Towarzyszący wydaniu płyty filmik w Internecie ukazuje nam tę dwunastoosobową formację instrumentalno- wokalną, produkującą się na łonie natury. W samej rzeczy, muzyka The Gurdjieff Ensemble jest mocno zakorzeniona w armeńskiej tradycji, a ta wydaje się wynikać bezpośrednio z wpływu fascynującej przyrody na tamtejszych muzyków i kompozytorów.
W prezentacji zespołu uderza przede wszystkim aura niewypowiedzianej tęsknoty za wolnością ducha, jaką daje kontakt z naturą. Orkiestrą posługującą się oryginalnymi instrumentami z tamtego regionu dyryguje Levon Eskenian.
W repertuarze trzeciej płyty The Gurdjieff Ensemble zaprezentowano utwory napisane przez G.I. Gurdjieffa, mistycznego armeńskiego kompozytora i filozofa. To muzyka będąca kontynuacją wielowiekowej tradycji dworskich bardów i wędrownych trubadurów. Odnajdujemy tu niewątpliwy powiew bliskiego orientu, jednakże nacechowanego zintensyfikowanym ładunkiem melancholii.
Instrumentem wiodącym zespołu jest tradycyjny duduk – jakby dwustroikowy fagot o bardzo ciepłym i rzewnym brzmieniu, przypominającym śpiew rozmodlonego mnicha. Fascynujące bogactwo współbrzmień zapewniają też oud i cytra. Punktem kulminacyjnym bardzo dobrze nagranego albumu "Zartir" jest utwór "The Great Prayer", gdy do orkiestry dołącza chór.
Cezary Gumiński
ECM/Universal