Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami

Nie ma on nic wspólnego z tłumieniem w potocznym rozumieniu tego słowa, czyli z głośnością i jego zmniejszeniem. Pochodzi od tłumienia układu rezonansowego głośnika - im wyższe, tym lepiej, bowiem skutkuje lepszą 'kontrolą' basu. 

Głośnik, którego membrana porusza się na skutek oddziaływania prądu płynącego w jego cewce drgającej z polem magnetycznym magnesu stałego, potrafi szybko 'wyhamować' ten ruch dzięki indukowaniu się w cewce prądu płynącego w przeciwnym kierunku. Prąd ten popłynie swobodnie przez cały obwód wzmacniacz - głośnik, gdy obwód ten będzie miał jak najniższą rezystancję.

Na rezystancję tę (poza rezystancją cewki samego przetwornika) składają się szeregowe elementy filtru (cewki dolnoprzepustowe), przewody połączeniowe, jak i rezystancja wyjściowa wzmacniacza (to nie to samo co rekomendowana impedancja podłączanych zespołów głośnikowych!).

Pioneer A-40AE

Pioneer A-40AE

Np. współczynnik tłumienia 100 (wartość niemianowana, bo jest stosunkiem dwóch impedancji), w odniesieniu do obciążenia 8 omów, oznacza że rezystancja wyjściowa wzmacniacza wynosi 0,08 omów, co jest wynikiem bardzo dobrym, ale już współczynnik tłumienia 10 to mało, bo oznacza rezystancję 0,8 oma, a taka będzie miała słyszalny wpływ na zachowanie impulsowe głośnika.

Z powodów konstrukcyjnych (transformatory wyjściowe) większość wzmacniaczy lampowych ma wysokie impedancje wyjściowe, a więc niskie współczynniki tłumienia, skłaniające do wyboru kolumn o 'szybkim' basie - którego 'spowolnienie' pozostanie w akceptowalnych granicach. Tanie amplitunery również nie brylują tym parametrem, ale najlepsze tranzystorowe końcówki mocy potrafią chwalić się współczynnikiem tłumienia na poziomie kilkuset.

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj