SAVINA YANNATOU

Songs of Thessaloniki

Songs of Thessaloniki

Wykonanie

Nagranie

Miasto portowe Saloniki było już w starożytnej Grecji ważnym ośrodkiem handlowo-kulturalnym. Potem to ważne miejsce przechodziło pod panowanie różnych imperiów, co pozostawiało swoje ślady w tamtejszej kulturze, również muzycznej.

Gdy słuchamy ciągu siedemnastu krótkich pieśni dawnych, śpiewanych zawodzącym i pełnym zaangażowania głosem przez Yannatou, nietrudno wyłowić w nich - oprócz muzyki greckiej - silne wpływy orientalne (z dominacją tureckich), południowo- -słowiańskie i sefardyjsko-żydowskie.

Wydaje się, że tradycje te niezupełnie skleiły się w monolit muzyczny i każda grupa etniczna kultywowała własne dziedzictwo kulturowe, a Savina Yannatou potrafi w swych interpretacjach doskonale różnicować pochodzenie poszczególnych pieśni. W akompaniującym jej zespole instrumentalnym Primavera en Salonico, oprócz skrzypiec, gitary, akordeonu, kontrabasu i perkusjonaliów, wykorzystywana jest arabska lutnia, turecki flet prosty czy azerbejdżańska cytra.

Wykonania pieśni są na tyle sugestywne, że nietrudno sobie wyobrazić wielokulturowy tygiel, jaki panował - i pewnie panuje - w tym mieście. Wieści o niebywałym porcie na południowym-wschodzie Europy musiały dotrzeć też do odległej Irlandii, gdzie powstała pieśń ludowa na jego temat.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu