Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-380

20 kwietnia 2020 Sprzęt

Accuphase E-380 to kolejny, obok E-800, wzmacniacz zintegrowany Accuphase. Ma zastapić model E-370, zajmujący w katalogu drugie miejsce ponad najprostszym E-270.

Accuphase E-380 - sekcja wzmacniacza

Japońscy konstruktorzy proponują tym razem urządzenie o mocy znamionowej aż o 20% większej w stosunku do poprzednika, co jest możliwe dzięki przeprojektowaniu sekcji wzmacniacza mocy oraz zasilania.

Tę pierwszą zrealizowano w całości jako wzmacniacz instrumentacyjny, zbudowany z tranzystorów bipolarnych w podwójnym równoległym pushpullu i wykorzystujący prądowe sprzężenie zwrotne, które zapewnia perfekcyjną zgodność fazową w całym spektrum sygnału. Czyli podobnie jak w Accuphase E-370, jednak w tamtym przypadku wzmacniacz instrumentacyjny wykorzystano tylko na wejściu końcówki mocy (dowiedz się,akie funkcje pełni końcówka mocy), a konfiguracja push-pull była pojedyncza.

Accuphase E-380 - współczynnik tłumienia

Najnowsza konfiguracja gwarantuje zwiększenie stosunku sygnału do szumu, co w połączeniu z niskoimpedancyjną konstrukcją obwodów wyjściowych, wykorzystujących m. in. przełączniki sterowane układami logicznymi styczniki oraz zabezpieczenia z MOS-FETowymi wyłącznikami, daje współczynnik tłumienia 500, czyli aż o 25% wyższy niż u poprzednika.

Accuphase E-380 - moc

Z takim wynikiem Accuphse E-380 może wycisnąć to co najlepsze nawet z wielodrożnych kolumn głośnikowych o trudnym przebiegu impedancji, oferując 120 W przy obciążeniu 8 Ω i 180 W przy 4.

Są to deklarowane moce znamionowe, jednak jak zwykle w przypadku Accuphase'a, maksymalne wartości zmierzone są większe i wynoszą odpowiednio: 130 i 200 W. Jest to możliwe także dzięki zwiększonej pojemności dwóch kondensatorów filtrujących w sekcji zasilania, wzrosła ona o 10% i wynosi 33 000 μF.

Czytaj również nasze testy urządzeń Accuphase

Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-380

Accuphase E-380 - układ regulacji głośności

Udoskonalono także autorski układ regulacji głośności AAVA. Dla przypomnienia, eliminuje on całkowicie rezystancje zmienne ze ścieżki sygnałowej, pozwalając na słuchanie muzyki z każdą głośnością absolutnie bez wpływu zakłóceń na sygnał nawet przy najmniejszym poziomie głośności.

Najnowsza wersja w Accuphase E-380 dysponuje czterema konwerterami V-I pracującymi na maksymalnym poziomie sygnały. Przekazują one sygnał dwóm obwodom wzmacniającym w konfiguracji równoległej, podwajając wydajność prądową na wyjściu układu i jednocześnie zmniejszając o połowę jego impedancję, dzięki czemu poziom szumów w porównaniu z E-370 ulega dalszej redukcji.

Accuphase E-380 - obsługa

Od strony użytkowej zmieniło się niewiele: z sąsiedztwa wyjścia słuchawkowego zniknął tylko przycisk kompensacji balansu, jednak po odchyleniu klapki obok widać, że został on przeniesiony właśnie tutaj.

Oprócz znanych z poprzednika dwóch pokręteł tonu i balansu przybyły również trzy dodatkowe: wyboru głośników, wyboru bezpośredniego wejścia na końcówkę mocy i pętli nagrywania. Nie są to jednak nowe dodatki, gdyż przejęły one rolę przycisków przypisanych tym funkcjom w poprzednim modelu.

Czytaj również: Accuphase E-800

Źródło: Nautilus

Może Cię zainteresować
ACCUPHASE testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu