Wiosną 1975 r. ukazał się debiutancki album Krystyny Prońko, wokalistki niezwykle oryginalnej, łączącej kilka stylów śpiewania: jazz, blues, soul i rock. Zanim wypromowała wielkie przeboje, m.in.: "Deszcz w Cisnej", "Niech moje serce kołysze ciebie do snu", "Jesteś lekiem na całe zło", wykonywała różnorodny repertuar w doskonałych aranżacjach na zespół jazzowy Koman Band, Orkiestrę Polskiego Radia i zespół wokalny Partita.
Album "Krystyna Prońko" otwiera intrygująco zaśpiewana i zaaranżowana w soulowym stylu, kojarzącym się z Curtisem Mayfieldem, piosenka "A gdzież są te drogi". Utwór "Papierowe ptaki" wyróżniono na festiwalu Opole 1974 nagrodą za najlepszą aranżację, która przypomina styl jazz-rockowego bandu Blood, Sweat and Tears.
Intrygująco zapowiada się utwór "Anioł i róża". Krystyna Prońko śpiewa najpierw w duecie z gitarą akustyczną, a kiedy dołącza zespół i grupa wokalna, rockowa ballada przemienia się w hymn gospel. Dzięki walorom głosowym Krystyny Prońko i dużej dynamice interpretacji utwór nawet dziś robi duże wrażenie.
Nastrojową piosenkę "Umarłe krajobrazy" Krystyna Prońko zaśpiewała już w 1973 r. w Opolu, zajmując I miejsce w konkursie "Interpretacje". Kompozycja Janusza Komana "Po co ci to chłopcze" ma jazzowy, orkiestrowy charakter i podobnie ballada "Spójrz, spójrz" kojarzy się z Blood, Sweat and Tears.
Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner