GO GO PENGUIN

Man Made Object

Man Made Object

Wykonanie

Nagranie

To trzeci album tria z Manchesteru, którego członkowie twierdzą, że działają bez lidera. Zespół konsekwentnie realizuje koncept akustycznego, silnie synkopowanego jazzu, którego szkielet wywodzi się z rytmicznej muzyki elektronicznej uprawianej dla przykładu przez Aphex Twins czy Briana Eno oraz - bardziej na jazzowo - przez Roberta Glaspera.

Plasując się daleko od jazzowej ortodoksji, trio Go Go Pinguin gra konsekwentnie muzykę, która może być uwielbiana przez fanów klubowych klimatów, choć właściwie jest pozbawiona elementu improwizacji. Ich utwory sprawdziły się jednak doskonale jako podkłady do filmu czy baletu. Rob Turner twardo wystukuje na perkusji proste figury rytmiczne, a czyni to z godnym pozazdroszczenia nerwem i zapałem.

Pewne wygładzenie w mechanicznie narzucone rytmy wnoszą sprężyste akcenty gitary basowej Nicka Blacka. Paletę dźwiękową uzupełnia minimalistyczna pianistyka Chris Illingwortha, bazująca głównie na ażurowych figurach ostinatowych. Muzycy tria wzbogacają brzmienie preparując fortepian, grając smyczkiem na kontrabasie i dodając efekty elektroniczne. Najwięcej jazzowego rozluźnienia wnosi utwór zamykający album "Protest", ale dla fanów jazzu może to być za mało.

Cezary Gumiński
DECCA/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu