektakl, emocje mogą być naprawdę spore. Przeprowadziłem kilka prób, rozdzielając obydwa urządzenia systemu i łącząc je z innymi, aby poszukać ich indywidualnych cech, chociaż od początku do końca byłem przekonany, że w ogóle nie warto myśleć o kupowaniu "połowy" tego systemu. Jednak zgodnie z formułą testów w AUDIO, powinienem każde z nich podsumować oddzielnie.

Odtwarzacz T+A MP3100HV ma wyraźne inklinacje ku brzmieniu potocznie określanemu jako analogowe. Gra plastycznie, gładko, płynnie; takimi cechami źródło ma spory wkład w dźwięk całego systemu. To jednak "dodatek", chociaż bardzo ważny do zasadniczej rozdzielczości, która jest głównym źródłem bogactwa wrażeń.

Kombinacja właściwa odtwarzaczom najwybitniejszym - połączenie soczystości, a nawet miękkości, z precyzją i przejrzystością, czyli zdolnością pokazania najdrobniejszego detalu. Integra PA3100HV ani nie uzupełnia, ani nie kontruje gładkości źródła MP3100HV. W tym sensie trudno mówić o jakimś szczególnym dopasowaniu tych dwóch urządzeń, tyle że nie ma żadnego argumentu, aby ich nie trzymać razem.

T+A PA3100HV gra dynamicznie i tonalnie neutralnie, a jednak ma swój charakter. To on odpowiada za efekt "zbliżenia", dodając do analogowej subtelności odtwarzacza więcej zarówno masy, jak i artykulacji. Słychać "zdyscyplinowaną siłę", bardzo duży potencjał i swobodę, która jednak nie zamienia się w bałagan. Bas jest mocny i konturowy, zdolny do potężnych uderzeń, jak i zręcznego manewrowania, jednak nie będzie nas bawił misiowatością.

Wracając do kompletu - to najlepsza "parka" (odtwarzacz plus wzmacniacz), jaką poznałem. Jeżeli są jeszcze lepsze komponenty, to ich ceny są już "kosmiczne", a i przewagi pozostają w sferze raczej uznaniowej niż obiektywnie weryfikowalnych, twardych faktów. A wartością dodaną jest to, że obydwa urządzenia T+A tworzą system nie tylko grający imponująco, ale też działający i wyglądający bezbłędnie.

Laboratorium
Laboratorium T+A PA3100HV

Testy wzmacniaczy wyposażonych we wskaźniki prowokują do przeprowadzenia dodatkowych badań. Oczywiście wskaźniki tego typu nie służą odpowiedzialnym zadaniom natury laboratoryjnej, są raczej wizualną atrakcją, i chociaż w związku z tym nie wymagamy od nich dokładności specjalistycznego sprzętu pomiarowego, to z samej ciekawości chcemy wiedzieć, czy można je traktować poważnie, a nie tylko jako zabawkę.

Dotychczas najlepiej pod tym względem wypadały urządzenia marki Accuphase, teraz możemy pochwalić również T+A. Wskaźniki w PA3100HV zostały zoptymalizowane dla obciążenia 4-omowego (i w takich warunkach przeprowadziłem wszystkie próby). Sprawdziłem ich działanie w trzech różnych miejscach skali (wzmacniacza) – 1 W, 10 W i 100 W. W każdym przypadku zbieżność była idealna.

Czułość jest niższa od standardu 0,2 V, wynosi 0,45 V. Wpisuje się to w aktualny trend, tłumaczony dominacją odtwarzaczy (CD/strumieniowych) z wyjściami 2 V. Firma zapowiada, że w każdym z kanałów powinniśmy dostać 300 W przy 8 Ω i 500 W przy 4 Ω. W naszym laboratorium nawet te wysokie wartości zostały znacznie przekroczone - uzyskaliśmy odpowiednio 349 W i 623 W.

Trzeba jednak zaznaczyć, że przy wysterowaniu jednego kanału. Obciążenie zasilacza pracą dwóch powoduje pewien spadek, ale i tak wystawiający mu bardzo dobre świadectwo. W stereo mamy więc 2 x 347 W (8 Ω) i 2 x 615 W (4 Ω).

Odstęp od szumów (S/N) wynosi niezłe 86 dB, nie jest to rekord, ale dzięki wysokiej mocy, dynamika wspina się aż do 111 dB.

Charakterystyki przenoszenia (rys.1) są doskonale zbieżne dla obydwu obciążeń. Przy 10 Hz spadek wynosi ok. -0,5 dB, a przy 100 kHz – ok. -1,5 dB. W spektrum zniekształceń (rys. 2) dominuje druga harmoniczna (-68 dB), przy -71 dB leży trzecia, czwartą widać przy -82 dB, kolejne nie przekraczają już granicy -90 dB.

Znamy lepsze wyniki w tej dziedzinie, ale uwzględniając fakt, że urządzenie pracuje bez sprzężenia zwrotnego, można je uznać za całkowicie satysfakcjonujące. Charakterystyki z rys. 3. pokazują dość niski i nietypowo wyrównany poziom THD+N w szerokim zakresie pracy wzmacniacza. Osiągnięcie takich charakterystyk jest właśnie celem fi rmowej koncepcji zasilania "HV".

Współczynnik tłumienia nie jest rekordowy (83, wartość niemianowana) i jego fani, przyzwyczajeni do wartości rzędu kilkuset, jakimi chwali się wiele końcówek mocy, mogą zacząć wybrzydzać. Już kiedyś to gruntownie wyjaśnialiśmy, więc w skrócie: o ile wartości rzędu kilkunastu mogą być problematyczne (pogarszając odpowiedź impulsową), o tyle powyżej 50 sprawę można uznać za załatwioną i dalsze "żyłowanie" tego parametru nie będzie już przekładało się na wyraźną poprawę. Trzeba też zrozumieć, że o ile (zbyt) niski współczynnik tłumienia może "kontrolę" basu pogorszyć, to nawet bardzo wysoki nie może jej poprawić.

Rzecz w tym, że o odpowiedzi impulsowej decyduje przede wszystkim układ rezonansowy kolumny głośnikowej. Następnie wpływ impedancji wyjściowej wzmacniacza (której odzwierciedleniem jest współczynnik tłumienia) i innych rezystancji szeregowych (np. kabli głośnikowych) może ją jeszcze osłabić, ale nie może kolumn "wziąć za mordę", tak jak nie zrobi tego akustyka pomieszczenia – może dudnienie zwiększyć, ale działania samych kolumn nie zmieni. Jeżeli więc zależy nam na "szybkim" basie, pilnujmy przede wszystkim kolumn (niestety, producenci nie podają żadnego parametru, który wiązałby się z odpowiedzią impulsową).

Może Cię zainteresować
T+A testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu