JAN JOHANSSON

Jazz Pa Svenska, Ryska & Ungerska

Jazz Pa Svenska, Ryska & Ungerska

Wykonanie

Nagranie

Tak się składa, że niemal w każdym kraju można znaleźć wybitnego muzyka, tragicznie zmarłego przedwcześnie. My mieliśmy niezapomnianego Komedę, a Szwedzi Jana Johanssona, który odszedł w 1968 r.

W Skandynawii trwa renesans popularności tego pianisty, który przed rozpoczęciem własnej kariery grał w zespole Stana Getza. Najbardziej płodnym okresem twórczości Johanssona były lata 60., gdy w różnych stylach komponował dla dużej orkiestry radiowej, proponując zaskakujące rozwiązania aranżacyjne, utrzymane zawsze w najlepszym guście i z poczuciem humoru. Do dziś najbardziej fascynują trzy wznowione kompakty "Jazz po Svenska", "Jazz po Ryska" i "Jazz po Ungerska", na których pianista interpretuje popularne piosenki ludowe ze Szwecji, Rosji i Węgier, a czyni to z taką fantazją, a jednoczesną dbałością o detale, że zadajemy sobie pytanie, czy nie zafascynował on przypadkiem młodego Keitha Jarretta.

Znaczną część wymienionych płyt wypełnia gra solo Johanssona, w części akompaniuje mu basista, w części dochodzą też perkusista, skrzypek lub instrumenty dęte. Rosyjski "Dzwoneczek" Jan Johansson przerobił na romantycznego bluesa, zachowując jednocześnie cały czar melodii, a to tylko jedno z cacek.

Cezary Gumiński
HEPTAGON

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu