W listopadzie debiutują kolumny Indiana Line Diva 3 i Diva 5

03 listopada 2023 Sprzęt

Indiana Line zaprezentowała swoje najbardziej zaawansowane kolumny, podstawkowe Diva 3 i podłogowe Diva 5, które w listopadzie trafiają do sprzedaży. Podstawkowa Diva 3 to model 2-drożny, a podłogowa Diva 5 to konstrukcja 2,5-drożna. Obie mają obudowę typu bass-reflex z otworem na froncie, co pozwala na ustawienie ich bardzo blisko ściany.

Indiana Line Diva 3 i Diva 5 - obudowa i wykończenie

Obudowy kolumn Indiana Line Diva 3 i Diva 5 mają lekko odchylony ku tyłowi front, osadzony w skrzyni­ płycej na dole, a głębiej na górze. Grubość przedniego panelu modelu Diva 3 wynosi 25 mm, a Divy 5 aż 30 mm. Przyczynia się to zarówno do zwiększenia stabilności mechanicznej kolumny, jak i zapobiega powstawaniu niepożądanych drgań.

Kolumny są oferowane w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym lub dębowym z białym frontem. Każdy z nich ma czarną maskownicę, mocowaną magnetycznie, model podłogowy wyposażono w aluminiowe stopy z gumowymi amortyzatorami drgań. Fronty kolumn są pokryte matowym lakierem, a skrzynie okleiną PVC.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Indiana Line

Indiana Line Diva 3 na standzie
Indiana Line Diva 3
Indiana Line Diva 3 - bez maskownicy
Indiana Line Diva 3 - tylna ścianka
Indiana Line Diva 3

Przetworniki z zawieszeniem Dual-Wave

Przetworniki nisko i nisko-średniotonowe wykorzystują autorskie zawieszenie górne Dual-Wave. Przyczynia się to do poszerzenia zakresu liniowej pracy głośnika i znacznej redukcji zniekształceń basu, co z kolei przekłada się na lepsze brzmienie instrumentów perkusyjnych, strunowych i akustycznych.

Dual-Wave przypomina swoją budową tzw. zawieszenie harmonijkowe, stosowane w profesjonalnych głośnikach estradowych. Co więcej, udoskonalona została konstrukcja aluminiowego kosza przetwornika średnio-niskotonowego. Ma on bardziej opływowe żebrowanie, które stawia mniejszy opór powietrzu za membraną i tym samym redukuje rezonanse.

Napędy magnetyczne zostały zoptymalizowane z wykorzystaniem metody elementów skończonych FEA (od ang. Finite Element Analysis), co skutkuje stabilnym zachowaniem i niskimi zniekształceniami nawet przy największych amplitudach sygnału.

Membrany z materiału Curv

Wszystkie przetwornik, nisko- i nisko-średniotonowe mają membrany wykonane z wytrzymałego tkanego polipropylenu Curv. Zostały one opracowane specjalnie dla kolumn Indiana Line Diva. Materiał ten łączy zalety membran z tworzyw naturalnych z zaletami membran sztywnych (duża dynamika, precyzja i szerokie, wyrównane pasmo przenoszenia).

Przetwornik wysokotonowy z gumowym frontem

Obydwa modele wyposażono w sprawdzony przetwornik wysokotonowy. Dzięki technice Radial Vent (radialnej komorze tłumiącej) nie występują rezonanse typowe dla komór umieszczonych w osi za kopułką, co pozwala odtwarzać naturalnie brzmiące, niczym nie podbarwione soprany.

Nowym, kluczowym elementem jest starannie opracowana konstrukcja płyty czołowej tweetera. Jest ona odlewana z aluminium i otoczona specjalnie wyprofilowaną gumą. Zapewnia to odpowiednią dyspersję wysokich częstotliwości i skutecznie redukuje drgania. Przyczynia się też do poszerzenia sceny dźwiękowej i lepszego wypełnienia pomieszczenia sopranami.

Indiana Line Diva 5
Indiana Line Diva 5
Indiana Line Diva 5

Komputerowo zoptymalizowana zwrotnica

Zwrotnice w kolumnach Indiana Line Diva 3 i Diva 5 zostały zoptymalizowane z wykorzystaniem najnowszych technik komputerowych, a uzyskiwane rezultaty były skrupulatnie weryfikowane przez wielogodzinne testy odsłuchowe.

W sekcji filtra przetwornika wysokotonowego użyto wyłącznie cewek powietrznych i kondensatorów foliowych. Cewki rdzeniowe, jeśli występują w zwrotnicy, mają rdzeń laminowany z żelaza o dużej zawartości krzemu, co minimalizuje zniekształcenia pochodzące od tego typu elementów.

Poszczególne komponenty zostały tak dobrane, aby uzyskać małe straty mocy, niski poziom zniekształceń i wyrównane pasmo przenoszenia w jak najszerszym zakresie przetwarzanych częstotliwości. Minimum impedancji na poziomie 4 Ω sprawia, że nowe kolumny Diva mogą współpracować w systemie audio z praktycznie każdym wzmacniaczem.

Źródło: Audio Klan

 

INDIANA LINE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2023

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2023

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu