MARCO AMBROSINI ENSEMBLE SUPERSONUS

Resonances

Resonances

Wykonanie

Nagranie

Harfa klawiszowa jest jednym z instrumentów dawnych, które zyskują na popularności dzięki nagraniom takich wirtuozów, jak Włoch Marco Ambrosini. Powszechnie przyjęła się szwedzka nazwa nyckelharpa i ze Skandynawii wywodzi się najwięcej zespołów muzyki dawnej i etnicznej wykorzystujących ten instrument. W Polsce gra na niej Wojciech Krzak, członek Kapeli ze Wsi Warszawa.

Oryginalną muzykę skomponowaną na harfę klawiszową prezentuje Marco Ambrosini, któremu towarzyszy Esemble Supersonus: grająca na estońskim strunowym instrumencie ludowym kannel (podobnym do cytry) Anna-Liisa Eller, Anna-Maria Hefele - śpiew alikwotowy i harfa, mistrz drumli Wolf Janscha i Eva-Maria Rusche grająca na fortepianie stołowym oraz klawesynie.

Na płycie "Rezonanse" znajdziemy kompozycje oryginalne członków zespołu, utwory klasyczne i ludowe. Już w pierwszym utworze "Fuga Xylocopae" Marco Ambrosini ukazuje niesamowite możliwości brzmieniowe nyckelharpy. W Sonacie różańcowej No. 1 Heinricha Bibera słyszymy, jak intrygujące może być połączenie brzmień kilku instrumentów strunowych i drumli. Hymn "O Antiqui Sancti" mistyczki Hildegardy von Bingen przenosi słuchaczy w czasy uduchowionego średniowiecza. Popularny taneczny szwedzki temat ludowy "Polska" ma liryczny charakter. Oryginalna muzyka dla odkrywców.

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu