W Polsce po raz pierwszy będzie można go usłyszeć w tym roku podczas targów Audio Video Show, gdzie zagra razem z francuskimi kolumnami Triangle w sali 220 na Stadionie Narodowym.
Canor Audio Virtus I2 pozwala na natychmiastowe przełączanie pomiędzy trybem triodowym i ultraliniowym. Zastosowane w nim 4 lampy dużej mocy KT88, jedna 12AX7 i dwie 12AT7, zostały dobrane po dokładnej selekcji poprzedzonej 200-godzinnym wygrzaniem.
Połączenie monoblokowe
Dzięki opcji sterowania synchronicznego Canor Audio Virtus I2 pozwala na wykorzystanie dwóch wzmacniaczy w trybie monoblokowym bez konieczności stosowania dodatkowego przedwzmacniacza.
Łącząc dwie jednostki przewodem do transmisji danych, jedna z nich pełni wtedy funkcję "master", a druga - "slave. Uzyskana w ten sposób konfiguracja mostkowa dwóch wzmacniaczy wykorzystuje w pełni symetryczne połączenie. Tryb Master/Slave ma moc wyjściową 80 W na kanał.
Transformator
W celu wyeliminowania mechanicznych zakłóceń pochodzących od transformatora jego rdzeń został zaimpregnowany próżniowo i zatopiony w całości w specjalnej mieszance antywibracyjnej.
Ponadto masywna, spawana osłona tworzy skuteczne ekranowanie elektromagnetyczne, poprawiając stosunek sygnału do szumu i zapobiegając zakłóceniom pochodzącym z zasilania.
Uzwojenia pierwotne i wtórne są oddzielone ekranującą folią miedzianą z zakładką 50%, co z kolei zapobiega przenikaniu napięć zakłócających z sieci. Solidna aluminiowa obudowa dodatkowo chroni przed niechcianymi wibracjami i dba o wytrzymałość urządzenia.
Obwód stabilizacji napięcia VSC
Transformator wejściowy ma trzy uzwojenia pierwotne 230V, 240V i 250V. Dzięki temu, że Canor Audio Virtus I2 został wyposażony w obwód stabilizacji napięcia (VSC), monitoruje on w czasie rzeczywistym wartość napięcia wejściowego i automatycznie przełącza odpowiednie uzwojenie transformatora wejściowego. Pozwala to uzyskać optymalną wydajność i wydłuża żywotność lamp.
Tłumik głośności
Tłumik głośności zapewnia kontrolę wzmocnienia 1dB oraz minimalne tłumienie 63 dB. Zaprojektowane rozwiązanie umożliwia przejście sygnału przez od 0 do 6 styków przekaźnika w zależności od głośności. Odchylenie synchronizacji lewego i prawego kanału tłumika jest mniejsze niż 0.05 dB, co deklasuje nawet najlepsze potencjometry.
Separacja kanałów
Tłumik przekaźnika z indywidualnymi blokami dla każdego kanału zapewnia doskonałą separację kanałów. W Virtus I2 regulacja wzmocnienia odbywa się w krokach co 1 dB, a tłumienie do 63 dB.
Damping factor przy obciążeniu 4 ? to na wyjściu: 9 (w oparciu o zmierzoną impedancję wyjściową), zaś dmping factor przy obciążeniu 8 ? to na wyjściu 10,5 (w oparciu o zmierzoną impedancję wyjściową)
Technologia CMT
Podobnie jak wszystkie produkty Canor, także Canor Audio Virtus I2 stosuje autorską, unikalną technologię CMT (CANOR® PCB Milling Technology), czyli innowacyjny sposób frezowania płytki drukowanej, który pozwala na zwiększenie wydajności dźwiękowej urządzeń.
Układy elektroniczne, które pracują ze stosunkowo wysokimi impedancjami, każde zwiększenie tangensa kąta strat (jak w przypadku kondensatorów) powoduje np. pogorszenie zwiewności i obrazowania dźwiękowego.
Przeciwdziała temu technologia CMT™, która pozwala zbliżyć współczynnik strat dielektrycznych (styczną stratności) płytek drukowanych do współczynnika stratności powietrza.
Dodatkową przewagą nad połączeniem przewodami jest fakt, że połączenia w płytkach wykonanych przez technologię CMT są kilkakrotnie krótsze. Dzięki tej technologii udało się dojść do poziomu parametrów tzw. połączeń przewodowych, które spotyka się w bardzo drogich, wysokiej jakości przewodach z izolacją teflonową.
Co istotne, technologia CMT jest powtarzalna w produkcji przy 100% identycznym układzie geometrycznym (co nie jest możliwe przy połączeniach typu wire to wire).
Kondensatory polipropylenowe
W torze sygnału zastosowano kondensatory polipropylenowe. Użycie kondensatorów o dużej pojemności w filtrze zapewnia odpowiednią energię dla precyzyjnego i dobrze zdefiniowanego basu. Wydajność kondensatorów w filtracji wynosi 2200uF / 500V.
Canor Audio Virtus I2 - najważniejsze cechy
• Czysta klasa A z auto-biasem
• Moc wyjściow 2x40W
• Możliwość konfiguracji monoblokowej
• Lampy dużej mocy KT88 z autobiasem i sprzężeniem zwrotnym katodowym
• Możliwość natychmiastowego przełączania pomiędzy trybem triodowym i ultraliniowym
• Technologia CMT
• Doskonała separacja kanałów
• Niezależnie zasilana część sterująca
• Polipropylenowe kondensatory
• Precyzyjny dobór i parowanie lamp o ponadprzeciętnych parametrach
• Solidna aluminiowa obudowa w kolorze czarnym lub srebrnym
Źródło: Rafko