Dorobek kompozytorski Pawła Łukaszewskiego wieńczą liczne nagrody, które w polskich konkursach trudno policzyć. Przypomnę tylko II nagrodę w 27. Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji za utwór "Crucem tuam adoramus, Domine" z cyklu dwóch motetów wielkopostnych" na chór mieszany a cappella.
W świecie cenione są właśnie jego utwory chóralne, wykonywane regularnie w W. Brytanii, gdzie porównuje się jego twórczość do dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego czy Arvo Pärta. W ostatniej edycji nagrody Fryderyka, Łukaszewski otrzymał statuetki w dwóch kategoriach: chóralnej za album DVD "Musica Caelestis" i muzyki współczesnej za DVD "Symphony for Providence". Ma tych statuetek w swej kolekcji już dziewięć.
"Motety" odnoszą się do głębokiej tradycji sakralnej, ale można ich słuchać w oderwaniu od treści religijnej. Poruszają bowiem najczulsze struny ludzkiej wrażliwości. Wystarczy zająć wygodną pozycję i zamknąć oczy, żeby otoczyły nas dźwięki przypisywane wzniosłym uczuciom, jakim towarzyszy kontakt z absolutnym pięknem, dobrem, miłością, oddaniem.
Nie znajdziemy lepszego antidotum na szerzące się zło. Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego w mistrzowskim stylu wykonuje 18 utworów, w tym Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich.
Marek Dusza
WARNER CLASSICS