W subwooferze znalazły się najbardziej zaawansowane rozwiązania, m.in. port typu Twisted Flare czy autorski system Advanced YST II. System ten łącząc zasady ujemnej impedancji i stałego prądu, w maksymalnym stopniu kontroluje pracą głośnika.
Korzystając z układu aktywnego przetwornika ujemnej impedancji system dynamicznie optymalizuje efektywną impedancję głośnika i zapewnia doskonałą liniowość. Dzięki temu A-YST II gwarantuje muzykalność najniższych częstotliwości, zwiększa precyzję odtwarzania niskich tonów, dostarcza głęboki, zwarty bas oraz podkreśla indywidualny charakter głównych głośników.
Obudowa subwoofera Yamaha NS-SW1000 waży 19-kg. Skrywa się w niej 300-mm przetwornik niskotonowy z dwoma magnesami. Głośnik napędzany jest przez cyfrową końcówkę mocy na bazie nowo opracowanego układu scalonego.
Dopracowanie wzmacniacza Yamaha pozwoliło uzyskać moc wyjściową sięgającą 1 kW. Efektem jest doskonałe brzmienie, zarówno podczas oglądania filmów i teledysków, słuchania wielokanałowych ścieżek dźwiękowych, a także w trakcie dostarczania bogactwa wrażeń w przypadku high-endowych systemów audio.
Podstawą mocy subwoofera jest 10,2-kg transformator zasilający o dużej wydajności i dwa duże elektrolityczne kondensatory blokowe (4700 μF/160 V). Czysto analogowe zasilanie zapewnia - jak mówi producnt - doskonałą reakcję i wysoką jakość dźwięku w bardzo niskim zakresie częstotliwości.
Obudowa Yamahy NS-SW1000 to konstrukcja bas refleks zbudowana z płyt MDF o grubości 36 mm (przegrody rezonansowe) i 25 mm (pozostałe ściany). Wytrzymałość skrzyni nadaje tradycyjny sposób łączenia za pomocą trójpłaszczyznowego połączenia kątowego na ucios.
Przetwornik niskotonowy jest przymocowany do przedniej ścianki i wypromieniowuje energię akustyczną bezpośrednio do pomieszczenia odsłuchowego. Na bocznej ściance projektanci umieścili wylot tunelu bas refleks zakończony całkowicie nowym portem typu Twisted Flare.
To rozwiązanie, w którym rozszerzająca się i delikatnie skręcona końcówka rozprasza wir powietrza generowany wokół krawędzi portu. Zapewnia to łagodny przepływ powietrza i redukuje szum, który nie występuje w sygnale wejściowym. Zyskuje na tym czystość i precyzja odtwarzania basu. Cała konstrukcja spoczywa na żeliwnych nóżkach.
Mocny bas to zasługa nowego, 300-mm głośnika niskotonowego o dużym skoku membrany. Przetwornik wyposażony jest w mocny, ale równocześnie elastyczny układ elektro-mechaniczny wykorzystujący dwuwarstwowe magnesy ferrytowe o dużej średnicy oraz podwójne zawieszenie z otworami odpowietrzającymi. Ramę głośnika tworzy bardzo wytrzymały odlew aluminiowy, który tłumi niepożądany rezonans nawet przy wysokim poziomie głośności.
Specjalnie zaprojektowana membrana głośnika niskotonowego to celuloza z częściowo wprasowanymi włóknami kewlarowymi, co zapewnia wytrzymałość i ogranicza wewnętrzne straty.
Yamaha NS-SW1000 ma ponadto w złącze systemu sterowania, które umożliwia podłączenie subwoofera do amplitunera AV lub wzmacniacza zintegrowanego Yamahy i jednoczesne włączanie/wyłączanie zasilania w obu urządzeniach. Na tylnym panelu znajduje się także selektor fazy oraz przełącznik B.A.S.S. Ten ostatni umożliwia dopasowanie charakterystyki tonalnej subwoofera do muzyki lub filmów.
Subwoofer Yamaha NS-SW1000 jest oferowany w jednym z trzech wykończeń: czarnym fortepianowym, białym fortepianowym lub z czarnym tłoczonym laminatem.
Na polskim rynku sprzedaż najnowszego subwoofera Yamahy rozpocznie się w drugim kwartale br. Urządzenie będzie dostępne w salonach sieci Top Hi-Fi & Video Design.
Dane techniczne:
- Moc wyjściowa (100 Hz, 4 Ω, 10% THD) 1000 W
- Pasmo przenoszenia 18-160 Hz
- Przetwornik membrana 300 mm
- Zużycie energii 170 W
- Zużycie energii w trybie czuwania ≤ 0,3 W
- Wymiary (S x W x G) 443 x 463 x 522 mm
- Waga 42,6 kg