Grecki duet podszedł całkiem oryginalnie do propagowania tamtejszego folkloru wiejskiego w tradycji "demotika". Ta forma jest pewną konwencją ekspresji wykonania niegdysiejszych pieśni.
Młodzi artyści starali się zachować ich melodię i słowa. Wydaje się jednak, że indywidualny sposób prezentacji raczej nie będzie trafiał do ortodoksów, a jedynie do młodszych słuchaczy akceptujących pewną stylizację tradycji.
Obdarzona lekko chrypiącym, lecz wyrazistym głosem Stassinpoulou akompaniuje sobie na (przywiezionym z Indii) harmonium, bębenku framugowym i perkusjonaliach. Stathis Kalyviotis wypowiada się na greckiej lutni, układa zapętlone podkłady rytmiczne, preparuje efekty elektroniczne i wspiera partnerkę wokalnie.
Wybrany przez duet Kristi Stassinpoulou i Stathis Kalyviotis rodzaj instrumentacji i aranżacji powoduje, że zaprezentowana przez nich forma wypowiedzi ma wyraźne dalekowschodnie (głównie hinduskie) akcenty psychodeliczne. Proste melodie ludowe w transowo kołyszącym entourage`u wydają się oddziaływać na podświadomość.
W otwierającym kompakt utworze, który wyznacza pewien klimat dla reszty, Kristi Stassinpoulou śpiewa pięknie czystym i rzewnym głosem, lecz w kolejnych utworach zmienia tembr głosu na szorstki, choć może bardziej typowy.
Cezary Gumiński
WORLD MUSIC NETWORK / MULTIKULTI