Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Jakie są aktualnie dostępne źródła rozdzielczości full HD?

Jakie są aktualnie dostępne źródła rozdzielczości full HD?

Kino domowe, wysoka rozdzielczość

Sygnał full HD (1080) występuje w naturze w trzech głównych postaciach: płyt BD (dawniej jeszcze HD DVD), programów satelitarnych (dostępnych już na każdej platformie satelitarnej) oraz nagrań z kamer (głównie w formacie AVCHD).

Oczywiście by sygnał tak zapisany lub nadany obejrzeć w rozdzielczości full HD, wszystkie elementy systemu powinny mieć zdolność do przekazywania/ wyświetlania tego formatu. Źródła full HD są na szczęście bardziej rozpowszechnione niż nośniki.

Przede wszystkim 1080p możemy otrzymać ze zwykłego odtwarzacza DVD, który upskaluje sygnał z płyty DVD, zapisanego tam w znacznie mniejszej rozdzielczości. 1080p jest dostępny w takich urządzeniach na wyjściach HDMI (zabezpieczenia przed kopiowaniem nie pozwalają na wyprowadzenie full HD na analogowych złączach wideo).

Naturalnym źródłem 1080p jest odtwarzacz BD (dawniej również HD DVD), który nie tylko potrafi odtwarzać płyty o wysokiej rozdzielczości, ale również upskaluje zwyczajne DVD. Do podstawowych źródeł full HD należą również tunery satelitarne, liczba modeli tego typu jest jednak znacznie ograniczona.

Ważnym źródłem sygnałów 1080i i 1080p są procesory wizyjne zawarte w droższych amplitunerach AV. Dostarczenie sygnałów prawie w każdym formacie (nawet kompozyt lub S-Video, ale nie RGB ze złącza SCART) jest podstawą do upskalowania do 1080p lub 1080i ('p' zwykle na HDMI, 'i' na komponent).

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy batalia między Blu-ray a HD DVD jest już ostatecznie rozstrzygnięta?

Czy HD i full HD oznacza to samo? Jakie są to rozdzielczości?

Jakie są nowe formaty audio, związane z nośnikami Blu-ray?

Co oznaczają profile odtwarzaczy Blu-ray, czym różnią się urządzenia 1.0, 1.1 oraz 2.0?

Czy materiał z płyty Blu-ray można zgrać na twardy dysk?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio