Jakie są aktualnie dostępne źródła rozdzielczości full HD?

Kino domowe, wysoka rozdzielczość

Sygnał full HD (1080) występuje w naturze w trzech głównych postaciach: płyt BD (dawniej jeszcze HD DVD), programów satelitarnych (dostępnych już na każdej platformie satelitarnej) oraz nagrań z kamer (głównie w formacie AVCHD).

Oczywiście by sygnał tak zapisany lub nadany obejrzeć w rozdzielczości full HD, wszystkie elementy systemu powinny mieć zdolność do przekazywania/ wyświetlania tego formatu. Źródła full HD są na szczęście bardziej rozpowszechnione niż nośniki.

Przede wszystkim 1080p możemy otrzymać ze zwykłego odtwarzacza DVD, który upskaluje sygnał z płyty DVD, zapisanego tam w znacznie mniejszej rozdzielczości. 1080p jest dostępny w takich urządzeniach na wyjściach HDMI (zabezpieczenia przed kopiowaniem nie pozwalają na wyprowadzenie full HD na analogowych złączach wideo).

Naturalnym źródłem 1080p jest odtwarzacz BD (dawniej również HD DVD), który nie tylko potrafi odtwarzać płyty o wysokiej rozdzielczości, ale również upskaluje zwyczajne DVD. Do podstawowych źródeł full HD należą również tunery satelitarne, liczba modeli tego typu jest jednak znacznie ograniczona.

Ważnym źródłem sygnałów 1080i i 1080p są procesory wizyjne zawarte w droższych amplitunerach AV. Dostarczenie sygnałów prawie w każdym formacie (nawet kompozyt lub S-Video, ale nie RGB ze złącza SCART) jest podstawą do upskalowania do 1080p lub 1080i ('p' zwykle na HDMI, 'i' na komponent).

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu