Harfa klawiszowa jest jednym z instrumentów dawnych, które zyskują na popularności dzięki nagraniom takich wirtuozów, jak Włoch Marco Ambrosini. Powszechnie przyjęła się szwedzka nazwa nyckelharpa i ze Skandynawii wywodzi się najwięcej zespołów muzyki dawnej i etnicznej wykorzystujących ten instrument. W Polsce gra na niej Wojciech Krzak, członek Kapeli ze Wsi Warszawa.
Oryginalną muzykę skomponowaną na harfę klawiszową prezentuje Marco Ambrosini, któremu towarzyszy Esemble Supersonus: grająca na estońskim strunowym instrumencie ludowym kannel (podobnym do cytry) Anna-Liisa Eller, Anna-Maria Hefele - śpiew alikwotowy i harfa, mistrz drumli Wolf Janscha i Eva-Maria Rusche grająca na fortepianie stołowym oraz klawesynie.
Na płycie "Rezonanse" znajdziemy kompozycje oryginalne członków zespołu, utwory klasyczne i ludowe. Już w pierwszym utworze "Fuga Xylocopae" Marco Ambrosini ukazuje niesamowite możliwości brzmieniowe nyckelharpy. W Sonacie różańcowej No. 1 Heinricha Bibera słyszymy, jak intrygujące może być połączenie brzmień kilku instrumentów strunowych i drumli. Hymn "O Antiqui Sancti" mistyczki Hildegardy von Bingen przenosi słuchaczy w czasy uduchowionego średniowiecza. Popularny taneczny szwedzki temat ludowy "Polska" ma liryczny charakter. Oryginalna muzyka dla odkrywców.
Marek Dusza
ECM/Universal