Czy przy stosowaniu bi-wiringu konieczne są podwójne wyjścia głośnikowe we wzmacniaczu?

Czy przy stosowaniu bi-wiringu konieczne są podwójne wyjścia głośnikowe we wzmacniaczu?

Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami

Podwójne wyjścia tylko ułatwiają podłączenie przewodów, ale nie zmieniają niczego pod względem elektrycznym i akustycznym - na pojedynczych czy podwójnych zaciskach wzmacniacza pojawia się to samo napięcie, doprowadzone z jego końcówek mocy. 

Skoro tak, to czy obydwoma parami przewodów nie płynie taki sam prąd, stawiając pod znakiem zapytania jakikolwiek sens bi-wiringu? Nie, ponieważ odseparowane obwody zespołu głośnikowego (po zdjęciu zwor na jego zaciskach przyłączeniowych), np. sekcji nisko-średniotonowej i wysokotonowej (w układzie dwudrożnym), zawierają filtry dzielące sygnał i blokujące przepływ częstotliwości wysokich w obwodzie nisko-średniotonowego, a częstotliwości niskich i średnich w obwodzie wysokotonowego.

W ten sposób na całej drodze, już od zacisków wzmacniacza, prądy różnych częstotliwości zostają od siebie odseparowane, co może wpłynąć na redukcję zniekształceń intermodulacyjnych. Jednak w zależności od struktury zwrotnicy i innych cech głośników, zalety bi-wiringu mogą być mniejsze lub większe, niektórzy producenci wprost negują sens tego typu połączeń, rekomendując użycie jednego porządnego kabla.

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj