NAD
D7050

NAD wyszedł ze swoich klasycznych szarości wypuszczając najpierw srebrną serię Masters, a potem wiele innych form, odbiegających od standardowych gabarytów sprzętu Hi-Fi. Nowoczesne, cyfrowe audio za umiarkowaną cenę, reprezentuje nowa rodzina urządzeń, z przetwornikiem DAC i najlepszą w gamie integrą 7050.

Nasza ocena

Wykonanie
Awangardowy styl, możliwość ustawienia w pionie lub poziomie, firmowa aplikacja wzmacniacza cyfrowego Direct Digital, nie tylko z impulsową końcówką mocy, ale także z cyfrowym przedwzmacniaczem.
Funkcjonalność
Brak wejść analogowych, za to cyfrowe w pełnej krasie, 24/192 dla złącz współosiowych/optycznych, 24/96 dla USB-B. Bluetooth, sieć LAN oraz Wi-Fi z AirPlay, Spotify Connect oraz DLNA. Aplikacja sterująca dla urządzeń mobilnych, korekcja częstotliwościowa dla wybranych kolumn PSB.
Laboratorium
Umiarkowana moc (2 x 33 W/8 ohm, 2 x 64 W/4 ohm), niskie zniekształcenia, wysoki szum (-71 dB), charakterystyka zoptymalizowana dla obciążenia 8-omowego.
Brzmienie
Obszerne, plastyczne, swobodne, z dociążonymi niskimi rejestrami i analogowym klimatem.
Artykuł pochodzi z Audio

NAD D7050 - obudowa

Pomysł na obudowę znamy już z testowanej w "Audio", mniejszej integry D3020. Urządzenie można położyć na dłuższym boku albo ustawić w pionie, eksponując efektowne, duże zaokrąglenie jednej z krawędzi. Z zewnątrz widać kombinację nowoczesnych tworzyw sztucznych i metalu. Niektóre powierzchnie pokryto miłą w dotyku, gumowaną fakturą.

Front wykonano z ciemnego, błyszczącego plastiku, na którym znajdują się dwa typowe pokrętła - regulacji wzmocnienia oraz selektora źródeł. Bieżące ustawienia sygnalizuje niewielki wyświetlacz. Gdy wzmacniacz "leży", do włącznika sieciowego trzeba sięgnąć z boku. Jeśli 7050-tkę ustawimy pionowo, przycisk przenosi się na górną ściankę.

NAD D7050 - przyłącza

Z kolei na samym dole ledwo ulokowano wyjście słuchawkowe - mini-jack. Nie ma klasycznych radiatorów, na bocznych ściankach (lub górnej i dolnej, zależy jak patrzymy) wykonano wąskie szczeliny wentylacyjne zamaskowane srebrną siateczką; oczywiście NAD stosuje rozwiązanie z zakresu układów impulsowych (o szczegółach za chwilę).

 

W niewielkiej obudowie D7050 zmieściły się wszystkie układy audio; zasilacz zamknięto w dodatkowej, wewnętrznej puszce.

W niewielkiej obudowie D7050 zmieściły się wszystkie układy audio; zasilacz zamknięto w dodatkowej, wewnętrznej puszce.

NAD D7050 jest dziełem ery cyfrowej do tego stopnia, że wśród wejść w ogóle nie ma analogowych. Są tylko cyfrowe – dwa współosiowe i dwa optyczne, port sieciowy LAN, przeznaczone do podłączenia komputera USB-B oraz pełniące rolę pomocniczą USB-A.

To złącze nie jest wejściem w rozumieniu sygnałów audio, może posłużyć do ładowania sprzętu mobilnego, a urządzenia Apple potrafią przekazać za jego pośrednictwem konfigurację sieciową dla bezprzewodowego modułu Wi-Fi. Można też skorzystać z protokołu WPS (z tyłu znajduje się stosowny przycisk, jest też klawisz do resetowania wzmacniacza).

Jest jednak analogowe wyjście (z poziomem regulowanym w przedwzmacniaczu), NAD przewiduje zatem opcję podłączenia zewnętrznej końcówki mocy, choć tym sposobem można też podać sygnał do subwoofera.

Dla wejść współosiowych oraz optycznych producent przewidział obsługę sygnałów PCM o rozdzielczości 24 bit/192 kHz. Co ciekawe, wejście USB-B, służące do podłączenia komputera, jest wprawdzie asynchroniczne, ale kres jego możliwości określa częstotliwość 96 kHz.

Na niewielkiej tylnej ściance wyłącznie wejścia cyfrowe - do D7050 nie podłączymy żadnych źródeł analogowych.

Na niewielkiej tylnej ściance wyłącznie wejścia cyfrowe - do D7050 nie podłączymy żadnych źródeł analogowych.

NAD D7050 - funkcje sieciowe 

Do obsługi służy niewielki, sprytny pilot, można też zainstalować aplikację dla sprzętu mobilnego (Apple iOS oraz Android), która daje kontrolę nad większą liczbą funkcji. Do działania potrzebne będzie połączenie z siecią (przewodowo lub bezprzewodowo), wówczas NAD będzie mógł wspierać AirPlay, Spotify Connect, a także protokół DLNA.

NAD D7050 nie jest jednak typowym odtwarzaczem strumieniowym, w ramach DLNA działa jako tzw. DMR (Digital Media Renderer), sam nie pobiera (i nie pozwala na przeglądanie) treści z serwerów, ale odtwarza materiały w odpowiedni sposób podane z zewnętrznych źródeł (np. komputera z odpowiednim oprogramowaniem). Zawiłości konfiguracyjne pozwoli ominąć, jak zawsze, uniwersalny Bluetooth (z kodekiem aptX).

Konstrukcja wzmacniacza opiera się na firmowej architekturze Direct Digital, którą NAD po raz pierwszy zastosował w integrze M2 z prestiżowej gamy Master Series. To wciąż jeden z niewielu pomysłów na wzmacniacz "naprawdę" cyfrowy, w tym sensie, że tuż za wejściami wszystkie sygnały mają taką właśnie postać.

Oczywiście w przypadku D7050, który nie ma w ogóle wejść analogowych, sytuacja jest zrozumiała, sygnał nie jest konwertowany na postać analogową (takich sygnałów wymaga większość końcówek w klasie D).

W D7050 cała sekcja przedwzmacniacza jest cyfrowa, w takiej postaci są również generowane impulsy sterujące dla stopni wyjściowych. Dopiero na samym końcu sygnał trafia do prostych filtrów rekonstrukcyjnych.

Rozwiązanie to zapożyczono od marki CSR, z podobnego (na bazie układów DFFA) korzysta również Denon. Ponieważ cechą obwodów tego typu jest ich wielka elastyczność, nie wiemy, jak firma NAD skonfigurowała końcówki mocy - według specyfikacji fabrycznej moc wynosi 2 x 50 W przy 4 omach.

Tuż pod gniazdem LAN znajduje się płaski konektor USB (typ A), można go wykorzystać do podłączenia mobilnego sprzętu Apple (do odtwarzania muzyki) lub podładować inne, nieapplowskie urządzenie.

Tuż pod gniazdem LAN znajduje się płaski konektor USB (typ A), można go wykorzystać do podłączenia mobilnego sprzętu Apple (do odtwarzania muzyki) lub podładować inne, nieapplowskie urządzenie.

Odsłuch

Z pozoru NAD wchodzi swoim charakterem pomiędzy Denona a Marantza, ale po dłuższej sesji doszedłem do wniosku, że raczej znajduje sobie miejsce w trzecim wierzchołku trójkąta. Do pewnego stopnia łączy spokój Denona i dynamikę Marantza, ale nie jest to tylko "średnia" z tych brzmień i wyważony kompromis.

Specyfika NAD-a opiera się bowiem na wykreowaniu obrazu nieco ciemniejszego od obydwu konkurentów, a jednak przejrzystego i dość detalicznego. Można to nazwać kulturą, lecz takie słowo bywa eufemizmem przykrywającym nadmierną delikatność.

NAD D7050 nie jest "ugrzeczniony", nie pozwala mu na to zarówno dobra dynamika, jak i bogata barwa, która nie zamyka się w pastelach. Gra kreatywnie i trójwymiarowo, nie jest bardzo szczegółowy, ale jego spójność i harmonia, a także specjalna głębia wielu dźwięków, oddala nas od miałkości i bylejakości.

Również w tym przypadku bas, chociaż nie przytłacza i nie dyryguje, potrafizaimponować swobodnym rozciągnięciem i obszernością. Dlatego wszystkie nagrania, które tylko na to zasługują, potrafią zabrzmieć ze stosowną potęgą, a męskie wokale są nieco mocniejsze i poważniejsze niż w wydaniu konkurentów.

I chociaż w skali absolutnej neutralność i precyzja zostały odpuszczone na rzecz brzmienia o szczególnym "autorytecie", to subiektywna naturalność tylko na tym zyskała.

Urządzenie można ustawić na dwa sposoby - pionowo lub poziomo.

Urządzenie można ustawić na dwa sposoby - pionowo lub poziomo.

DSP dla PSB

Wraz z cyfrowym układem przedwzmacniacza, w D7050 jest również moduł procesorów sygnałowych DSP. Wykorzystano go nie tylko do obsługi podstawowych funkcji na sygnałach audio (w tym regulacji głośności), ale dodano również programy do bardziej zaawansowanych działań.

Ciekawie wygląda zupełnie nowa funkcja PerfectPitch. Rozwiązanie to pojawiło się niedawno jako bezpłatny upgrade wyłącznie dla modelu D7050.

Wykorzystano rezerwy mocy obliczeniowej, aby stworzyć zaawansowany algorytm korekcji częstotliwościowej charakterystyki przenoszenia. Z funkcji tej można korzystać wyłącznie poprzez dedykowaną aplikację sterującą (dla Apple iOS oraz Android).

Użytkownik nie dostaje jednak pełnej swobody, a tylko intuicyjne narzędzie dokładnie skrojone pod – jakże by inaczej – wiele modeli kolumn bratniej marki PSB. Jeśli mamy takie konstrukcje, możemy poprawić ich brzmienie, wyrównując charakterystykę.

Oczywiście D7050 nie sprawdza, jakie kolumny są podłączone, więc teoretycznie układ zadziała także z kolumnami innej marki, tyle tylko, że efekty mogą być odwrotne od oczekiwanych.

Układy kompensujące DSP pojawiają się coraz częściej w różnych wzmacniaczach, jednak nie są w stanie w takiej konfi guracji (przy założeniu typowego, "pojedynczego" podłączenia kolumn) zastąpić klasycznych, pasywnych zwrotnic, a jedynie uzupełnić ich działanie, poprawiając na ostatnim etapie wypadkową charakterystykę całego zespołu.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

NAD D7050
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 33
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 64
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x -
Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 71
Dynamika [dB] 86
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 69
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Rys. 3. NAD D7050 - moc.
Rys. 3. NAD D7050 - moc.
Laboratorium NAD D7050

D7050 nie ma wejść analogowych, dlatego pomiary zostały wykonane w nieco inny niż zwykle sposób - z wykorzystaniem wejść cyfrowych i odpowiednio przygotowanych sygnałów testowych, co w przypadku niektórych parametrów ma swoje konsekwencje.

Moc wynosi 33 W przy 8 omach oraz 64 W przy 4 omach, także w trybie dwukanałowym; stosunek S/N wynosi 71 dB, a dynamika sięga 86 dB - te wyniki są więc bardzo podobne, jak przypadku DRA-100 Denona.

Ubocznym efektem działania filtrów wyjściowych jest podbicie przy 8 omach, występujące w okolicach 43 kHz (poziom +2,5 dB), od tej wady wolna jest natomiast charakterystyka 4 omowa. Z racji specyfiki naszych urządzeń pomiarowych oraz wejść D7050 sygnał cyfrowy, wykorzystywany w trakcie pomiarów, miał parametry 24 bit / 96 kHz, co ograniczało badanie pasma przenoszenia do ok. 48 kHz.

Spektrum zniekształceń (rys.2) pokazuje głównie drugą (-79 dB) oraz trzecią (-81 dB) harmoniczną, kolejne leżą już znacznie poniżej -90 dB. Wysoki poziom THD+N (rys.3) wynika głównie z szumu wysokoczęstotliwościowego, przedzierającego się z układu impulsowych końcówek.

Może Cię zainteresować
NAD testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu