Jakie są nowe formaty audio, związane z nośnikami Blu-ray?

Jakie są nowe formaty audio, związane z nośnikami Blu-ray?

Kino domowe, wysoka rozdzielczość

Blu-ray oferuje znacznie lepszy dźwięk niż płyty DVD. Podstawą jest większa pojemność dysków - 50 GB przy płycie dwuwarstwowej. Obecnie do produkcji wchodzą płyty trzywarstwowe.

Na płytach BR obowiązkowo musi się znaleźć zakodowany sygnał w Dolby Digital i DTS, a także w nowym kodowaniu - Dolby Digital Plus (7.1), wciąż stratny, chociaż charakteryzujący się większą przepływnością niż klasyczny DD. Najlepszą jakość dźwięku dadzą jednak najnowsze, bezstratne (!) kodeki Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio. Obydwa są opcjonalnymi (niestety!) sposobami kodowania i są w stanie przekazać do ośmiu kanałów o parametrach 24/96, zapisanych bit po bicie.

Powszechnie uważa się, że lepszym formatem bezstratnym, przynajmniej jeśli chodzi o jakość dźwięku, jest DTS-HD Master Audio, w którym prędkość przepływu jest większa niż Dolby TrueHD. Dzięki niemu Blu-ray jest w stanie teoretycznie pomieścić sygnał audio 24/192 we wszystkich ośmiu kanałach.

Co ciekawe, w licencji BR jest także mowa o MLP - to format płyt DVD-Audio, a więc z bezstratnym kodowaniem 24/96 5.1 lub 2 x 24/192, a także o SACD. Obydwa są wyposażeniem opcjonalnym.

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj