DENON PMA-800NE

DENON
PMA-800NE

Wzmacniacze stereo

PMA-800NE jest najnowszym wzmacniaczem zintegrowanym Denona. Pojawił się kilka miesięcy temu w towarzystwie odtwarzacza DCD-800NE. Formuła pełnowymiarowego wzmacniacza zintegrowanego i odtwarzacza najwyraźniej wciąż dobrze się sprawdza (sprzedaje), a w ramach serii 800 została rozszerzona o dodatkowe źródło strumieniowe DNP-800NE – jedyny tego typu odtwarzacz w ofercie Denona.

Pozostajemy w znanym wzornictwie Denona. Przednia ścianka Denona PMA800NE jest metalowa, delikatnie zakrzywiona, co dodaje elegancji, chociaż nie w formule minimalizmu. Oprócz centralnie ulokowanego pokrętła głośności, widzimy kilka regulatorów i przełączników. Jedno z aż dziewięciu wejść wybieramy gałką z prawej strony, kolejnymi pokrętłami można majstrować przy zrównoważeniu kanałów i barwie (tony niskie i wysokie).

Sygnał możemy puścić "obok" (przycisk Source Direct), ponieważ jednak wzmacniacz ma wejścia cyfrowe i przetwornik C/A, więc dodano jeszcze jeden tryb - Analog Direct Mode (ADM) - odcinający zasilanie od sekcji cyfrowej. Uruchomienie go jest małą ceremonią: po wciśnięciu przycisku sygnał jest wyciszany na kilka sekund, tak jakby w tym czasie wewnątrz odbywały się jakieś elektroniczne egzorcyzmy.

W PM-800NE przewidziano aż dwa tryby Direct. Jeden z nich działa klasycznie, zadaniem drugiego jest odcięcie zasilania od sekcji cyfrowej.

W PM-800NE przewidziano aż dwa tryby Direct. Jeden z nich działa klasycznie, zadaniem drugiego jest odcięcie zasilania od sekcji cyfrowej.

Denon PMA800NE - złącza

Jest wyjście słuchawkowe, a także wejście gramofonowe - i to do współpracy zarówno z wkładkami MM, jak i MC. Cztery wejścia liniowe (analogowe) z dodatkiem jednego wyjścia (na rejestrator). Pakiet wejść cyfrowych to trzy optyczne i jedno elektryczne (współosiowe). To ostatnie przyjmie sygnały PCM 24 bit/192 kHz, oficjalnie potrafią to także złącza optyczne, choć z uwagi na specyfikę tego standardu zalecane jest ograniczenie do PCM 24/96.

Denon PMA-800NE ma dwie pary terminali głośnikowych (załączanych przyciskami); para zacisków oznaczonych jako B znajduje się na górze, a komplet A - poniżej. Siłą przyzwyczajenia podłączymy więc kolumny do zacisków górnych i zdziwimy się, gdy początkowo (przy załączonych wyjściach A) z głośników nie popłynie żaden dźwięk. Na tym konsekwencje się skończą, żadna z par nie jest układowo uprzywilejowana, nie musimy kabli przepinać, wystarczy zmienić pozycję selektora.

Denon PMA-800NE jest oczywiście zdalnie sterowany, z czym wiąże się jednak ciekawsza niż zwykle historia. Mamy tradycyjny pilot, ale jeśli kupimy także odtwarzacz strumieniowy DNP-800NE, to wówczas dedykowaną mu aplikacją mobilną będziemy mogli sterować także wzmacniaczem PMA-800NE.

Czytaj również: Co to są wzmacniacze hybrydowe?

Dwie pary terminali głośnikowych ułożono dość nietypowo (ale spotykamy to u Marantza) - z sekcją "B" na górze.

Dwie pary terminali głośnikowych ułożono dość nietypowo (ale spotykamy to u Marantza) - z sekcją "B" na górze.

 

Być może Denon prezentuje tym samym nowy trend "usieciowienia" zanim jeszcze na każde z urządzeń audio nie zostanie nałożony obowiązek podpięcia do Internetu (pod rygorem bezużyteczności). PMA-800NE jest dostępny w kolorze srebrnoszapańskim oraz czarnym.

Denon PMA800NE - wnętrze

Układ we wnętrzu jest "denonowy", radiator znajduje się nieco po lewej stronie i separuje transformator zasilający od obwodów audio. Końcówki mocy to układ złożony z pary tranzystorów bipolarnych (na kanał) w aplikacji, którą Denon określa mianem Advanced High Current.

Na oddzielnej płytce zainstalowano przedwzmacniacz gramofonowy i sekcję cyfrową zabezpieczoną puszką ekranującą; Denon poprowadził tutaj specjalną linię zasilającą (podobnie jak do obwodów sterujących) i zadbał o możliwość radykalnego jej odcięcia (wspomniany tryb analogowy).

Czytaj również: Jaka jest żywotność lamp we wzmacniaczach lampowych?

W domenie cyfrowej mamy do dyspozycji aż cztery wejścia, wszystkie teoretycznie przyjmą sygnały PCM 24 bit/192 kHz.

W domenie cyfrowej mamy do dyspozycji aż cztery wejścia, wszystkie teoretycznie przyjmą sygnały PCM 24 bit/192 kHz.

Odsłuch

Mając na koncie dużo spotkań z amplitunerami AV, po Denonie spodziewałem się dźwięku zrównoważonego, może lekko rozjaśnionego, dobrze "zdetalizowanego", ze sprawnym basem, ale bez wprowadzania specjalnych klimatów. Denon zwykle pozostawia to konkurentom, samemu realizując "program obowiązkowy", dostarczając dźwięk niekoniecznie ekstatyczny czy magiczny. Dlatego PMA-800NE bardzo mnie zaskoczył.

Nie trzeba podłączać gramofonu (co jest możliwe, i o czym za moment), aby usłyszeć "analogową", bogatą i?przyjemną barwę, skupiającą uwagę na?środku pasma, dającą wrażenie spójności i naturalności.

Wzmacniacz Denon PMA-800NE nie wspina się na same szczyty, nie stanie w szranki ani z piecami najmocniejszymi, ani najbardziej czarującymi, jednak w tej grupie najwyraźniej sięga do takich środków wyrazu, które dla wielu audiofilów są najcenniejsze. Kusi i przekonuje mocnymi wokalami, ich temperaturę lekko podnosi, nie popadając ani w melancholię, ani w nadpobudliwość. Tonacja jest ustawiona bardzo zręcznie i przyjemnie, zapewnia zarówno naturalność, uprzejmość, jak i emocje.

Czytaj również: Co to jest przedwzmacniacz gramofonowy?

Również PM-800NE błyszczy zaawansowaną sekcją gramofonową, z trybami MM oraz MC.

Również PM-800NE błyszczy zaawansowaną sekcją gramofonową, z trybami MM oraz MC.

Plastyczność nie powoduje "magmowatości", pojawia się dobra artykulacja, ale nikt nie będzie na nas krzyczał ani wiercił nam w uszach trąbką. Dobre maniery nie stoją na przeszkodzie ani solidności basu, ani swobodzie wysokich tonów. Soprany są dźwięczne, czyste, otwarte, świeże, potrafią wprowadzić dużo "powietrza", ale stronią od metaliczności. Oddech i aura zwyciężają z mocnymi uderzeniami i ostrymi cięciami. Niskie tony są dynamiczne i punktualne, i chociaż nie zasłaniają średnicy, to nie chowają się po kątach.

Kolejną niespodzianką było brzmienie z gramofonu. Jak na taką konfigurację, dźwięk był wyjątkowo dokładny, nie poszedł dalej w kierunku ciepła i "dosycenia", czego i tak wciąż nie brakowało. Takie działanie sekcji phono długo się nam nie znudzi, bo każda płyta zagra wyraźnie inaczej.

Czytaj również: Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Większość układów umieszczono na jednej dużej płytce, ale przedwzmacniacz gramofonowy oraz sekcję cyfrową odseparowano na oddzielnych modułach.

Większość układów umieszczono na jednej dużej płytce, ale przedwzmacniacz gramofonowy oraz sekcję cyfrową odseparowano na oddzielnych modułach.

 

Parametry

DENON PMA-800NE

  • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 72
  • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 100
  • Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,13
  • Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 88
  • Dynamika [dB] 107
  • Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 48

Laboratorium

Warto zwrócić uwagę na rekordową wręcz czułość – 0,13 V, będącą zaprzeczeniem popularnego trendu obniżania wartości tego parametru (mówimy o wejściach analogowych). W praktyce wysokie poziomy głośności otrzymamy już przy nieznacznym "okręceniu" gałki, co może się przełożyć na złudne przeświadczenie użytkownika o pozostającym wciąż dużym zapasie mocy.

Maksymalną moc osiągniemy jednak przy znacznie mniejszym wychyleniu pokrętła głośności, niż w przypadku innych wzmacniaczy. Wysoka czułość nie przeszkodziła PMA-800NE w utrzymaniu niskich szumów, S/N wynosi 88 dB, a dynamika osiąga 107 dB.

Charakterystyka przetwarzania (rys.1) wygląda wzorowo, przy 100 kHz spadek wynosi ok. 1 dB. Na rys. 2. widać umiarkowane harmoniczne z zaznaczoną drugą na poziomie -73 dB.

THD+N (rys. 3) poniżej 0,1 % zaczynają się już od mocy ok. 2 W dla 8 Ω i ok. 5 W dla 4 Ω.

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Solidna obudowa z metalowym frontem, końcówki mocy w firmowej formule AHC (w ramach klasy AB). Dobry przetwornik C/A.
  • Funkcjonalność: Znakomita, analogowo-cyfrowa. Dużo wejść, w tym gramofonowe MM/MC, cyfrowe optyczne i elektryczne. Wyjście słuchawkowe. Bogate regulacje i tryby upraszczające ścieżkę sygnału. Oczywiście zdalne sterowanie.
  • Laboratorium: Wysoka moc wyjściowa (2 x 72 W/8 Ω, 2 x 100 W/4 Ω), umiarkowane szumy (S/N=88 dB) i zniekształcenia. Bardzo dobrze.
  • Brzmienie: Dynamiczny bas połączony z ocieploną średnicą i otwartą górą. Bardzo dobra sekcja phono.
NAD C316BEE v2

NAD
C316BEE v2

Cena: 1 800 zł

AMC XIA30t

AMC
XIA30t

Cena: 1 800 zł

LYNGDORF AUDIO TDAI-3400

LYNGDORF AUDIO
TDAI-3400

Cena: 22 500 zł

DEVIALET Expert 140 PRO

DEVIALET
Expert 140 PRO

Cena: 22 400 zł

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

AVANTGARDE ACOUSTIC
Trio + Sub 231 XD cz.2

AVANTGARDE ACOUSTIC Trio + Sub 231 XD cz.2

W drugiej części prezentacji systemu Avantgarde Trio skupiamy się na opisie konstrukcji samych Trio, pozostawiając z bok...