Jakie są nowe formaty audio, związane z nośnikami Blu-ray?

Kino domowe, wysoka rozdzielczość

Blu-ray oferuje znacznie lepszy dźwięk niż płyty DVD. Podstawą jest większa pojemność dysków - 50 GB przy płycie dwuwarstwowej. Obecnie do produkcji wchodzą płyty trzywarstwowe.

Na płytach BR obowiązkowo musi się znaleźć zakodowany sygnał w Dolby Digital i DTS, a także w nowym kodowaniu - Dolby Digital Plus (7.1), wciąż stratny, chociaż charakteryzujący się większą przepływnością niż klasyczny DD. Najlepszą jakość dźwięku dadzą jednak najnowsze, bezstratne (!) kodeki Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio. Obydwa są opcjonalnymi (niestety!) sposobami kodowania i są w stanie przekazać do ośmiu kanałów o parametrach 24/96, zapisanych bit po bicie.

Powszechnie uważa się, że lepszym formatem bezstratnym, przynajmniej jeśli chodzi o jakość dźwięku, jest DTS-HD Master Audio, w którym prędkość przepływu jest większa niż Dolby TrueHD. Dzięki niemu Blu-ray jest w stanie teoretycznie pomieścić sygnał audio 24/192 we wszystkich ośmiu kanałach.

Co ciekawe, w licencji BR jest także mowa o MLP - to format płyt DVD-Audio, a więc z bezstratnym kodowaniem 24/96 5.1 lub 2 x 24/192, a także o SACD. Obydwa są wyposażeniem opcjonalnym.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu