CHUCHO VALDES

Border-Free

Border-Free

Wykonanie

Nagranie

W 1977 r. kubański zespół Irakere z pianistą Chucho Valdésem na czele stał się sensacją festiwalu Jazz Jamboree dając nagrodzone owacjami podwójne koncerty w Sali Kongresowej i klubie Stodoła. Rok później grupa wystąpiła na festiwalu w Newport, a zapis koncertu otrzymał nagrodę Grammy, pierwszą z pięciu w karierze Valdesa.

Razem z Irakere pianista wykreował nowy styl - africanismo, który rozwija do dziś. Przykładem jest nowy album "Border-Free" nagrany w Hawanie i Maladze. Jak każdy kubański muzyk Chucho Valdes ma klasyczne wykształcenie, perfekcyjny warsztat i wyjątkowe poczucie rytmu. Potrafi swingować, grając skomplikowane afrykańskie podziały rytmiczne. Tym razem jeszcze bardziej utrudnił zadanie sobie i słuchaczom.

Spróbujmy odgadnąć, gdzie wplata motywy bachowskie, flamenco, marokańskie rytmy, a gdzie bije puls śpiewów Santerii - religii będącej syntezą katolicyzmu i tradycyjnych wierzeń przywiezionych na Kubę z Afryki Zachodniej przez niewolników. To przede wszystkim nowoczesny, latynoski jazz, który dominuje w każdej solówce: Valdesa, trębacza Reinaldo Alvareza i grającego gościnnie w trzech utworach saksofonisty Branforda Marsalisa. Album "Border-Free" rozkołysze każde ciało, a liczne instrumenty perkusyjne przyspieszą bicie serca.

Marek Dusza
Harmonia Mundi / CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu