Wzmacniacz zintegrowany Creek Destiny 2

24 września 2010 Sprzęt

Destiny 2 jest najlepszym jak dotąd wzmacniaczem Creeka, a w stosunku do poprzedniego, uznanego modelu Destiny zastosowano w nim szereg ulepszeń.

Destiny 2 jest najlepszym jak dotąd wzmacniaczem Creeka, a w stosunku do poprzedniego, uznanego modelu Destiny zastosowano w nim szereg ulepszeń.

Stylowy wzmacniacz umieszczono w obudowie ze szczotkowanego aluminium.  Panel przedni ma grubość 10 mm, pozostałe ścianki 3 mm. Zewnętrzne różnice pomiędzy obiema generacjami urządzeń są niewielkie. Wyświetlacz w nowym odtwarzaczu jest niebieski i ma większe rozmiary. Niebieskie są też wszystkie diody LED w obu urządzeniach (poprzednio wszystkie "światełka" były zielone). Seria Destiny 2 dostępna jest w dwóch kolorach -- czarnym i srebrnym.

Ważną cechą wzmacniacza jest użycie usprawnionej wersji tranzystorów MOS-FET -- liniowość jest teraz lepsza, a szumy niższe. Dodatkowo zwiększona została efektywność, tak, że moc wzmacniacza wzrosła o 20%, bez powiększania rozmiarów zasilacza. Wynosi teraz 120 W przy 8 Ohm. Układ przewyższa pod wieloma względami rozwiązania alternatywne, gdyż wytwarza dźwięk podobny do lampowego i ma płaską charakterystykę zniekształceń.

Tak jak w modelu poprzednim zasilacz opiera się na ekranowanym magnetycznie 300 VA transformatorze toroidalnym, z oddzielnymi odczepami dla analogowych obwodów nisko i wysokonapięciowych. Zasilanie kanałów prawego i lewego są od siebie odseparowane dwoma oddzielnymi mostkami prostowniczymi zbudowanymi na niskostratnych diodach Schottky'ego. Aby zredukować indukcyjność i rezystancję kondensatorów o wysokich wartościach Creek użył 10 relatywnie małych niskoimpedancyjnych 2.200 mF kondensatorów w każdym kanale połączonych równolegle, zapewniając tym samym zapas 44.000 mF, dzięki czemu osiągnięto maksymalną separację kanałów i znakomitą dynamikę. Wszystkie obwody niskonapięciowe w preampie i końcówce mają oddzielne zasilanie.

Dodatkowy 50 VA transformator toroidalny zasila mikrokontroler sterujący układem standby i wszystkie elementy cyfrowe, w tym przekaźniki. Izoluje to całkowicie sekcję cyfrową od analogowej, dzięki czemu brzmienie jest lepsze.
Pobór mocy w stanie uśpienia jest niższy niż 1 W, co odpowiada standardom europejskim.

Czytaj również test: CREEK EVO CD + EVO Integrated

Creek Destiny 2 posiada 4 wejścia -- Aux/Phono, CD, Tuner, Aux 2, oprócz tego pętlę magnetofonową i wejście AV Direct doprowadzające sygnał bezpośrednio do końcówki mocy (można je wybrać również pilotem). Wzmacniacz wyposażono również w wyjście z przedwzmacniacza i wyjście magnetofonowe. Połączenia realizowane są za pomocą złoconych gniazd RCA, wybieranych złotymi przekaźnikami; wybór aktywnego wejścia sygnalizowany jest niebieską diodą na przednim panelu. Wejście AV Direct oddziela przedwzmacniacz od końcówki mocy i przekazuje sygnał bezpośrednio do końcówki, z pominięciem regulacji głośności. Funkcja ta jest użyteczna, gdy chcemy wykorzystać Destiny 2 jako część systemu kina domowego używając go jako końcówki mocy dla kolumn przednich. Na spodzie obudowy znajduje się również przełącznik pozwalający na wybór jednej z trzech czułości przedwzmacniacza aktywnego, lub rezygnację ze wzmocnienia aktywnego w przedwzmacniaczu.

Głośność regulowana jest za pomocą 20 kOhm potencjometru Alpsa Blue Velvet -- zdalnie, lub lokalnie. Aby zapewnić przedwzmacniaczowi izolację od wpływów z zewnątrz, pętla magnetofonowa jest w pełni izolowana.

Wzmacniacz Destiny 2 można wyposażyć w płytkę przedwzmacniacza gramofonowego, którą w łatwy sposób montuje się wewnątrz urządzenia. Są dostępne dwa ustawienia -- nisko i wysokopoziomowe MM. Aby zapewnić niski poziom szumów przy wkładce MC Creek poleca zewnętrzny phono stage OBH-15, lub inny.

Do wzmacniacza można podłączyć jednocześnie dwie pary kolumn, a także słuchawki. Wyboru aktywnej pary kolumn dokonujemy za pomocą przycisków na przednim panelu, lub pilotem.

Creek Destiny 2 wykorzystuje precyzyjny układ zabezpieczeń, który monitoruje napięcie, temperaturę i prąd stały na wyjściu. Jeśli przekroczona zostaje wartość krytyczna jakiegoś parametru, wysyłany jest sygnał do mikrokontrolera, który natychmiast odłącza wyjście, lub wycisza wejście do momentu usunięcia błędu. Niebieskie diody LED na przednim panelu informują o zadziałaniu układu zabezpieczeń. Jeśli poziom głośności jest zbyt duży, zostanie automatycznie zredukowany przed ponowną aktywacją sygnału wejściowego.

Z serią Destiny 2 współpracuje nowy pilot SRC3. Potrafi on również obsługiwać urządzenia z serii Evolution, a w przyszłości stanie się standardowym pilotem dla wszystkich urządzeń Creeka.

Cena: 7 700 zł

CREEK testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu