BRUSSELS JAZZ ORCHESTRA AND TUTU PUKANE

Mama Africa

Mama Africa

Wykonanie

Nagranie

Określenie "Mama Africa" było pseudonimem nieżyjącej już południowo-afrykańskiej wokalistki Miriam Makeby. Jej jazzujące piosenki obiegły świat, dając pokrzepienie nie tylko walczącym z apartheidem tubylcom RPA, ale wszystkim domagającym się równego traktowania człowieka.

Obdarzona głębokim głosem Tutu Pukane jest krajanką Makeby i postanowiła złożyć hołd wielkiej poprzedniczce. Los rzucił Pukane do Belgii, gdzie współpracuje od kilku lat z doborowym bigbandem jazzowym. W kreśleniu tematów utworów jej wokalizy, z tembrem głosu zbliżonym do Makeby, nawiązują do tradycji plemiennej Xhosa i Zulu, natomiast wyraźnie kontrastują z główno-nurtowymi solówkami i akompaniamentem orkiestry. Jej głos zespala się najpełniej z brzmieniem sekcji dętej.

W repertuarze płyty przedstawiono ambitne interpretacje pięknych piosenek, wykonywanych kiedyś przez Makebę. Staranne aranżacje uczyniły je może mniej spontanicznymi, lecz bardziej wytrawnymi niż w oryginałach. Pokaźną cześć utworów zajmują rasowe solówki członków orkiestry, którzy - podobnie jak w aranżacjach - brzmią wyraźnie europejsko. Niejeden słuchacz może wtedy zatęsknić do bardziej ludycznego charakteru wykonań. Wyjątek stanowi utwór "Thanayi".

Cezary Gumiński
Saphrane/Multikulti

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu