GRADO SR80e

GRADO
SR80e

Słuchawki

Grado wywołują skrajne opinie, na mnie ponownie zrobiły znakomite wrażenie, poczynając od taniego, prostego opakowania, poprzez klasyczny wygląd, mocną konstrukcję i oczywiście - brzmienie.

To już trzecia wersja modelu SR80. Pierwsza była produkowana w latach 1995–2008, a do 2014 roku dostępna była wersja "i". Jak z tego wynika, SR80e nie są już absolutną nowością, ale należy się spodziewać, że będą oferowane jeszcze przez kilka ładnych lat.

Grado to firma z Nowego Jorku, słuchawki są nie tylko projektowane, ale również produkowane w USA, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. SR80e należą do serii Prestige, w której jest dostępnych kilka droższych modeli oraz jeden tańszy (SR60e).

Design i mechaniczna budowa nie zmieniły się od początku 80-ek, natomiast techniczny postęp dotyczy przetworników (innych w każdym modelu), kabla sygnałowego oraz polimeru wewnątrz muszli, mającego charakteryzować się lepszym tłumieniem.

Muszle są okrągłe, plastikowe, a poszycia z czarnej gąbki; gdy się zużyją, można je łatwo zdjąć i wymienić. Od zewnątrz, przez metalową siatkę, widać przetworniki – zatem SR80e to słuchawki otwarte.

Umiarkowana wielkość poduszek sprawia, że jest to model nauszny, ale siedzi na głowie bardzo wygodnie, a regulacja wielkości jest genialnie prosta. Muszle są dociskane z optymalną siłą. W SR80e można spędzić długie godziny.

Każda muszla jest trzymana przez plastikowy pierścień z zamocowanym na stałe prętem, który porusza się w niewielkiej kostce osadzonej w pałąku. Dzięki drutowemu mocowaniu muszle obracają się wokół osi o 360 stopni (trzeba uważać, żeby nie "ukręcić" kabla). Możliwe jest także ich pochylanie góra–dół, ale już w bardzo ograniczonym zakresie. Pałąk jest z paska niezbyt grubej blachy pokrytej zwyczajnym tworzywem, bez skórzanych dodatków. Oznaczenia kanałów są widoczne na pierwszy rzut oka.

SR80e są bardzo lekkie, ważą nieco ponad 130 g; to jednak masa bez 2-m, grubego kabla, który razem z przejściówką mini-jack na duży jack waży prawie drugie tyle; jest gruby, solidny, rozgałęzia się i jest połączony z każdą muszlą na stałe. SR80e nie składają się, ale można dokupić etui transportowe.

Odsłuch

Również tym słuchawkom nie brakuje animuszu. Po założeniu ich zacząłem przytupywać, ale też odetchnąłem z ulgą – po testowaniu wcześniejszych modeli byłem już trochę zmęczony... Grado SR80e grają energicznie, ale nie napastliwie, na tle wielu konkurentów nawet kulturalnie. Tworzy to połączenie zapewniające zarówno dużą wszechstronność, jak i przyjemność.

Muzyka raczej płynie, niż wyskakuje, wysokie tony połyskują nie kłując, a rytm jest podawany swobodnie, bez nadmiernego utwardzenia, chociaż – gdy trzeba – wyraźnie i stanowczo, w dużym zakresie dynamiki. Średnica jest ekspresyjna i jasna, lecz niekrzykliwa, dźwięki mają przeciętną masę, ale nie zostały „odłączone” od basu.

W zakresie wysokotonowym mamy tylko drobne przybrudzenie, większość informacji jest dźwięczna i gładka. Pojawia się bardzo dobra (jak na słuchawki) przestrzenność, muzycy są trochę odsunięci od słuchacza i poustawiani na czytelnym planie.

Bas jest porządny, w wybrzmieniach krótki, wystarczająco soczysty, aby całość była zdrowa i silna.

Grzegorz Rogóż

Parametry

GRADO SR80e

  • Typ Otwarte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 136
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-22 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

  • 560 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Konwencjonalna, wręcz prymitywna konstrukcja, z gąbką na muszlach, ale solidna mechanika służy długowieczności.
  • Funkcjonalność: Łatwa regulacja, bardzo wygodne, możliwa samodzielna zmiana gąbek.
  • Brzmienie: Bez szaleństw lub monitorowej bezwzględności, wszystkiego po trochu, a w sumie bardzo dobrze. Równo, płynnie, swobodnie, czytelnie.
KOSS Porta Pro Wireless

KOSS
Porta Pro Wireless

Cena: 400 zł

JBL E55BT

JBL
E55BT

Cena: 550 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-AR3BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-AR3BT

Cena: 400 zł

SENNHEISER HD820

SENNHEISER
HD820

Cena: 10 000 zł

Zobacz także
Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...