Tango Argentino Today

EL AFRONTE ORQUESTRA TIPICA
Tango Argentino Today

Etno

  • Wykonanie
  • Nagranie

Już w pierwszych taktach płyty można wyczuć, że ta dziesięcioosobowa formacja musi pochodzić z Buenos Aires. Orquestra (kontrabas, 3 x skrzypce, wiolonczela, 3 x bandoneon, fortepian i śpiew) powstała w 2004 r., a jej bogaty skład przełożył się na przepych brzmieniowy.

Sztuka tanga ewoluuje już ponad dwa wieki i jest popularnie kojarzona z Argentyną. Trzeba jednak pamiętać, że powstała ona w wyniku mariażu muzycznych kultur afrykańskiej, europejskiej i Indian amerykańskich. Tak się jednak przyjęło, że do nadawania nowych form tangu są "upoważnieni" jedynie Argentyńczycy, co bywa przedmiotem zażartych dyskusji. Gdy zagłębić się w temat, to się okazuje, że właściwie tylko w tamtych stronach obserwujemy artystyczny rozwój tej formy. Co więc nowego wnosi dziś Orquestra?

W sensie ładunku emocjonalnego mamy do czynienia z formą ekspresji znanej fanom od lat. Chór bandoneonistów przycina w charakterystyczny sposób, podkreślając akcenty podziału rytmicznego. Łagodniej pobrzmiewają już akordy fortepianu, a najłagodniej wypowiada się sekcja skrzypiec (brak tu charakterystycznych ostrych glissand). Lider formacji Mariano Bustos napisał na "Tango Argentino Today" wiązankę stylowych kompozycji, zaś wokalista Marco Bellini wyśpiewał je głosem pełnym niekłamanej pasji.

Cezary Gumiński
Emocion / GiGi Distribution

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj