Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami

Nie ma on nic wspólnego z tłumieniem w potocznym rozumieniu tego słowa, czyli z głośnością i jego zmniejszeniem. Pochodzi od tłumienia układu rezonansowego głośnika - im wyższe, tym lepiej, bowiem skutkuje lepszą 'kontrolą' basu. 

Głośnik, którego membrana porusza się na skutek oddziaływania prądu płynącego w jego cewce drgającej z polem magnetycznym magnesu stałego, potrafi szybko 'wyhamować' ten ruch dzięki indukowaniu się w cewce prądu płynącego w przeciwnym kierunku. Prąd ten popłynie swobodnie przez cały obwód wzmacniacz - głośnik, gdy obwód ten będzie miał jak najniższą rezystancję.

Na rezystancję tę (poza rezystancją cewki samego przetwornika) składają się szeregowe elementy filtru (cewki dolnoprzepustowe), przewody połączeniowe, jak i rezystancja wyjściowa wzmacniacza (to nie to samo co rekomendowana impedancja podłączanych zespołów głośnikowych!).

Np. współczynnik tłumienia 100 (wartość niemianowana, bo jest stosunkiem dwóch impedancji), w odniesieniu do obciążenia 8 omów, oznacza że rezystancja wyjściowa wzmacniacza wynosi 0,08 omów, co jest wynikiem bardzo dobrym, ale już współczynnik tłumienia 10 to mało, bo oznacza rezystancję 0,8 oma, a taka będzie miała słyszalny wpływ na zachowanie impulsowe głośnika.

Z powodów konstrukcyjnych (transformatory wyjściowe) większość wzmacniaczy lampowych ma wysokie impedancje wyjściowe, a więc niskie współczynniki tłumienia, skłaniające do wyboru kolumn o 'szybkim' basie - którego 'spowolnienie' pozostanie w akceptowalnych granicach. Tanie amplitunery również nie brylują tym parametrem, ale najlepsze tranzystorowe końcówki mocy potrafią chwalić się współczynnikiem tłumienia na poziomie kilkuset.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Jakie znaczenie ma moc, a jakie efektywność zespołów głośnikowych?

Dlaczego przy stosowaniu kolumn o wysokiej efektywności słychać szum, którego można nie usłyszeć z kolumn o niższej efektywności?

Czy większość amplitunerów rzeczywiście nie jest zdolna do współpracy z 4-omowymi zespołami głośnikowymi?

Jak od strony konstrukcji wygląda przygotowanie zespołu głośnikowego do pracy z podwójnym okablowaniem (bi-wiringiem)?

Czy przy stosowaniu bi-wiringu konieczne są podwójne wyjścia głośnikowe we wzmacniaczu?

Na czym polega bi-amping i jakie są jego warianty?

Czy 'godzina 12.00' na gałce wzmocnienia oznacza wysterowanie wzmacniacza do połowy jego mocy znamionowej?

Czy 50-watowym wzmacniaczem można uszkodzić 200-watowe kolumny?

Dlaczego płyta testowa może uszkodzić głośniki wysokotonowe?

Co to znaczy trudne obciążenie? Co to jest wzmacniacz wydajny prądowo? Co to znaczy, że wzmacniacz 'nie napędzi' kolumn?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio