Dlaczego płyta testowa może uszkodzić głośniki wysokotonowe?

Dlaczego płyta testowa może uszkodzić głośniki wysokotonowe?

Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami

Mało znanym problemem związanym z mocą jest widmo przeciętnego sygnału muzycznego, w którym dominuje zakres nisko-średniotonowy (nie ma to nic wspólnego z charakterystyką czułości ucha ludzkiego). 

Projektując kolumnę o mocy znamionowej np. 200 W, zakłada się więc, że owe dwieście watów może pojawić się zakresie 50-200 Hz, ale w zakresie wysokich tonów wystarczy uwzględnić poziom rzędu kilkunastu watów (charakterystykę tę wyznacza norma IEC).

Jeżeli na płytę testową zostaną nagrane z takim samym poziomem sygnały np. sinusoidalne dla całego zakresu częstotliwości, a następnie wzmocnione do poziomu choćby 50 W, to nie sprawią one żadnego problemu głośnikowi niskotonowemu, a z pewnością rozwalą wysokotonowy.

Dlatego też tak łatwo spalić tweeter podłączony bez odpowiedniego filtra górnoprzepustowego - przeciąży go nieprzeznaczona dla niego duża moc zakresu nisko-średniotonowego, natomiast niefiltrowanemu głośnikowi niskotonowemu lub nisko-średniotonowemu nie grozi żadne niebezpieczeństwo, bo nawet nie poczuje on kilku dodatkowych watów mocy z zakresu wysokotonowego.

Zresztą, cudów nie ma - sama delikatna konstrukcja głośników wysokotonowych o znacznie mniejszych cewkach niż w niskotonowych podpowiada, że stu watów wpakować tam się nie da.

Na zdjęciu płyta Colors of Saxophone

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj